”Jak powstaje dziecko. Rodzina różnie się zaczyna” i „Jak powstaje dorosły. Ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu” to dwie książki z serii Akademia Mądrego Dziecka, które narobiły nieco hałasu, choć opowiadają o bardzo podstawowych sprawach.
Zanim książki do mnie dotarły, zerkałam na komentarze o nich w grupie Aktywne Czytanie na Facebooku. Jednym nie podobała się tęczowa okładka, innym pokazanie rodzin jednopłciowych… i w sumie na tym zarzuty się kończą.
Zaglądamy więc do środka obu książek i sprawdzamy, o czym są.
Jak powstaje dziecko. Rodzina różnie się zaczyna
Podoba mi się wyjście od teorii typu: dzieci rosną w kapuście.
A wiecie dlaczego? Ponieważ maluchy naprawdę jeszcze w dzisiejszych czasach takie rzeczy słyszą. Świetnie, że wszystkie te absurdy są początkiem dłuższej rozmowy.
Zaczynamy od bobasów, które kiedyś staną się dorosłymi. To uświadamia dzieciom, że one również mogą zostać rodzicami, jeśli tylko będą chciały mieć dzieci i zdrowie na to pozwoli. Oba te tematy (chęci i zdrowie) też są w książce poruszone.
Następnie ilustracja pokazująca nagie ludzkie ciała w dość naturalnym środowisku, w szatni. Ciała są różne, do tego opisane obrazki z narządami widzianymi „od środka” (przekroje).
Dziecko chce wiedzieć
Przechodzimy do sposobów, w jakie mogą zostać poczęte dzieci. Żeby powstało życie, potrzebne są: plemnik i komórka jajowa oraz macica, cała reszta może się odbywać w różnych okolicznościach.
Jeśli chcemy dzieciom wyjaśnić, czym jest seks, tu jest rysunek i informacja o tym, że seks uprawiają dorośli. Dzięki temu można zajść w ciążę i mieć dzieci.
Jednak na świecie jest wiele par potrzebujących w temacie wsparcia. Rozmawiamy więc o in vitro, matkach zastępczych czy adopcji.
Tu było trochę marudzenia w komentarzach, bo na ilustracji jest rodzina jednopłciowa przy temacie matek zastępczych. Jaki to ma związek z powstawaniem dziecka?
Dla czytających tytuł ze zrozumieniem będzie jasne, że to nie jest książka wyłącznie o zapłodnieniu, ale o tym, że „rodzina różnie się zaczyna”. Ideą jej powstania jest pokazanie dzieciom różnorodności.
Wiele maluchów potrzebuje książek, w których odnajdzie siebie. Urodzone przez matki zastępcze, wychowywane przez pary jednopłciowe, adoptowane itd. ucieszą się, że tu są. Ja się z tego bardzo cieszę.
Dziecko chce wiedzieć
Kolejna część książki to rozmowa o ciąży. Jak wygląda w poszczególnych miesiącach i jak może wyglądać poród.
Czasem rodzą się bliźniaki, czasem wcześniaki, bywa, że siłami natury, jednak nierzadko przez cesarskie cięcie.
Krótko, konkretnie i z uwzględnieniem chyba wszystkich możliwości. Łącznie z wyjaśnieniem dzieciom, czym jest płeć oraz tym, że czasem w trakcie dojrzewania ludzie uświadamiają sobie, że nie utożsamiają się z płcią biologiczną.
Czy jesteśmy gotowi na te rozmowy? Otóż to! Dorośli wychowani w nieco mniej otwartych warunkach, miewają problemy z tym tematem i jest to zrozumiałe.
Dlatego warto się przygotować do takich rozmów, a ta książka jest bardzo dobrym narzędziem wspierającym dorosłych i dzieci. Jej największą wartością jest pokazanie współczesnego świata bez zaciemniania czy udawania.
Kiedy zacząć z dzieckiem takie rozmowy? Wiemy już, że jak Ty (dorosły) będziesz gotowy. 🙂 Ale też gotowość dziecka ma znaczenie.
Oznaczenie wieku 6+ to minimum, jeśli chcecie czytać książkę od deski do deski. Choć oczywiście to wszystko zależy od dociekliwości i otwartości na takie rozmowy ze strony rodzica i młodego czytelnika.
Jak powstaje dziecko. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Autorka Rachel Greener
Ilustracje Clare Owen
Wydawnictwo Książki HarperKids
Książki dla wieku 6+.
Zdjęcia bez filtrów.
Jak powstaje dorosły
To książka, która powinna znaleźć się w bibliotekach i na półkach młodych osób u progu okresu dojrzewania.
Przybliża nie tylko zagadnienia związane z rozwojem ciała, ale także budowaniem zdrowych relacji, odpowiedzialnym korzystaniem z internetu oraz troską o psychikę.
Pierwszą rzeczą, która zasługuje na uwagę, jest sposób, w jaki autorka podejmuje temat poznawania własnego ciała.
Przekaz jest jasny i empatyczny, co jest kluczowe dla młodzieży w okresie dojrzewania.
Obalamy też stereotypy związane z rolami płciowymi. Niech każdy rozwija pasje i zainteresowania tak, jak lubi.
Nie jest to jednak tylko książka o ciele i zmianach w nim zachodzących. Równie ważna dla mnie jest część poświęcona aspektom emocjonalnym i społecznym dojrzewania.
Zmieniające się nastroje, kłopoty związane z budowaniem relacji z rówieśnikami oraz presję społeczną, z jaką młodzi ludzie często się borykają.
Na końcu (w obu książkach) jest miejsce na pytania dla dociekliwych i tu też pojawia się wyjaśnienie różnicy między płcią biologiczną a tożsamością płciową.
Wiele tu przykładów sytuacji, w których ważne jest wyznaczenie granic i podjęcie decyzji o tym, by żyć w zgodzie z sobą.
To cenne wskazówki dla młodych czytelników, którzy często muszą stawić czoła presji, burzy hormonalnej czy szukaniu spokoju wewnętrznego.
Dziecko zamienia się w dorosłego
Kolejnym ważnym tematem poruszanym w książce jest bezpieczeństwo w internecie. Autorka podpowiada, jak unikać ryzykownych sytuacji online i chronić swoją prywatność.
W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w sieci, ta wiedza jest nieoceniona. To też jednak rozdział pokazujący, że internetowe relacje są dla młodzieży ważne i potrzebne.
Książka zachęca czytelników do rozwijania umiejętności radzenia sobie ze stresem, dostrzegania swoich uczuć i wyrażania ich w zdrowy sposób.
To nie tylko ochrona przed problemami psychicznymi, ale także nauka budowania samooceny i pewności siebie.
Najbardziej podoba mi się, że przekazuje ważne informacje w przystępny i zrozumiały sposób.
Choć warto wziąć pod uwagę, że forma tej książki jest krótka, więc jest to bardziej zajawienie tematów, niż ich dokładne rozwinięcie.
Jak powstaje dorosły. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Autorka Rachel Greener
Ilustracje Clare Owen
Wydawnictwo Książki HarperKids
Książki dla wieku 9+.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.