Wierzycie w duchy? Ja w sumie do niedawna podchodziłam do nich dość sceptycznie, ale ostatnio dowiedziałam się, że jest ich w Polsce całkiem sporo.
Owszem, słyszało się tu i ówdzie o jakiejś Białej Damie czy Rycerzu Bez Głowy, ale żeby to szło aż w setki albo nawet tysiące?! To już lekka przesada…
A takie właśnie wyliczenia wychodzą mi po lekturze Duchowego przewodnika po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem od wydawnictwa Dwie Siostry. W każdym województwie, jak kraj długi i szeroki, czają się duchy, zjawy i demony, czarownice, topielce i wampiry, cmentarze (wiadomo), a nawet… upiorne lasy, domy i pozostałości po kosmitach!
Nie wierzycie? No to już zaglądamy do tej strrrasznie ciekawej książki.
Wakacje z duchami?
Duchowy przewodnik po Polsce to prawdziwa gratka dla amatorów duchoturystyki.
Duchoturyści nie odpoczywają na plaży, sącząc soczek z palemką. Co to, to nie! Oni muszą tropić zjawiska nadprzyrodzone, a im więcej uda im się wytropić, tym bardziej czują się zrelaksowani.
Okazuje się, że nasz kraj świetnie nadaje się do tego typu zwiedzania.
Przewodnik jest podzielony na rozdziały, a każdy z nich odpowiada jednemu województwu. Zaczynamy od krótkiego wprowadzenia: co najczęściej straszy na opisywanych terenach, a potem płynnie przechodzimy do konkretnych opowieści z dreszczykiem. Czyli legend, podań, a nierzadko także faktów historycznych.
Uzupełnieniem każdej historii są dane kontaktowe, więc kto żyw i ciekaw, może od razu pakować walizki i ruszać do opisywanego zamku, pałacu czy muzeum, żeby na własnej skórze przekonać się, ile w tym wszystkim prawdy.
Straszydła regionalne
Czy wiedzieliście, że specjalnością ziemi lubuskiej są wszelkiej maści zjawy bezgłowe? Albo że Wielkopolska jest upiornie sfeminizowana, bo biało-czarnych dam jest tam pod dostatkiem, a przewodzi im ta słynna z Kórnika? Albo że w warmińsko-mazurskim prym wiodą topielce?
To ostatnie jest w sumie dość logiczne – w końcu od czegoś są tam te liczne jeziora…
Przyznam się, że nie liczyłam, czy w Przewodniku rzeczywiście opisanych jest aż 101 opowieści z dreszczykiem, ale nie zdziwiłabym się, gdyby było ich nawet więcej!
A każda straszniejsza od poprzedniej i naprawdę trudno wybrać tę najbardziej upiorną.
Straszne duchy, lasy i teatry
Są historie znane – jak choćby o dolnośląskim duchu gór Liczyrzepie czy rezydującym na Mazowszu mistrzu Twardowskim – ale zdecydowanie więcej jest tych mniej popularnych, choć równie przerażających.
Jest opowieść o najostatniejszej czarownicy z Chałup, a dokładniej o wdowie, którą oskarżono o czary i skazano na śmierć, więc teraz prześladuje wszystkich zapuszczających się w tamte tereny kłamczuchów.
Jest też legenda (?) o grasującym w okolicy Suwałk Czarnym Wilku, czyli widmie młodzieńca, który uciekł sprzed ołtarza, za co jego niedoszła teściowa go przeklęła, bo jej córka – a jego niedoszła małżonka – odebrała sobie życie.
Jest wreszcie wzmianka o dziwacznym Krzywym Lesie koło Gryfina (czy to działalność kosmitów sprawiła, że pnie tamtejszych sosen powyginały sią jak harfy?) oraz o bydgoskim spalonym teatrze, który ogień strawił aż trzykrotnie i który w rocznice tych trzech pożarów wynurza się z oparów mgieł nad Brdą.
Koszmarnie zabawny taki przewodnik po Polsce
Ja wiem, że to wszystko brzmi mocno upiornie. Ten odbiór podbijają jeszcze mroczne (choć również groteskowe) ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej w plakatowym stylu. Książka jest zdecydowanie przeznaczona dla młodzieży, a nie dla młodszych dzieci.
Ale zapewniam was, że ubawić się przy tej lekturze można setnie! Autorka Martyna Skibińska opisała te wszystkie okropności z tak świetnym czarnym humorem, że momentami zapomina się, że jednak mamy do czynienia z duchami.
I choć te historie bywają naprawdę paskudne i ukazują tę gorszą stronę ludzkiej natury, to po czytaniu ma się ochotę wyruszyć w Polskę i trochę pozwiedzać. Jedni będą chcieli stanąć oko w oko ze zjawą, ale większość po prostu nabierze apetytu na polskie zamki, muzea i pałace.
Co tam upiór z Luwru – u nas to jest dopiero strrrasznie fajnie!
To co, czytamy?
Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem
Autorka Martyna Skibińska
Ilustracje Dominika Czerniak-Chojnacka
Dwie Siostry
Wiek czytelników: 10+
Kategoria: baśnie i bajki dla dzieci i młodzieży
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Najnowsze komentarze