Dzika ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach to książka wydawnictwa Świetlik, która po prostu wciąga, bo jest magiczna. I to pod względem ilustracji, jak i samej treści.
Bardzo lubię propozycje książek dla dzieci, w których pomiędzy informacjami o wierzeniach, takimi ciekawostkami z różnych stron świata, pojawiają się też dłuższe legendy.
Mało tego, bo w tej książce znajdziemy też gdzieniegdzie informacje, a przede wszystkim rysunki prawdziwych kwiatów lub innych roślin. Są z nimi oczywiście powiązane najróżniejsze opowieści.
Dla wszystkich, którzy mają ochotę poznać barwne, nasycone wyobraźnią historie różnych kultur i kochają przyrodę, myślę, że to książka „szyta na miarę”.
Podobnie zresztą jak „Dzikie mity” wydawnictwa Świetlik.
Dzika ziemia
Mam nadzieję, że po jej przeczytaniu trochę inaczej będą wyglądały wasze spacery i obserwacje otoczenia. Moje na pewno!
Faktem przecież jest, że kwiaty zawilca gajowego zamykają się w nocy i podczas deszczowych burz.
Ale tego, że zgodnie z angielskimi wierzeniami to wróżki wspinają się do kwiatów i zamykają je, żeby schronić się przed deszczem… nie wiedziałam, a Wy? 🙂
Patrzymy więc na świat przez pryzmat wierzeń i niezwykłych opowieści.
Są one zresztą uporządkowane, spis treści przedstawia podział na: lasy, morza i oceany, góry, wzgórza i doliny, rzeki i jeziora, mokradła.
Każda z tych krain ma swoje podania, mityczne stworzenia, duszki, demony, smoki, wróżki i wiele innych postaci.
Dzikie i różnorodne
Jak świat długi i szeroki opowieści o powstaniu Ziemi lub poszczególnych jej fragmentów, właśnie lasów czy wód, różnią się od siebie.
Choć czasami można dostrzec podobieństwa, różnice jednak czynią ten cały świat najpiękniejszym.
W mitologi litewskiej matką wszystkich lasów jest Medina. Natomiast w mitologii nordyckiej to potężny jesion Yggdrasill trzyma cały kosmos.
A wiecie, jakie są postacie z krainy lasu? Słuchajcie uważnie przy następnej wyprawie, może będą to driady, a może elfy lub nawet Baba Jaga.
Ona w wierzeniach słowiańskich mieszka właśnie głęboko w lesie w chatce na kurzych łapkach.
Za to w mitologii brazylijskiej mamy wieści o białym jeleniu z czerwonymi oczami. Jego też możecie wypatrywać wśród drzew.
Oprócz niezwykłych roślin, zwierząt, mieszkańcami lasów mogą być też przedziwne stworzenia.
W niemieckich lasach mieszkają mądrzy Ludzie Mchu. Trudno ich zauważyć w drzewnych domach, bo mają twarze pokryte mchem.
Natomiast z mitologii greckiej wiemy, że dobrze znane centaury – w połowie ludzie i w połowie konie, to też mieszkańcy tych krain.
Dzikie mity ze świata
Każdy kolejny rozdział zaczyna się prześliczną legendą, a potem przechodzimy do ciekawostek z różnych stron świata.
To fascynujące czytać historie powstania Ziemi. Trzeba przyznać, że tworzyli je ludzie z ogromną wyobraźnią i rozmachem poetyckim.
Rdzenni mieszkańcy Ameryki uważali, że cały świat był na początku pokryty wodą. Tylko Piżmak potrafił zanurkować wystarczająco głęboko, żeby dotknąć dna i wydobyć z niego ziemię.
Pośród tych wszystkich wierzeń są też po prostu fakty, tak jak wspomniałam, znajdziemy informację o roślinach, ale też np. o walucie.
Między VIII a XX wiekiem muszelki Kauri były walutą w portach Afryki Zachodniej.
W Irlandii istnieje morska tradycja wieszania na drzwiach domostw listownicy lub innych wodorostów, po to, żeby przepowiadać pogodę. Jak to się robi? Przeczytajcie koniecznie!
Oczywiście w opowieściach morskich nie może zabraknąć bogów i bogiń oraz wodnych stworzeń np. syren czy innych dziwów, z którymi często walczyli marynarze.
Baśniowe światy
Cudowne legendy opowiadano także o górach, zwłaszcza o ich mieszkańcach np. olbrzymach, trollach, krasnalach.
Bardzo wiele rzeczy znajdą tu dla siebie fani (raczej przyszli fani) Tolkiena. Łącznie z wulkanami, które pojawiają się w górskich mitach. Ich niepohamowana energia, ale też niebezpieczeństwo z nimi związane, były inspiracją dla wielu opowieści.
Mówi się, że indonezyjski wulkan, góra Bromo, została stworzona przez ogra, który był szaleńczo zakochany w księżniczce.
Nie możemy nie zajrzeć do jaskiń i pewnie już się domyślacie, że wśród opowieści o smokach i innych stworzeniach, znajdzie się również ten mieszkający pod Wawelem.
Komu przyda się ta książka?
Mam nadzieję, że te pięknie opowiedziane i narysowane mity, podania i legendy, sprawiają wam wiele radości i zachęcą dzieci, by zadawały jeszcze więcej i więcej pytań.
Paradoksalnie myślę, że one również mogą zachęcić do sięgania po naukowe wyjaśnienia, robienia własnych badań i szukania odpowiedzi.
Współczesna nauka także może mieć w tym zakresie wiele do powiedzenia, choć nie wiem, czy będzie to aż tak piękne i poetyckie.
Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach
Autorka Claire Cock-Starkey
Ilustracje Samantha Dolan
Wydawnictwo Świetlik
Książki dla wieku 6-10 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze