Jak ja lubię patronować tej nasze Basi… bo ona jest taka nasza, prawda? Wesoła, ciekawska, lubi pogadać, dopytać, ale ma też charakterek. Ujawnia go również w najnowszej części, czyli Wielkiej księdze zwierząt domowych i przydomowych.
Takiej ekipy to jeszcze nie było do zaprezentowania. Uwielbiam poczucie humoru autorki Zofii Staneckiej, dzięki której obok krów, koni, owiec, kur i kaczek, poznamy też mniej znane i niekoniecznie lubiane przez wszystkich stworzenia.
Nie od dziś wiadomo, że Basia kocha psy, koty i w sumie wszelkie zwierzaki. O tych psach, kotach i innych pupilach opowiedziałam na blogu Aktywne Czytanie, bo przecież serii jest pod moimi patronackimi skrzydłami.
Basia. Wielka księga psów i kotów
Zbiór domowych i przydomowych?
Jakie? Choćby mole czy inne robale, które krzątają się po naszych domach i podwórkach.
Czasem w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci na Facebooku pytacie o tytuły o robakach. Przed przeczytaniem oczywiście nie wpadłabym na to, że można je sklasyfikować jako zwierzęta przydomowe, ale w sumie jest w tym sporo racji. 😉
To jedna z tacy grubych książek, w końcu Wielka księga, więc ponad 100 stron ciekawostek czeka na miłośników zwierząt. I podobnie jak w poprzednich, tu też są opowiadania np. prześliczne w sekcji o koniach.
Inne zwierzęta też się doczekały swoich opowieści, choćby psotna koza Fiona.
Zainteresowanie przyrodą
To, co bardzo mi się podoba w tych opowieściach, to przyporządkowanie ulubieńców do dzieci. Do Basi należy rozdział o koniach, w grę wchodzą nawet jednorożce. Janek uwielbia dżdżownice, jestem pewna, że twoje dziecko też ma ulubione zwierzaki, prawda?
Dlatego oprócz ciekawych przygód, warto sięgnąć po tę część Basi ze względu na treści popularnonaukowe. Podobnie jak przy zwierzętach domach, tu też poznajemy wiele ciekawostek.
Jakie konkretnie zwierzęta spotkamy? Konie, krowy, świnie, kozy, owce, kury, kaczki, gęsi. A z tych mniejszych: mole, mrówki faraona, karaluchy, myszy, rybiki, ćmy, komary, muchy, roztocza, pluskwy, pająki, szerszenie, kuny, jaszczurki, dżdżownice.
Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych okiem pedagoga
I wydawać by się mogło, że to tylko takie historyjki o zwierzakach, jednak zerknijmy na nie pedagogicznym okiem.
Edukacja i wiedza. Książki o zwierzętach domowych i przydomowych dostarczają dzieciom cennych informacji na temat różnych gatunków zwierząt, ich zachowań, zwyczajów i potrzeb.
Rozwijanie miłości do przyrody. Dzieci uczą się szanować i doceniać różnorodność wokół siebie. Mam nadzieję, że zaowocuje to świadomym stylem życia w przyszłości, kiedy nie zabijamy zwierząt bez potrzeby.
Budowanie empatii i wrażliwości. Książka zawierają historie, które uczą dzieci empatii, wrażliwości i troski o inne istoty żywe. Czy to przekłada się na lepsze zrozumienie i współczucie dla innych ludzi? Jasne!
Zabawa i rozrywka. Opowiadania o zwierzętach domowych i przydomowych są nie tylko edukacyjne, ale także pełne przygód i humoru, a to bardzo dobry sposób pokazania dzieciom, jak wspaniałym doświadczeniem jest czytanie.
To co, czytamy?
Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych
Autorka Zofia Stanecka
Ilustracje Marianna Oklejak
Wydawnictwo HarperKids
Książka dla wieku 4-7 lat.
Kategoria: edukacyjne książki dla dzieci
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze