Zastanawiasz się czasem, jak różnie mieszkamy jako ludzie?
Wyobraź sobie, że masz okazję zajrzeć do domów dzieci z różnych zakątków świata. Od szeregówek, przez farmy, aż do domów na palach lub wykutych w skale.
Taką podróż właśnie proponuje książka „Jak różnie mieszkamy” z wydawnictwa HarperKids. Otwiera przed nami drzwi do 20 zupełnie odmiennych rzeczywistości.
To kolejna Akademia Mądrego Dziecka w odsłonie: „Chcę wiedzieć”. Znasz inne książki z tej serii? Opowiadałam o nich na blogu Aktywne Czytanie.
Wpisz w lupce na blogu wybrany tytuł dowolnej książki, a wyskoczy ci recenzja.
- Tu jest nasz dom,
- Pięknie się różnimy,
- Świętuj z nami,
- Ja i moje mikroby,
- Jak dawniej żyły dzieci,
- Od mitów do nauki,
- Jak smakuje czekolada na Evereście?
Jak różnie mieszkamy?
Ciekawa jestem, czy znajdziesz w tej książce swój dom. Ile ich w życiu miałaś? Czym się różniły?
A czym różni się życie w koreańskim hanoku od naszego codziennego?
Ciekawe domy na świecie
Różnie mieszkamy i to jest wspaniałe, a książka pokazuje, że dom to nie tylko budynek, ale także historia, kultura i emocje. A przede wszystkim rodzina, mamy tu całe spektrum rodzinnych konfiguracji.
Czy wiesz, że niektóre dzieci mieszkają w domach na palach? Znajdziemy je w Norwegii. Odwiedzamy też dom na pływającej po jeziorze Titicaca wyspie w Peru. Zaglądamy do paryskiej kamienicy, a nawet do Gdańska!
Każda storna to jedna wizyta, odpowiedziana z dodatkowymi ciekawostkami z różnych stron świata.
Naszymi gospodarzami są dzieci. W Polsce to Tomek, mieszkający z bratem i mamą na dziesiątym piętrze. Wysoko prawda? Falowiec jest najdłuższym blokiem w Polsce, więc ta rodzina ma sporo sąsiadów.
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Taka książka daje naszym dzieciom niepowtarzalną możliwość poznania świata z perspektywy rówieśników, którzy mieszkają w różnych warunkach. Dzięki temu uczy zrozumienia różnorodności i empatii. To świetna okazja, by porozmawiać z dzieckiem o tym, jak ciekawy jest świat i jak ważne jest docenianie tego, co mamy.
I na tym docenianiu chwilę się zatrzymam, bo jeden z rozdziałów pokazuje obóz dla uchodźców w Syrii, który oczywiście też jest domem dla wieku rodzin. Oprowadza nas po nim Munira. Są to często namioty, przyczepy kempingowe, domy kopułowe i baraki.
Czy rodzice dziewczynki uważają, że są szczęściarzami? Tak, choć mieszkają w bardzo trudnych warunkach. Warto porozmawiać z dziećmi, dlaczego uważają się za szczęściarzy.
Wszędzie dobrze, ale w domu…
Książka subtelnie pokazuje, że mimo różnic, wszyscy mamy podobne marzenia – bezpieczny dach nad głową i miejsce, które możemy nazwać domem. Czytelnicy przy okazji uczą się, że to, co dla nich jest codziennością, może być luksusem dla innych. Mogą zrozumieć, jak różnorodne są warunki życia na świecie, a to bardzo otwiera je na innych ludzi.
To także świetny sposób na rozwijanie wyobraźni i inspiracja do rozmów o wartościach, takich jak solidarność i pomoc innym oraz niewątpliwie podróżowanie. Podoba mi się, ze ta książka tak barwnie i ciepło pokazuje, że niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy, dom to przede wszystkim miejsce miłości, bezpieczeństwa i wspólnoty.
Świetna inspiracja do tego, by docenić własne cztery ściany, ale też otworzyć oczy na świat, który jest pełen różnorodności.
To co, czytamy?
Jak różnie mieszkamy. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć
Autorka Valerie Wilding
Ilustracje Asa Gilland
Wydawnictwo HarperKids
ksiązka dla wieku 4-8 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze