Czy to będzie dobry książkowy dzień? A czy mógłby być niedobry ze Stasiem Pętelką?
Basia Supeł napisała, a Agata Łuksza zilustrowała kolejną książkę o rodzinie Pętelków. Tym razem jest to nowy Staś Pętelka. Obowiązki domowe. Czyli już wiemy, że będzie coś dla 4-, 5- i 6-latków, bo dla młodszych mamy zwykle przygody Jadzi – siostry Stasia. Obie serie oczywiście od wydawnictwa Zielona Sowa.
Wcześniej było o kieszonkowym, a dziś będzie o ogarnianiu domu. Gotowi na wspólne sprzątanie z Pętelkami?
Obserwuj Aktywne Czytanie na YouTube, nie przegapisz żadnej opowieści filmowej.
Porządek potrzebny od zaraz!
Zaczynamy od tego, że to nie mama jeździ na miotle czy mopie, tylko wszyscy solidarnie sprzątają dom. Bo dom to miejsce, w którym mieszkają wszyscy, wszyscy powinni czuć się w nim dobrze i wszyscy są za nie odpowiedzialni.
Problem z tym bałaganem jest jednak taki, że ile byśmy nie sprzątali, on zawsze do nas wróci. I to pewnie prędzej niż później.
I czasem – jak w przypadku Pętelków – porządek to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa. Bo okazuje się, że w pętelkowym bałaganie zaginęła mała zabawka Stasia. I nie dość, że to była jego ulubiona zabawka, to jeszcze może stanowić zagrożenie dla najmłodszego Szczepcia, który mógłby się nią udławić, gdyby postanowił sprawdzić, jak smakuje.
Trzeba zatem wziąć się za sprzątanie, bo to już nie są żarty!
Obowiązki domowe
Ale to przecież nie jest tak, że wystarczy powiedzieć dziecku: posprzątaj pokój i to się dzieje samo. Takiej magii nie ma. Ale jednak można to porządkowanie trochę odczarować.
Dobrym sposobem na ułatwienie dziecku (i sobie!) pracy jest posegregowanie wszystkich przedmiotów. Tak, żeby każda zabawka miała swoje miejsce i żeby było wiadomo, co do czego i co z czym.
Fajnie by było też ustalić pewne zasady: kto kiedy sprząta. No bo tak: Staś się napracował, wysprzątał porządnie pokój, a po chwili Jadzia wywaliła klocki i bałagan zaczął się od nowa. Kto ma to teraz posprzątać: Jadzia – twórczyni bałaganu – czy Staś – właściciel klocków?
Rodzice wyjaśniają tę kwestię dzieciom, a przy okazji proponują ustalenie zadań dla każdego członka rodziny. Wycieranie kurzu, segregowanie prania… Każdy może być zaangażowany.
I wiecie co fajnego jeszcze wymyśliła autorka? Pozwoliła dzieciom, żeby na tej liście obowiązków była też zabawa. To też będzie zadanie do odhaczenia! Po segregowaniu prania – zabawa; po wycieraniu kurzu – zabawa. Kto powiedział, że obowiązki nie mogą być przyjemne?
Magiczne słowo
Po pracowitym dniu rodzina Pętelków porozmawiała sobie jeszcze trochę o tym całym bałaganie. Co zrobić, żeby nie zawładnął on naszym domem i życiem.
I jeszcze jedno ważne słowo na koniec. Krótkie, ale zmieniające wiele: dziękuję. Drodzy rodzice, dziękujcie dzieciom za wykonaną pracę, nawet jeśli należała ona do ich obowiązków.
W ten sposób nie tylko okażecie dzieciom wdzięczność i szacunek, ale także sprawicie, że poczują się docenione. I być może następnym razem, gdy trzeba będzie posprzątać pokój, zrobią to może nie z radością, ale przynajmniej z mniejszą niechęcią.
Obowiązki domowe. Staś Pętelka
Autorka Barbara Supeł
Ilustracje Agata Łuksza
Wydawnictwo Zielona Sowa
Książka dla wieku 4-7 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Potrzebujesz więcej wsparcia? Przygotowałam webinar
Jak działać, gdy dziecko bije, gryzie, jest agresywne? Jak nauczyć dziecko bronic się, gdy ktos je atakuje?
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.