Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że wybór odpowiedniego zwierzęcia to decyzja, która będzie miała wpływ na wiele lat naszego życia. Dlatego cieszę się, że jest książka pt. „Jakie zwierzę wybrać”, która pozwoli dzieciom dostrzec zarówno zalety, jak i wady, ale też odpowiedzialność związaną z taką decyzją.
Przypominam sobie sytuację, kiedy miałam papużkę falistą, która mieszkała ze mną w pokoju.
Niezwykle hałaśliwie reagowała na pierwsze promienie słońca. Zimą te promienie pojawiały się dość późno, ale latem, już od czwartej nad ranem, wrzask papugi był irytujący. Wszystko to wynikało z tego, że nie przeanalizowałam dokładnie, jakie konsekwencje może mieć mój wybór zwierzaka.
Podobnie jest z dziećmi, które często marzą o konkretnych zwierzętach. Rzeczywistość weryfikuje te marzenia. Co nie oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować z posiadania pupila. Wystarczy podejść do tego wyboru odpowiedzialnie.
Zwierzę to odpowiedzialność
Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy mamy odpowiednią przestrzeń dla zwierzęcia, ale to nie wszystko. Istotny jest również jego (i nasz) temperament, „poziom hałasu”, skłonności do gadulstwa oraz styl życia.
Jeśli zdecydujemy się na zwierzę aktywne w nocy, może się okazać, że będziemy budzeni.
Gdy wybierzemy zwierzę szybkie i żywiołowe, jak choćby chart czy border collie, będziemy musieli dotrzymywać mu kroku. Czy mamy na to warunki?
W tej książce znajdziemy przykłady oraz argumenty zarówno „za” jak i „przeciw” posiadaniu konkretnych zwierząt. Jeżeli więc nie planujemy szybkiego psa, być może powinniśmy zastanowić się nad spokojnym żółwiem śródziemnomorskim lub rasą psa, jaką jest basset.
Jeśli nie chcemy codziennie odkurzać sierści, musimy przemyśleć, czy wybrane przez nas zwierzę, nie będzie pozostawiać kłaków na każdym kroku.
Ważne jest również, jak nasze zwierzę dogada się z dziećmi i odwrotnie. Niektóre pupile są bardzo towarzyskie, podczas gdy inne preferują spokój i nie lubią, gdy się im przeszkadza.
Komu przyda się ta książka?
Myślę, że ta książka będzie przydatna zarówno dla tych, którzy rozważają powiększenie rodziny o zwierzę, jak i dla tych, którzy potrzebują argumentów w rozmowach z dziećmi. Znajdziesz ich tu dostateczną ilości.
Na końcu książki jest też dodatkowy rozdział o potrzebach poszczególnych zwierząt.
Myszy są bardzo aktywne w nocy i potrzebują przestronnej klatki z kryjówkami oraz różnymi materiałami do budowy legowiska.
To niewielkie stworzenia, ale ilość pracy i przygotowań, by czuły się u nas dobrze, może być znacząca.
A czego potrzebują inne zwierzęta? Wszystkie informacje znajdziemy w książce.
„Jakie wybrać zwierzę” okiem pedagoga
Czytanie książek pokazujących różne potrzeby zwierząt domowych ma niezwykłą wartość dla dzieci i ich rodzin.
Pomagają lepiej zrozumieć, że posiadanie zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność. Poznając różne aspekty opieki nad zwierzęciem, dzieci zdobywają świadomość, że zwierzę potrzebuje miłości i uwagi, podobnie jak członek rodziny. Jest przy nim także dużo pracy. To z kolei wzbogaca empatię i uczy szacunku wobec innych istot.
Dlatego warto czytać takie książki nawet, jeśli nie szykujecie się teraz na zwierzaka, ale macie w domu dziecko zainteresowane tematem.
Książki o zwierzętach
Dzieci, które poznają różnorodne potrzeby i wymagania zwierząt, mogą lepiej zrozumieć, co jest niezbędne do zapewnienia im dobrej opieki.
To także otwiera dyskusję w rodzinie na temat tego, czy nasza mała społeczność jest gotowa na odpowiedzialność oraz jakie zwierzę najlepiej pasuje do stylu życia i możliwości.
W rezultacie, czytanie takich książek nie tylko edukuje, ale również inspiruje do podejmowania świadomych decyzji dotyczących posiadania zwierzęcia domowego. Jest to niezwykle ważne, gdyż właśnie ina wpłynie na codzienne życie całej rodziny oraz oczywiście tego zwierzaka.
To co, czytamy? 🙂
Jakie zwierzę wybrać
Autorka Lucy Beech
Ilustracje Anna Chernyshova
Wydawnictwo HarperKids
Dla wieku 4+
Zdjęcia bez filtrów.
Kategoria: edukacyjne książki dla dzieci
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem oraz dzięki mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze