„Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” i „Ekonomia. Odkrywam, rozumiem, działam” to dwie książki wydawnictwa Levyz Books, które właściwie powinny być lekturą obowiązkową.
Nieważne, czy w szkole, czy w domu, ważne, żeby wprowadzić dzieci do świata, z którym mamy do czynienia na co dzień. Myślenie o pieniądzach wydaje się zarezerwowane dla dorosłych. I często słyszę, że to nie jest zmartwienie dzieci.
Owszem, nie jest to zmartwienie 4-latka, ale już dzieci w wieku szkolnym zdecydowanie warto wprowadzać w te zagadnienia.
Mam więc dwie książki w duchu edutainment, czyli edukacja przez zabawę (a może lepszym słowem jest rozrywka). W obu znajdziemy podobne tematy, bo przecież ekonomia rządzi się swoimi prawami, jednak zdecydowanie pokazują ją z różnych stron.
Z początku się zastanawiałam, dlaczego jedno wydawnictwo wydaje w tym samym czasie książki na niemal ten sam temat. Po ich przeczytaniu rozumiem, że to propozycje pokazujące sprawy z różnych perspektyw.
Ekonomia nie taka straszna – uczymy się podstaw
„Ekonomia. Odkrywam, rozumiem, działam” Liviany Poropat jest bardziej konkretna, momentami nawet komiksowa.
Każdy rozdział to jedno zagadnienie wyjaśniające w zasadzie mało zawiłe sprawy związane z ekonomią.
Do tego jeszcze co kilka rozdziałów (w ramach tejże właśnie rozrywki) mamy zadania-wyzwania dla dzieci.
Rozmawiamy o pieniądzach (skąd się wzięły, jak wyglądały kiedyś, jak się zmieniały przez wieki). Wszystkie te zagadnienia naszpikowane są ciekawostkami. Na przykład o tym, dlaczego skarbonki mają najczęściej kształt świnek, czyja twarz pojawiła się na monecie jako pierwsza i dlaczego.
Dzieci mogą przygotować własne czeki, eksperymenty z monetami, bawić się w wymianę walut. Wszystko po to, żeby lepiej zrozumieć konkretne zagadnienia.
I tu widzę ogromną wartość tej książki, bo chodzi o wcielenie poznanej wiedzy w życie (i zabawę) po to, by kiedyś operować prawdziwymi pieniędzmi.
Jest tutaj cały obszerny rozdział o bankach i bankowości, ale też popycie i podaży, z masą bardzo konkretnych przykładów. To nie tylko teoretyczne rozważania, ale także zachęcanie do myślenia o tym, co stanowi wartości danej rzeczy, skąd się ten popyt bierze.
Dzieci mogą tworzyć własne budżety, przyglądają się gospodarce i handlowi oraz mechanizmom napędzającym te dwie sprawy tak przecież ważne dla wszystkich ludzi.
Ekonomia jest ciekawa
Ta książka naszpikowana jest teorią, choć podaną w ciekawy sposób. Nie ma zresztą co od tej teorii uciekać, bo jeśli chcemy rozumieć świat ekonomii, ważne jest, by znać konkretne pojęcia. Cały ich zbiór znajduje się w indeksie na końcu książki.
W tych pięciu rozdziałach zawarte są też krótkie biografie ekonomistów, które oczywiście można pogłębiać, jeśli kogoś bardziej zainteresują.
Mam wrażenie, że to taki mini podręcznik dla wszystkich, którzy zaczynają mieć do czynienia z pieniędzmi. I nie mówimy tu o pierwszej pracy, raczej o pierwszym kieszonkowym.
Czasem w grupie Aktywne Czytanie na Facebooku szukacie sensownych książek o wartości pieniądza, „Ekonomia. Odkrywam, rozumiem, działam” może być do tego fajnym wstępem.
Spodoba się czytelnikom w wieku 9-15 lat.
Poznajemy wartość pieniądza
Z kolei „Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” Laury Mascaro jest mniej naszpikowana definicjami, ale pokazuje bardzo dobrze wartość pieniądza. Wiem, że to takie ogólne stwierdzenie, jednak doskonale pasuje akurat do tego tytułu.
