Potrząśnij jabłonką to książka aktywizująca, czyli jedna z moich ulubionych form czytania z dziećmi. Dlatego za radością Aktywne Czytanie objęło patronatem tę zabawną propozycję.
Od razu też daję znać, że w recenzji filmowej zaglądamy też do dwóch fantastycznych nowości z wydawnictwa Papilon:
- Historyjki po angielsku i po polsku (wiek 3-6 lat),
- Filozofia dla początkujących (wiek 9-15 lat).
Myślę, że aktywizujące książki dla dzieci są nie tylko zabawne i wciągające, bo to oczywiste, ale też pokazują konsekwencje naszych działań. To znaczy, ta konkretna pokazuje je bardzo dokładnie.
Zdarza się, że chcemy dzieciom wyjaśnić, czym właściwie są te konsekwencje: Twoja akcja powoduje pewną reakcję. Najczęściej zdarza się to, gdy dzieci zachowują się inaczej, niż my (dorośli) byśmy sobie życzyli.
Wtedy szukamy czegoś bardzo konkretnego, edukacyjnego, moralizującego i do tego związanego z daną sytuacją.
A czasami naprawdę wystarczy pobawić się i pośmiać przy lekkiej książce, w której pokazanych jest wiele konsekwencji działań – naszych i bohaterów.
Subskrybuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnej recenzji.
Dobrze potrząśnij jabłonką!
Choćby tytułowa jabłonka. Jest jej ciężko z tymi wszystkimi jabłkami, dlatego potrząsamy książką.
Co się stanie? Tego dzieci nie wiedzą, póki nie przewrócą strony.
Można więc czasem zaczekać chwilkę i ze starszymi czytelnikami porozmawiać: Jak myślisz, co się stanie, jak potrząśniemy książką? Gałęziami jabłonki? Dlaczego ona jest teraz zasmucona?
Zauważcie, ile pola do rozmów o skutkach naszych działań, a przecież ta książka absolutnie nie została zaprojektowana, by edukować, raczej śmieszyć i angażować do działania.
Potrząśnij, dmuchnij, przytul
Kolejne kartki to różne scenki, w których dzieci działają. Na przykład wycieramy rękawem mokrego kota, który trafił akurat na ulewę. Dmuchamy na dmuchawiec. Łaskoczemy smutnego potworka, żeby go rozśmieszyć. Pomagamy zającowi gonionemu przez niedźwiedzia. Nie ma nudy!
Takie podążanie za poleceniami jest bardzo przydatną umiejętnością, bo kiedyś na polecenia „do podążania” natkniemy się w ćwiczeniach i zadaniach domowych. Zatem ćwiczymy ważną umiejętność, choć wszystko w formie zabawy.
Nie wspominając o tym, że właśnie takie bardzo proste książki świetnie sprawdzają się przy nauce czytania. Jedno lub dwa zdanie na stronie plus działanie.
Ostatnia scenka wskazuje, że może to też być świetna książka na dobranoc. Mamy tu rodzinę zajączków, które nie mogą zasnąć.
Dziecko bierze w ramiona książkę i delikatnie zakołysze, żeby rodzina spokojnie zasnęła. I się udaje!
A skoro zające śpią, nie pozostaje nic innego, jak podążyć za ostatnim zadaniem. Spokojnie i delikatnie odłożyć książkę na półkę, tak żeby nie obudzić rodzinki. To jest ostatnie zadanie. 🙂
Potrząśnij jabłonką. Książka aktywizująca
Autor Nico Sternbaum
Wydawnictwo Papilon
Książki dla wieku 2-5 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Funkcja trackback/Funkcja pingback