Nauka czytania metodą sylabową to jeden z popularnych sposobów, w którym słowa są rozkładane na sylaby, a następnie czytane połączonymi dźwiękami. Dokładnie taką metodą uczymy się czytać z serią 1, 2, 3… czytasz Ty!
To książki z bohaterami bajek Disney’a pod patronatem Aktywnego Czytania. Wydawnictwo Olesiejuk przygotowało świetną serię, o której ze szczegółami opowiadam w recenzji filmowej.
https://youtu.be/KPdIg0arJgk
Co wyróżnia „1, 2, 3… czytasz Ty!”
Zacznę od podobieństw, bo trzy poziomy są standardem w większości serii do nauki czytania.
Podobnie jak zeszytowe wydanie, miękkie kartki, dużo ilustracji, spora czcionka i do tego skrojona bez żadnych udziwnień czy ozdobników.
Dzięki temu teksty czyta się lekko, o ile można o lekkości mówić przy tak intensywnym wysiłku młodego mózgu. 🙂
Wyróżnikiem, który bardzo doceniam są „fale”, czyli linie pod tekstem, dzięki którym dziecko wie, jak podzielić słowa na sylaby.
Same wyrazy nie są zaznaczone dwoma kolorami, co spotyka się w większości książek do nauki czytania metodą sylabową. Niektóre dzieci rozpraszały te dwa kolory, dlatego cieszę się, że i taka opcja jest teraz dostępna na rynku.
Warto zachęcać maluchy do kreślenia palcem po śladzie (fali). To pomaga się skupić na wyrazie, oznaczyć sylaby i czytać „w ruchu”. Może się to wydawać drobiazgiem, ale działanie ręka-oko jest w przypadku takiej nauki nie do przecenienia.
W każdej książce schemat jest podobny: przedstawienie bohaterów, treść bajki i pytania sprawdzające.
Czytasz sylabami
W pierwszych dwóch poziomach tekst pisany jest wielkimi literami, w trzecim są to już małe litery. Dokładnie takie, jakie spotykamy w większości książek i podręcznikach czy lekturach szkolnych.
Kolor czerwony też pojawia się w tych książkach. Na pierwszym poziomie oznaczone są nim trudniejsze słowa np. z dwuznakami czy literami „ż”, „ó” itd.
Na poziomie drugim na czerwono oznaczone są czasowniki, na trzecim czerwony już się nie pojawia.
W tekście znajdziemy również obrazki (podpisane na zielono) przedstawiające bohaterów każdego opowiadania. W bajkach Disney’a często imiona brzmią zupełnie obco i początkujący czytelnicy mieliby trudność z ich odcyfrowaniem, dlatego obrazki wiele ułatwiają.
A jakich bohaterów tu spotkamy? Kubusia Puchatka, Samochody, postacie z Krainy Lodu czy Lucę.
Oczywiście mamy też naklejki. W każdej książce jest ich 20.
Gdyby ktoś miał wątpliwości, jak się zabrać do nauki czytania, jest kod QR przenoszący do strony internetowej, gdzie wszystko jest prosto wyjaśnione.
Od siebie dodam tylko, że przed nauką warto z dzieckiem wspólnie przeczytać książkę, żeby wiedziało, o czym jest i nie stresowało się, że umyka mu fabuła przy pełnym skupieniu na nauce czytania.
Wydawnictwo zadbało o to, by ułatwić dzieciom właśnie rozumienie tekstu, dlatego na początku każdej książki mamy przedstawienie bohaterów. Dopiero potem krótka historię, czyli fabułę.
1, 2, 3… czytasz Ty! Spidey super-kumple. Ruszamy na ratunek
Poziom 1
1, 2, 3… czytasz Ty! Auta. Neonowa ekipa
Poziom 2
1, 2, 3 czytasz Ty! Nowy kolega Olafa. Kraina Lodu
Poziim 21, 2, 3, czytasz ty! Luca. Warto marzyć
Poziom 3
1, 2, 3, czytasz ty! Nasze magiczne Encanto. Zaczarowany dom
Poziom 3O co chodzi z metodą sylabową?
Metoda sylabowa wykorzystuje sylaby jako podstawowe elementy nauki czytania. Sylaby to jednostki dźwiękowe w słowach. Na przykład, słowo „rower” można podzielić na dwie sylaby: „ro” i „wer”.
Dziecko uczy się rozpoznawać dźwięki, które reprezentują sylaby. Każda sylaba jest czytana jako pojedynczy dźwięk. W przypadku słowa „rower”, pierwsza sylaba „ro” jest odczytywana jako pojedynczy dźwięk, a potem łączona z drugą sylabą, czyli „wer”.
Nauka czytania metodą sylabową jest kroczącym procesem. Dziecko zaczyna od prostych słów, które mają tylko kilka sylab, a następnie stopniowo przechodzi do bardziej skomplikowanych słów.
Pomimo koncentracji na sylabach, dzieci uczą się również rozumieć kontekst czytanych słów. To oznacza, że poza czytaniem sylab, dziecko uczy się, jak te sylaby łączyć w znaczące zdania i wypowiedzi.
Pomocna metoda sylabowa
Metoda sylabowa pomaga dzieciom w rozwoju umiejętności fonetycznych, co jest kluczowe dla czytania i rozumienia tekstu. Dziecko uczy się rozpoznawać dźwięki w słowach i związane z nimi litery.
Tak jak w przypadku każdej umiejętności, praktyka jest kluczowa. Codzienne czytanie słów i sylab, a także ćwiczenia fonetyczne, pomagają w utrwaleniu umiejętności czytania metodą sylabową.
Wspieranie dziecka w nauce czytania metodą sylabową to proces wymagający cierpliwości i zaangażowania rodziców. Pomaganie dziecku w rozpoznawaniu sylab i słów oraz czytanie razem to ważne aspekty wsparcia.
Każde dziecko uczy się inaczej i ma swoje własne tempo. Dla niektórych dzieci metoda sylabowa może być bardziej naturalna, podczas gdy inne mogą preferować inne metody nauki czytania.
Swoją opinię o książce wyraziłam dzięki współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze