Są takie KOLOROWE MIASTA, które wciągają bez reszty, nawet jeśli na co dzień – jak ja – woli się przebywanie na łonie przyrody.
Mam na myśli książkę pod patronatem Aktywnego Czytania z wydawnictwa Tata robi książki.
Być może kojarzycie genialną Ilustrowaną historię rocka? To też ich książka, a za chwilę będzie jeszcze jeden mój patronat pt. Niesamowite Polki.
Miasta są duże, naszpikowane ciekawostkami i nie mam na myśli wyłącznie tych prawdziwych miast, ale właśnie KOLOROWE, o których przeczytamy w książce.
Pomysł jest prosty i bardzo graficzny. Każda strona to cudowna rozkładówka stworzona przez Magdalenę Konečná, Janę Sedláčková. Zatem śmiało można powiedzieć, że to też wyszukiwanka, tylko w nieco innej odsłonie niż te dla maluchów.
Które kolorowe miasta poznamy?
Szukania jest tu całkiem sporo w każdym mieście.
A dokąd nas poniesie? Oj, w bardzo wiele miejsc, które od razu oglądamy oznaczone na mapie będącej spisem treści.
Można więc czytać po kolei albo zacząć od tych, które najbardziej chcemy poznać.
A może planujecie wycieczkę do któregoś z tych miast? 🙂
Co ciekawego można powiedzieć o Nowym Orleanie?
Słynie z bogatej kultury muzycznej i jest uważany za kolebkę jazzu. Styl jazzowy powstał w tym mieście pod koniec XIX wieku i miał ogromny wpływ na rozwój muzyki popularnej na całym świecie.
Jakie fascynujące fakty związane są z Paryżem?
W Paryżu znajduje się jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie — Luwr. Jest to największe muzeum pod względem powierzchni i posiada kolekcję obejmującą setki tysięcy dzieł sztuki. W tym słynne obrazy, takie jak Mona Lisa Leonarda da Vinci.
Jaka jest ciekawostka dotycząca Londynu?
W Londynie znajduje się zegar Big Ben, który jest jednym z najbardziej ikonicznych symboli miasta.
Jednak często używa się nazwy „Big Ben” niepoprawnie — właściwie jest to nazwa dzwonu, który znajduje się wewnątrz wieży zegarowej na budynku Parlamentu Wielkiej Brytanii, znanej jako Wieża Elżbieta.
Coraz bardziej kolorowe
Co warto wiedzieć o Sydney?
W Sydney znajduje się jeden z najbardziej znanych budynków na świecie — Opera Sydney.
Charakteryzuje się niezwykłym kształtem, przypominającym żagiel albo muszlę.
Jaka jest ciekawostka związana z Amsterdamem?
Posiada ponad 100 kilometrów kanałów i ponad 1,5 tysiąca mostów.
I tak wędrując przez kolejne kartki poznajemy kulturę, zabytki, sławnych ludzi związanych z danym miastem.
Każdy mały rysunek jest podpisany, dlatego, jeśli tylko czytelników zainteresuje jakieś miejsce, można rozwinąć poszukiwania już na własną rękę.
Zwiedzamy tematycznie
Nie ukrywam, że moim ulubionym tematem przewodnim jest jedzenie i tak w pierwszej kolejności wędrowałam przez całą książkę. 🙂
Tajine to marokańskie tradycyjne danie z mięsa (często jagnięciny lub kurczaka), warzyw, przypraw i suszonych owoców, gotowane w specjalnym glinianym naczyniu o nazwie „tajine”.
Pad Thai to popularne danie w Bangkoku. Składa się ze smażonych makaronów ryżowych z dodatkiem krewetek, tofu lub mięsa, jajek, orzeszków ziemnych, kiełków fasoli i przypraw.
San Francisco ma swoją Clam Chowder. To tradycyjna amerykańska zupa z małży, zwłaszcza popularna w rejonie Zatoki San Francisco. Clam Chowder jest gęsta i kremowa, przygotowywana z małży, ziemniaków, cebuli, selera, śmietany i przypraw. Często serwowana jest w chlebowym bochenku.
Lizbona słynie między innymi z suszonego solonego dorsza (bacalhau), jajek, ziemniaków, cebuli, czosnku, oliwek i pietruszki. Wszystkie składniki są podsmażane razem, tworząc smakowitą i sycącą potrawę, która jest ulubioną w Lizbonie.
Wy oczywiście możecie wybrać, jak chcecie czytać. Czy wszystko od razu, czy śladami jednego tematu np. architektury, pieniędzy, sztuki.
Ciekawe książki o podróżach
Jedno jest pewne, książki związane z innymi kulturami, podróżami i językami pozwalają dzieciom odkrywać i uczyć się o różnorodności świata.
Poszerzają wiedzę, zrozumienie i szacunek dla innych ludzi, ich zwyczajów, tradycji i wartości. To otwiera umysł na nowe perspektywy i wzbogaca doświadczenia.
Czytanie książek związanych z różnymi kulturami, podróżami i językami pozwala dzieciom zobaczyć świat oczami innych osób. Dzięki temu rozwijają empatię i zrozumienie dla ludzi z odmiennym tłem kulturowym.
„Kolorowe miasta” mogą zainspirować do odkrywania nowych miejsc, motywować do zgłębiania różnych tematów.
Ta konkretna – tak bardzo graficzna książka – może być bodźcem do samodzielnego szukania informacji, zadawania pytań i rozwijania wiedzy.
Obce nazwy potraw czy budowli mogą zachęcić dzieci do poznania innych języków. Poszerza więc słownik, bo przecież nie na co dzień mamy do czynienia z taką masą różnorodnych obcych słów.
Nie mam wątpliwości, że „Kolorowe miasta” obudzą w niejednym czytelniku żyłkę podróżnik. Do zobaczenia na trasie! 🙂
Kolorowe miasta
Autorki: Magdalena Konečná, Jana Sedláčková
Wydawnictwo Tata robi książki
Dla wieku 5+.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze