Wybrałam 5 mądrych i pieknych książek z wydawnictwa Entliczek. Znajdzie się coś dla 3-latka i dla nastolatków.
Morska wyprawa Profesora Astrokota
Tego profesora wiele dzieci już chyba zna. Opowiadał o kosmosie, ciele, a teraz opowiada o podwodnym świecie. To cała seria takich właśnie wypraw z wydawnictwa Entliczek.
Razem z załogą Profesora poznamy: to, co znajduje się przy brzegu, ale też dowiemy się, jak powstały oceany, jak wygląda wyposażenie statku.
Zerkamy na oceany na mapie, uczestniczymy nawet w sztormie. Potem schodzimy na głębiny, a tam: wodorosty, wraki statków.
Jasne, że poznajemy rekiny i inne ryby, rafy koralowe, morskie ptaki delfiny i wieloryby.
Dzieci dowiedzą się, czym się morska sieć pokarmowa, strefa półmroku, poznają też legendy z głębin.
Nie omijamy tematu wspierania oceanów i dbania o ich mieszkańców w kontekście zmian klimatycznych.
Wydaje mi się, że ta książka ucieszy dzieci w wieku 4-5 lat w górę.
Zdjęcia bez filtrów.
To, co najcenniejsze
Archiego znamy z innych części. Tym razem skupiamy się na naturze, na docenianiu tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Czy doceniamy, to inna sprawa. Samo zrozumienie, co właściwie jest cenne – rzeczy typu złoto, ładne ubrania, czy zadbana przyroda – jest największą wartością tej historii.
Dla wieku 3-6 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Leon w przedszkolu
Dla wszystkich szukających książki o przeskoku ze żłobka do przedszkola, to jest właśnie ten temat. Leon nie nosi już pieluch, urósł, zatem może już chodzić do przedszkola.
W tej historii nie ma udawania, że w przedszkolu dzieci nie płaczą, zwłaszcza pierwszego dnia. Leon to widzi i nie jest fajnie, jednak dokładnie, jak to jest w rzeczywistości, zajęcia nieco odciągają uwagę od tęsknoty za rodzicami. I choć na początku bywa trudno, teraz Leoś lubi przedszkole.
Serio, rzadko mamy w książkach o przedszkolu tak bezpretensjonalnie opowiedzianą i pokazaną prawdę z perspektywy dziecka. Leoś poznaje przedszkolne zasady, a całość okraszona jest poczuciem humoru. Duże słowa, jak „współżycie społeczne”, to dla dzieci nic innego jak walka o zabawkę lub konieczność poczekania na swoją kolej. Jak dla mnie jedna z fajniejszych do adaptacji.
Dla wieku 3+.
Zdjęcia bez filtrów.
1, 2, 3 do szkoły
Zacznę od autorki, bo Mariannę Dobiec kocham miłością bezgraniczną od poznania tytułu „Droga na górę”. A tu mamy szkołę, ogromna jest to książka, taka w stylu opowiadanki.
Główna bohaterka, czyli skrzacik Pam idzie w przyszłym roku do szkoły i chciałaby wiedzieć, co się tam dzieje. Odwiedza więc szkoły swoich przyjaciół np. Lisków, niedźwiadków, wiewiórek, żółwi, języków. Każda szkoła jest inna, za to wszystkie przystosowane do potrzeb konkretnych zwierzątek.
A tak naprawdę każdy rozdział jest poznaniem jakiegoś konkretnego przedmiotu. U żabek to bardziej plastyka, u wiewiórek wychowanie fizyczne, a u misiów… przerwa obiadowa. Równie ważna, jak pozostałe zajęcia.
Spodoba się dzieciom w wieku 4+, a nawet młodsze z radością pooglądają.
Mocne słowa
A tu coś dla zdecydowanie starszych czytelników, min. 12+, bo to książka o sile sióstr, ale też samotności i bezradności. Tematem przewodnim historii jest wykorzystywanie seksualne. Starsza siostra – szesnastoletnia Yuki właśnie z tym się mierzy. A dorosłych świadomych sytuacji w życiu obu dziewczyn jak na lekarstwo.
Historię widzimy oczami tej młodszej. BArdzo otwiera głowę na pewne sprawy, jednak uprzedzam, że to emocjonalna do szpiku kości historia. Jeśli macie dzieci gotowe rozmawiać na takie tematy, nieść pomoc, zauważać to, co dzieje się dookoła lub po prostu dzieci, które mierzyły się z tym problemem, nie omijajcie tej książki.
Kopciuszek pop-up
Być może niektórzy będą kojarzyć serię autorstwa Vojtěcha Kubašty jeszcze z dzieciństwa, ja tak mam! Tu zaglądamy do klasycznej bajki „Kopciuszek”, opowiedzianej na kilku stronach, które są małym teatrzykiem. Przenosimy się do bajkowego świata.
Dla wieku 4+.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książkach wyraziłam bez żadnej współpracy komercyjnej z wydawnictwem, jedynie z powodu mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić. 🙂
Najnowsze komentarze