Cudze chwalicie, swego nie znacie – porzekadło stare jak świat, ale czy nadal aktualne? Na pewno tak przypadku książki, o której chcę wam dzisiaj opowiedzieć!
W tym zaskakującym i naszpikowanym informacjami przewodniku dla dzieci autorstwa Małgorzaty Ruszkowskiej od wydawnictwa Dwie Siostry znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Polsce, a nawet to, o co nie przyszłoby wam do głowy zapytać.
To co – zwiedzamy?
Turystycznie tematycznie
W przewodniku zastosowano bardzo ciekawy podział. Wcale nie na województwa czy regiony, jak mogłoby się w pierwszej chwili oczekiwać, ale na tematy.
Zaczynamy od zamków i pałaców, potem mamy miasta, skarby natury, muzea, cuda spod ziemi, miejsca kultu religijnego, cmentarzyska, a nawet miejsca mocy – czyli takie, które podobno promieniują niewyjaśnioną energią.
I tak sobie wędrujemy, poznając nasze narodowe tajemnice i ciekawostki, które – zapewniam was – zaskoczą zarówno małych, jak i dużych czytelników.
Przewodnik inny niż wszystkie
Oczywiście – wybór siłą rzeczy musiał być ograniczony, bo nie da się w jednej książce zmieścić wszystkiego. Ale podobna mi się, że jednocześnie nie jest to wybór oczywisty.
Weźmy choćby miasta – mamy te największe, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań czy Katowice, ale mamy też te mniejsze: Kazimierz Dolny, Bydgoszcz i Toruń.
A do tego, miejsca i zabytki opisane w poszczególnych miastach, też nie są przedstawione tak typowo „przewodnikowo”.
Nasza Polska i nasze kluski z Wrocławia
Ot, taki Wrocław. Miasto klusek i krasnali. O tych drugich pewnie większość wie, a o tych pierwszych wielu ma szansę się dowiedzieć. I choć autorka wspomina też o ratuszu, Panoramie Racławickiej czy Hali Stulecia, to jest też o Sky Tower, kolejce linowej Polinka i Grabowym Labiryncie w parku Brochowskim. Czyli współcześnie i dla każdego coś ciekawego.
Czy wiedzieliście, że w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki jest aż 3288 pomieszczeń, więc potrzeba by 9 lat, żeby przenocować choć raz w każdym z nich?
Albo że w Łodzi powstała pierwsza w Polsce lecznica dla zwierząt?
Albo że rzeźbiarce tworzącej pomnik Syreny w Warszawie pozowała studentka etnografii, która zginęłą w pierwszym dni powstania warszawskiego?
Albo że zamek w Malborku jest największym zachowanym zamkiem na świecie (!)?
Albo że węgorze z jeziora Śniardwy poruszają się też po lądzie, sunąc po trawie jak węże?
Albo że…
Sami widzicie! Ta lista się nie kończy… A ja mogłabym tak wymieniać i wymieniać, ale przecież nie mogę. Wielka szkoda…
Pomysły na weekend i na wakacje
Dobra nasza! Polska to książka, z której ciekawostki i fakty wyskakują jak z procy i jakoś tak same wpadają do głowy. Jeśli ktoś chciałby już teraz wsiąść w pociąg i wyruszyć do tego czy innego miejsca, wszystkie namiary na poszczególne atrakcje i zabytki również znajdzie w przewodniku.
Są adresy, strony internetowe, numery telefonów, a dla turystów o wyjątkowo dużym apetycie również dodatkowe ciekawe miejsca do zobaczenia w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od wybranego celu.
Jest też jasny i dowcipny styl, więc czyta się to naprawdę z zapartym tchem.
I są jeszcze ilustracje. Piękne, „odręczne”, wykonane przez Klaudię Kozińską. One zachęcają nie tylko do czytania i zwiedzania, ale nawet do robienia notatek i rysunków z podróży.
Czytajcie tę książkę z młodszymi dziećmi – już wczesnoszkolniacy znajdą w niej moc zabawy i inspiracji – podsuwajcie ją też do czytania starszej młodzieży. To lekcja historii, geografii i – co tu dużo mówić – patriotyzmu, jaką trudno znaleźć we współczesnym programie nauczania.
To co, czytamy?
Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci
Tekst Małgorzata Ruszkowska
Ilustracje Klaudia Kozińska
Dwie Siostry
Wiek czytalników: 7-14 lat
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Najnowsze komentarze