Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu to już kolejna w serii książka wydawnictwa Mando, w której mała dziewczynka poznaje tajniki ciała, a nawet więcej – świata.
Poprzednie części, za którymi, jak wiem, wiele dzieci przepada, to: Sen Alicji i Uczucia Alicji.
Teraz przechodzimy do nieco bardziej przyziemnych tematów, bo chodzi o trawienie. Ale nie dajcie się zmylić, bo nie od dziś wiadomo, że zdrowe jelita to w zasadzie jedna z ważniejszych spraw w życiu każdego człowieka.
Ta książka jest również o świadomym jedzeniu i ogólnym dbaniu o zdrowe nawyki, więc chyba nie ma lepszego otwarcia 2023 roku, niż właśnie pochylenie się nad tym, co dzieje się z naszym ciałem.
Spotkanie z lekarzem – informacje z najlepszego źródła
Ważną sprawą, na którą chcę zwrócić Waszą uwagę, jest fakt, że współautorem tej książki jest prof. Mikołaj Spodaryk, znakomity pediatra, który dla najmłodszych postanowił sobie wytatuować na ręce Świnkę Pepę, a po szpitalnych korytarzach chodzi w przebraniu Pokemona. Czujecie to poświęcenie? 🙂
Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu to nie jest wyłącznie techniczna opowieść o układzie trawiennym, bo Alicja, podobnie jak w innych książkach, musi rozwiązać pewną zagadkę, dowiedzieć się, jak działa ludzkie ciało.
Właściwie nie jest to taka ot, po prostu zagadka, a zadanie domowe, projekt przydzielony przez nauczycielkę. Alicja nie do końca była z niego na początku zadowolona, bo jak tu na poważnie opowiadać przed całą klasą o wnętrznościach i kupie?
Dlatego zastajemy dziewczynkę w bibliotece, gdzie próbuje przygotować się do wystąpienia. Musi dowiedzieć się wszystkiego o żołądku, trzustce, wątrobie, jelitach. W tej bibliotece jest też pewien jegomość, który wydaje się Alicji znajomy.
Po chwili przypomina sobie, że to przecież pan Mikołaj ze szpitala, lekarz, więc można będzie dowiedzieć się kilku spraw z pierwszej ręki.
Jeśli w tym momencie skojarzyliście postać z książki z samym autorem, to brawo!
Fascynująca wycieczka po ludzkim ciele
I tak zaczyna się wspaniała wycieczka przybliżająca dzieciom wszystkie sprawy związane z trawieniem. Nie jest jednak jak w atlasie anatomicznym, bo tu lekarz zadaje dziecku pytania, które sprawiają, że chce się wiedzieć więcej.
Zamiast zapamiętywać nazwy poszczególnych narządów, zaczynamy od zastanowienia się, po co w ogóle ludzie jedzą. To znacznie lepszy sposób edukowania niż wkuwanie na pamięć.
Rozmowa Alicji z doktorem Mikołajem schodzi na ewolucję, łańcuchy pokarmowe, wykorzystanie energii z pokarmu i oczywiście znaczenie poszczególnych organów w ludzkim ciele.
Jak pracują, czego potrzebują, jak wyglądają i przede wszystkim jak możemy im pomóc na co dzień w ich ciężkiej pracy.
Przy okazji pogadamy o smakach (w tym omami – czasem pomijany piąty smak, a przecież równie istotny), zębach, enzymach trawiennych, oczywiście o żołądku i wreszcie kupie.
Osobiście podoba mi się holistyczne podejście do jedzenia i pokazanie, że w zasadzie wszystko ma znaczenie. Higiena jamy ustnej, dokładne przeżuwanie, wybieranie zdrowych produktów, a nawet sen.
Jest tu cała sekcja poświęcona temu, co robią z naszym układem trawiennym napchane cukrem i chemią produkty. Bez dramatyzowania czy straszenia, same konkrety i wiedza, z której dziecko może skorzystać przy wyborach żywieniowych.
Edukacyjne książki dla dzieci
To świetna książka dla dzieci w wieku 6-10 lat. Przyda się jako propozycja edukacyjna, ale też po prostu wspierająca w rozumieniu, że warto dbać o własny organizm, bo przecież mamy tylko jeden. I musi posłużyć nam wiele lat. Dlatego paliwo, którego mu dostarczamy, czyli jedzenie, powinno być przemyślanym wyborem.
Z ogromną dumą napisałam do tej książki blurb, który znajdziecie na tylnej okładce, obok słów Artura Barcisia i Katarzyny Stoparczyk. To dla mnie wielka radość.
Brzuch Alicji
Autorzy: Marcin Wierzchowski, Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk
Wydawnictwo Mando
Okładka twarda, kartki miękkie.
Dla wieku: 5+
Zdjęcia książki bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Funkcja trackback/Funkcja pingback