Skupiamy się tu na zarządzaniu pieniędzmi. Czasem to połączenie zdaje się w szerszej perspektywie bardzo ważne, bo przecież nie bez powodu mówi się, że czas to pieniądz. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Dzisiaj młodzi ludzie mają o wiele więcej możliwości zarabiania czy choćby zarządzania swoimi pieniędzmi w różnorodny sposób. Kiedyś wypadało mieć świnkę skarbonkę i polować na dobrą posadę na lata. Dzisiaj na kwestię ekonomii, zarabiania czy zarządzania finansami patrzymy w zupełnie inny sposób.
Zaczynam tak trochę od końca, bo o zarabianiu traktuje druga część tej książki, ale to pewnie dlatego, że podczas czytania odnalazłam tam siebie w stu procentach. Dzisiaj możemy decydować, czy chcemy być szefami sami dla siebie, czy pracować dla kogoś. Książka pokazuje plusy i minusy różnych sytuacji, również tej.
I nie ma tak do końca dobrych czy złych odpowiedzi, bo wszystko zależy od naszych preferencji, możliwości i sytuacji życiowej. Niemniej jednak jeśli będziemy omijać poznanie tematu pieniędzy szerokim łukiem, jest spora szansa, że one nas też ominą.
Pieniądze – ważny temat do rozmowy z dziećmi
„Co robić, aby mieć dużo pieniędzy” zaczyna się od opowieści o Samuelu pochodzącym z małej, dość biednej rybackiej wioski, gdzie każdy codziennie chodził łowić ryby, żeby przetrwać do kolejnego dnia. Dla Samuela to było za mało, czuł, że musi istnieć jakiś inny sposób zdobywania pożywienia niż wykonywanie codziennie tej samej czynności. A nagrodą jest kolacja pozwalająca przetrwać do kolejnego łowienia.
Dzięki determinacji, zdobywaniu informacji i też pewnym ryzyku, jakim była pożyczka, zdołał wesprzeć całą wioskę, pokazując, jak można łowić ryby bardziej efektywnie.
Ta opowieść jest podwaliną do wyjaśnienia zagadnień związanych z ekonomią, z zarabianiem pieniędzy oraz zarządzaniem nimi.
Jednak oprócz teorii mamy tu też sporo wsparcia psychicznego dla wszystkich, którzy chcieliby zarabiać więcej lub po prostu zacząć zarabiać. Myślenie o tym, co jest dla nas ważne, ile pieniędzy potrzebujemy, jak umiejętnie oszczędzać, w co inwestować – to wszystko są ważne, ale też po prostu ciekawe sprawy.
Jeśli mówimy o życiowym podejściu do pieniędzy, w tej książce jest go bardzo dużo. Podobają mi się wszystkie tabele, wspomniane za i przeciw oraz miejsca na własne zapiski. To my wiemy, co jest dla nas ważne i sami możemy decydować, co zrobić z pieniędzmi.
Książka jednak świetnie pomaga zrozumieć, że warto to wszystko robić bardzo świadomie. Impulsywne kupowanie jest mniej opłacalne niż to przemyślane. Tak samo jak inwestowanie czy przepłacanie za rzeczy reklamowane.
Ekonomia w małym placu
Największą wartością jak dla mnie jest rozdział pokazujący wydatki i jak je planować. Z założenia jest to książka dla młodzieży, jednak myślę, że to planowanie przyda się wielu dorosłym.
Wspólne planowanie domowego budżetu może dzieciom otworzyć oczy na to, jakie są realne finanse rodziny. To też argument za tym, by np. powstrzymać się od marudzenia o nowy telefon, bo widać czarno na białym, że rodzice odmawiają kupna nie dlatego, że lubią odmawiać, tylko zwyczajnie w tej chwili rodziny na to nie stać.
Wiele tu jest takich momentów porządkujących i uświadamiających, jak sensownie zarządzać pieniędzmi. Lub też co zrobić, żeby jednak ten telefon mieć – pożyczyć, zarobić, odkładać do skarbonki.
To konkretne sposoby i treści, których zdecydowanie brakowało, kiedy byłam młodsza. Lepiej się tego wszystkiego dowiedzieć w szkole, niż uczyć podstaw w dorosłym życiu.
Swoją opinię o książce wyraziłam dzięki współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze