Szokujące liczby to książka wydawnictwa ToTamto pełna ciekawostek pokazujących świat z nieco innej perspektywy.
Lubię takie książki, które edukują i szokują (zgodnie z tytułem), bo wtedy jest szansa, że informacje w nich przedstawione, zostają w pamięci na dłużej.
Wiem jednak, że jeśli ktoś nie przepada za matmą (jak jak) może pomyśleć: Eeee, co w tym ciekawego?
Otóż właśnie wiele, bo tu liczby opowiedziane są w historii, która daje do myślenia.
Pierwszy rozdział jest dla mnie hitem, bo opowiada o ludziach na Ziemi. Jeśli istnienie naszej planety zamkniemy w jednym roku, to my (ludzie) żyjemy na niej nieco ponad pół godziny.
To buduje genialnie perspektywę obrazującą, że świat bez ludzi istniał od bardzo dawna, świetnie sobie radził, a my faktycznie jesteśmy „chwilką” w skali tego roku.
Od razu sobie wyobraziłam, że jeśli ludzie kiedyś znikną z Ziemi, będzie to dla niej czymś na kształt wspomnienia z wizyty u dentysty. Nie było przyjemnie, bolało momentami, ale ta godzinka w skali roku jest do zniesienia. A potem się zapomina.
Szokujące fakty
No, dobrze, nie wszystkie moje konkluzje po przeczytaniu Szokujących liczb są tak dosadne, ale przyznacie, że takie ujęcie tematu budzi wyobraźnię? ;)
Kolejne strony to też szokujące wieści. Choćby informacja, że aż 2 kg naszej wagi stanowią drobnoustroje!
Podejmujemy też temat błyskawic, grzmotów, złota, krwiopijców, ciała (a konkretnie jego składu), transportu, szybkich maszyn.
Są też wątki szczególnie mi bliskie, chodzi o zanieczyszczenia planety i zwierzęta zagrożone wyginięciem. To samo dotyczy płuc Ziemi i topnienia lodowców.
Bardzo się cieszę, że właśnie szokujące liczby znalazły tu swoje miejsce, bo temat ważny. Pokazanie go tak konkretnie, ma swoją wartość.
„Ciała 100% żółwi morskich są skażone tworzywami sztucznymi”.
Liczby nie kłamią
Czytanie książek mówiących o zagrożonych gatunkach i wpływie człowieka na środowisko ma wiele korzyści. Dostarczają ważnej wiedzy na temat różnorodności życia na Ziemi i roli ludzi.
Pomagają zrozumieć, że nasze działania mogą mieć wpływ na przyrodę, zarówno pozytywny, jak i negatywny.
Czytanie o zagrożonych gatunkach i problemach środowiskowych pomaga dzieciom zrozumieć, że na świecie istnieją kwestie wymagające ich uwagi i działania.
Kształtuje to świadomość ekologiczną i rozwija empatię wobec przyrody.
Jesteś odpowiedzialny
Książki inspirują dzieci do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska pokazują, że nawet małe gesty, takie jak oszczędzanie wody, segregacja śmieci czy sadzenie drzew, mogą przyczynić się do poprawy stanu naszej planety.
„Szokujące liczby” z pewnością pobudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań. To może prowadzić do bardziej kreatywnego myślenia i poszukiwania rozwiązań problemów (nie tylko) środowiskowych.
Czytanie takich danych daje dzieciom narzędzia do zrozumienia wagi tematów związanych z naszym wpływem na środowisko.
Ze względu na te liczby właśnie, warto sięgać po książkę z dziećmi, które już potrafią docenić liczby i po prostu wiedzą, co to jest matematyka. W przeciwnym razie te dane niewiele powiedzą czytelnikom, nawet jeśli ubierzemy je w kolorze ilustracje i ciekawostki.
Szokujące liczby
Autor Clive Gifford
Ilustracje Guilherme Karsten
Wydawnictwo ToTamto
Książki dla wieku 7+.
Zdjęcia bez filtrów.
Przy okazji opowiadania o patronackim „Co nam mówi niebo”, zerkamy też filmowo do książki „Szokujące liczby”.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze