Wiecie, co jest lepsze od opowiadania? Komiks! A co jest lepsze od komiksu? Opowiadanie! Ale hej, co powiecie na połączenie tych dwóch pomysłów? Tak, właśnie o tym mówię – prawdziwa literacka hybryda: komiks i opowiadanie w jednym, czyli Kurzol, kto ukradł pamięć?
Taki miks, że nawet nie wiadomo, czy to bardziej czytać, czy podziwiać rysunki. Już zresztą trzecia część genialnej serii pod patronatem Aktywnego Czytania. Wszystko za sprawą autora Bogusia Janiszewskiego i ilustratorki Nikoli Kucharskiej.
To prawdziwa gratka dla tych, którzy nie mogą się zdecydować: czy poczytać, czy pocieszyć oko świetnym komiksem. Chcesz zerknać do poprzednich części?
Jeśli szukcie książki, która nie tylko dostarczy niezapomnianych przygód, ale także nauczy dzieci o równowadze w życiu i szkodliwości uzależnienia od technologii, „Kurzol: Kto ukradł pamięć?” jest idealnym wyborem.
Gdzie ta pamięć?
Wyobraźcie sobie taką sytuację: siedzicie sobie spokojnie w fotelu, może nawet macie już w rękach chipsy albo popcorn, a tu nagle spod łóżka wychodzi stworek. Niby nic nowego, prawda? Każdy ma jakiegoś dziwaka pod łóżkiem.
Ale ten to Kurzol – stwór, który nie tylko żyje w kurzu, ale ma też magiczne zdolności, uwielbia gotować kurzoknedle według starożytnej receptury swojego wuja Norberta i wciąga Was w szaloną przygodę! No, jeśli już na początku coś brzmi dziwnie, to wiecie, że dalej będzie jeszcze lepiej!
Kurzoknedle na dobry początek
Kurzol biega nerwowo po mieszkanku, próbując przygotować swoje słynne kurzoknedle, a nasz bohater Antek robi wszystko, żeby tylko nie musieć ich spróbować. Ale na scenę wkracza Agata, siostra Antka, uzależniona od telefonu i publikowania wszystkiego w internecie. Kiedy zaczyna focić Kurzola i jego mieszkanie, stworek postanawia: ucieczka natychmiastowa!
Agata nie odpuszcza i dalej robi zdjęcia w mieszkanku Kurzola – bez jego zgody! (Chyba każdy ma kogoś, kto wciąż kręci filmiki z nami w roli głównej, choć o to nie prosiliśmy, prawda?). Antek próbuje jakoś załagodzić sytuację, ale Agata wpada na coś niezwykłego – magiczną klepkę! Co to oznacza? Oczywiście, że zaczyna się kosmiczna podróż!
Lądujemy u Agaty
Za pomocą magicznej klepki trójka bohaterów zostaje przeniesiona… do wnętrza ciała! A dokładniej – do jakiegoś superczystego laboratorium, w którym zaczynają dziać się naprawdę dziwne rzeczy. Agata nie wierzy, że są w ciele, Kurzol zostaje trafiony impulsem elektrycznym i… zaczyna płonąć! Na szczęście Agata okazuje się mistrzynią w używaniu gaśnic.
Nasi bohaterowie dowiadują się, że Agata swoimi nawykami internetowymi dosłownie zapchała organizm śmieciowymi informacjami! No, kto by pomyślał, że TikTok aż tak wpłynie na nasz mózg?
Kiedy Agata wpada w przepaść, Antek rusza na ratunek, ale ląduje w miejscu kontrolowanym przez dopaminę – chemiczną cząsteczkę odpowiedzialną za przyjemność. Tam dopaminy (bo są ich aż trzy: Gosia, Michalina i Antonina) uzależniają Antka od swojej słodkiej władzy! Antek musi spełniać ich polecenia, zanim Kurzol przyjdzie mu na ratunek.
Dzieje się!
Trójka naszych bohaterów zostaje uwięziona przez wściekłe dopaminy. Na szczęście pojawia się inspektor Felicjan, stary wyjadacz, który też ma już po dziurki w nosie dopaminy. Wspólnie rozwiązują zagadki, by wydostać się z więzienia, zanim ich organizmy spotka coś gorszego.
W końcu wracają do mieszkania, ale Agata, zamiast wdzięczności, jest wkurzona, że nie może już nieograniczenie korzystać z internetu. Antek i Kurzol próbują jej wyjaśnić, że nie tylko dopamina nie lubi nadmiaru, ale nawet internet zna granice… Choć Kurzol odkrywa coś przerażającego – w internecie jest dosłownie wszystko, łącznie z jego własnymi kurzolskimi sekretami!
Pamięć jest ważna
Przyznacie, że tak brawurowo napisana książka nie tylko rozbawi czytelników humorystycznym stylem i barwnymi postaciami, ale również otwiera dialog na temat zdrowego stylu życia i odpowiedzialnego korzystania z technologii.
I prawda jest taka, że czasami jedna magiczna klepka może wywrócić świat do góry nogami!
To co, czytamy?
Kurzol. Kto ukradł pamięć?
Autor Boguś Janiszewski
Ilustracje Nikola Kucharska
Wydawnictwo Agora dla dzieci
Wiek czytelników: 6-12 lat
Obejrzyj rozmowę z autorami Kurzola
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.