Czasem najlepszego przyjaciela poznaje się w bardzo nietypowych okolicznościach, np. podczas kłótni o koniczyny. Dokładnie tak stało się w książce Jesteś w sam raz, której patronuje Aktywne Czytanie.
Wydawnictwo Levyz już nie pierwszy raz proponuje książkę dla dzieci, dzięki której łatwiej zrozumieć, co dzieje się z myślami, gdy zalewają nas fale emocji.
To prześlicznie zilustrowana i mądrze opowiedziana książka w duchu Porozumienia Bez Przemocy. Zdradza sekrety życzliwej komunikacji, tak potrzebnej dzieciom w różnym wieku. Myślę, że właśnie maluchom w wieku przedszkolnym przyda się najbardziej.
Jaki jesteś?
Poznajmy więc mieszkańców Wielkiego Dębu. To rodzina królików, z których najmniejszy nazywa się Pompon. To wesoły, pogodny króliczek, chętnie rozmawia z innymi mieszkańcami lasu.
Czasami jednak te rozmowy są z jego punktu widzenia bardzo dziwne, np. wtedy, gdy polna Myszka nazwała go dużym.
O, jak miło zrobiło się Pomponowi w tej chwili. Fajnie być dużym. Jednak gdy nieco dalej spotkał Konia, usłyszał z kolei, że jest mały.
„Jak to? To nie ma żadnego sensu! Nie mogę być jednocześnie duży i mały”.
Pompon jest mądrym króliczkiem i z wszelkimi takimi pytaniami wędruje prosto do rodziców.
Tym razem mama wyjaśnia, że to, co słyszymy na nasz temat, często zależy od perspektywy drugiej osoby.
Myszka jest mała, więc królik jest dla niej duży. Koń z kolei jest wysoki, dlatego powiedział, że Pompon jest mały. Najważniejsze słowa jednak wypowiedziała właśnie mama: „Jesteś w sam raz”.
Porozumienie Bez Przemocy
Jest tu dosłownie kilka sytuacji, które często zdarzają się w kontaktach między rówieśnikami.
Na przykład któregoś dnia Pompon nie ma czasu bawić się z przyjacielem Liskiem i ten w nerwach nazywa Pompona niedobrym.
Oczywiście, że Królikowi robi się przykro i zastanawia się, dlaczego Lisek tak powiedział. Bo szczerze mówiąc, sam nie czuje się niedobry, wie, że nie jest taki.
Z kolei tego samego dnia słyszy od przyjaciela Borsuka, z którym spędził czas na zabawie, że jest naprawdę miły.
Znowu dwa sprzeczne komunikaty, z którymi dzieciom czasami trudno sobie poradzić. Tym razem Pompon wędruje do taty i prosi o wytłumaczenie sytuacji.
Ważne rozmowy z dziećmi
Jasne, że tata ma odpowiedź. Sadza syna na kolanach i wyjaśnia, że za tymi przykrymi słowami Liska stało tak naprawdę zdenerwowanie i rozczarowanie.
Tak samo jak za miłymi słowami Borsuka stały emocje (radość). To, co ktoś mówi o nas, najczęściej dotyczy jego samego.
Mamy tu świetne przykłady konkretnych rozmów, które prowadzą do zrozumienia emocji własnych i drugiego człowieka, a tym samym rozładowania konfliktowej sytuacji.
„Zamiast oznajmiać, np. że mlecz jest okropny, powiedz po prostu: nie lubię go. Ponieważ ty możesz go nie lubić, ale innym może on bardzo smakować”.
Jesteś złodziejaszkiem!
I ostatnia sytuacja, właśnie ta, o której wspomniałam na początku. Pompon jest już po kilku rozmowach z rodzicami i teraz wciela wiedzę w życie.
Łasiczka bardzo się złości, że Pompon poczęstował się bez pytania jej koniczyną i nazywa królika rabusiem. W dodatku niedobrym! W pierwszej chwili ma zamiar obrazić się na niemiłą Łasicę, ale przypomina sobie słowa taty.
Potrafi też zapytać o konkretne powody jej emocji: złościsz się, ponieważ chciałaś zjeść tę koniczynę?
Pompon zaczyna rozumieć, że znając swoje emocje i potrafiąc je określić, umie też pomoc innym i rozwiązać problem bez wrzasków czy obrażania się.
Właśnie dzięki temu zwierzaki zostają najlepszymi przyjaciółmi. I oczywiście że ta sytuacja nie obędzie się bez rozmowy z rodzicami.
Już wie, że jest królikiem „w sam raz”, potrafi opowiadać o tym, co czuje i czego potrzebuje w danej chwili.
Komu przyda się ta książka?
Zdecydowanie jest to książka dla wszystkich maluchów, które mierzą się z problemem komunikacji między rówieśnikami.
Domyślam się, że wszystkie opisane tutaj sytuacje są codziennością dla dzieci.
Proste przykłady i czytelne rozmowy zarówno ze znajomymi, jaki i wspierającymi ich rodzicami pomogą nie tylko dzieciom.
Myślę, że nakierują również dorosłych na to, jak rozmawiać z maluchami, kiedy emocje biorą górę.
Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)
Autorzy Olivier Clerc, Gaia Bordicchia
Wydawnictwo Levyz
Jaki wiek?
Swoją opinię o książce wyraziłam dzięki współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze