Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Tajemnica dzieł Leonarda da Vinci to detektywistyczna, nawet może trochę sensacyjna historia z dziełami sztuki w tle.
Wydawnictwo Bosz pierwszy raz pojawia się na blogu Aktywne Czytanie i od razu z wielkim hukiem, bo jak inaczej myśleć o skradzionych dziełach sztuki?
Ktoś wyniósł z Luwru słynną Monę Lisę i to już byłoby sporo dla dwójki zaprzyjaźnionych detektywów, ale to nie koniec. Można powiedzieć, że właściwie dopiero początek przygody.
Przygodowe i detektywistyczne
Mysz Tymoteusz jest w tym duecie bardziej rozgadaną, ekspresyjną postacią. Dla równowagi jeż Fryderyk jest raczej flegmatyczny, spokojny i rozważny.
Powiem wam w tajemnicy, że to tajny agent służb specjalnych. Oj, potrafi zaskoczyć, gdy zachodzą takie okoliczności, ale kiedy jest spokój, jeżowi nigdzie się nie spieszy.
Łatwo zresztą można go zrozumieć, bo jeże z natury śpią w dzień, a buszują w nocy. W zawodzie szpiega rzadko się zdarzają takie luksusy, jak wybór godzin pracy. Dlatego Fryderykowi zdarza się spóźnić lub zaspać od czasu do czasu.
Sławne dzieło Leonarda da Vinci
I właśnie w tym „zaspanym czasie” zastajemy przy pustej gablocie po obrazie, zniecierpliwionego Tymoteusza.
Wraz z kustoszką Marceline zabiera się do działania. A konkretnie do śledzenia, bo detektywi, o których już jest dość głośno w kręgach miłośników sztuki, zostali wezwani, by wytropić złodzieja.
Możecie się zastanawiać, z jakiego powodu jest o nich głośno, przecież to takie niepozorne zwierzaki? Otóż dlatego, że to nie pierwsza przygoda tej dwójki, za to pierwsza pod patronatem Aktywnego Czytania. 🙂
Tymoteusz i Fryderyk działali już w Londynie i kilku innych miejscach, a wiemy to z poprzednich tomów (na dole wypisałam je w kolejności).
Ta seria jest zresztą bardzo pomysłowo prowadzona. Każda część skupia się na innym artyście (tu oczywiście Leonardo da Vinci) i jego dziełach. Dlatego czytelnicy poznają kilka faktów związanych z jego twórczością.
Właśnie na te najsłynniejsze portrety ma chrapkę domniemany złodziejaszek, co prowadzi naszych detektywów z Paryża do Krakowa.
Tu w Galerii Czartoryskich jest przecież Dama z gronostajem (nie mylić z myszą, bo się Tymoteusz oburzy!).
Do Krakowa!
Ten obraz na szczęście jeszcze wisi na miejscu, podobnie jak pozostałe w innych miastach na świecie. Jednak poszlaki wskazują trasę do Krakowa, bo zdaje się, że nieszczęsna Dama z gronostajem ma być kolejnym celem rabusia.
Dwójce detektywów pomagają przyjaciele i znajomi rozproszeni po świecie. W Krakowie witają Tymoteusza ciocia z wujkiem i właśnie u nich ekipa może się zatrzymać.
Przyjeżdża też znany z innych tomów wuj Ignacy, mecenas sztuki i lord w całej lordowskiej okazałości.
Przyznacie, że to całkiem ciekawy pomysł na książkę, prawda? Mam na myśli przybliżenie dzieciom informacji o sztuce, jednocześnie osadzenie brawurowej akcji w prawdziwych miejscach (które można kiedyś odwiedzić). Zagadka detektywistyczna zawsze jest dobrym pomysłem!
Mnie jeszcze dodatkowo podobają się wyraziste postacie, nieprzeładowane „edukacją” dialogi i samo wydanie książki. Duża, w twardej oprawie, podzielona na rozdziały. Świetnie się nadaje do wspólnego czytania, ale też samodzielni czytelnicy powinni być zadowoleni.
Subskrybuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnej filmowej opowieści.
https://youtu.be/1cy82MDYeO0
Czy da Vinci coś ukrywa?
Akcja wciąga również dlatego, że jest bajkowo i z wyobraźnią. Są momenty, w których sami już nie wiemy, co jest prawdą, a co zostało wymyślone przez autorkę.
Na przykład wątek z tajną mapą rzekomo umieszczoną na obrazach Leonarda da Vinci… czy to może być prawda?
Tekst okraszają oryginalne ilustracje Joanny Gębal przedstawiające portrety, o których mowa w książce.
Czy trzeba czytać od pierwszego tomu? Przyznam, że ja zaczęłam swoją przygodę od tego, czyli już czwartego i nie miałam najmniejszych problemów z wejściem w świat myszy i jeża.
Jeśli jednak chcecie przeczytać o tym, jak się poznali i zdobywali sławę, warto zacząć od początku serii.
1. Na tropie złodziei obrazów
2. Tajemna kryjówka
3. Afera w Paryżu
4. Tajemnica dzieł Leonarda da Vinci
Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Tajemnica dzieł Leonarda da Vinci
Autorka Dagmara Budzbon-Szymańska
Ilustracje Joanna Gębal
Wydawnictwo Bosz
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze