Co zrobi Frania? Szczerość to kolejna część przygód rezolutnej dziewczynki, która opowiada nam o życiu swojej rodziny. Mama, tata, starszy brat i młodsza siostra. A pośrodku ona, właśnie Frania.
Autorką jest Basia Supeł, a to w zasadzie gwarancja dobrej zabawy i ciekawego wyjaśnienia dzieciom ważnych tematów. Właśnie to wyjaśnianie jest supermocą serii pod patronatem Aktywnego Czytania, ponieważ oczami Frani oglądamy świat.
A konkretnie przyglądamy się ważnym tematom, na które można patrzeć z różnych perspektyw. Za każdym razem widzimy je z trzech stron. Tym razem tak właśnie przyglądamy się szczerości.
Szczerość wobec obcych
Komu się zdarzyło, że dziecko „narobiło wstydu” na cały głos komentując czyjś wygląd, zachowanie? 🙂
Dzieci czasem szczerze zaciekawione innością, czy jakąś charakterystyczną cechą, niekoniecznie hamują się w najszczerszym zdziwieniu.
A przecież można niechcący zrobić przykrość takimi słowami. Zatem szczerość tak, ale nie zawsze „na głos” w każdej sytuacji.
Tym razem tata Frani mierzy się z akcją w autobusie, gdy Frania nie może oderwać wzroku od plamki na twarzy pewnej pani. Jak się tu potoczą sprawy?
Właśnie, to jedna z charakterystycznych cech tej serii, że w połowie akcji dzieci zastanawiają się, mając cztery opcje do wyboru, co zrobi Frania. Potem czytamy dalej i dowiadujemy się, co tym razem wykombinowała. Jak się sprawy potoczyły.
Szczerość w sprawie grzyba
Jest tu też rozdział z życia wzięty, kiedy to mamie przypomina się wieczorem, że dziecko potrzebuje na jutro leśne przebranie do przedszkola.
Mama naprędce montuje kostium grzyba, którym Frania nie jest zachwycona. Szczerze mówi, że kapelusz muchomora jest brzydki.
Zauważcie, jaka to delikatna sytuacja. Mama się napracowała i stanęła na wysokości zadania, a dziecko wybrzydza.
Jednak przecież dziecku nie musi się podobać to, co mama wymyśliła bez najmniejszych konsultacji z samą zainteresowaną.
Mama nie obraża się na „brzydki kapelusz”, ale też wykorzystuje okazję do wyjaśnienia, jak można szczerze powiedzieć, że czegoś nie chcemy lub nam się nie podoba, nie raniąc uczuć innych.
Przecież ten kapelusza sam w sobie nie jest brzydki, po prostu Frani się nie podoba. Na pewno jest na świecie dziecko, które o takim marzy. Tu okazuje się, że daleko tego dziecka szukać nie trzeba, a mama z Franią dochodzą do leśnego kompromisu.
Pomocne porady
Na końcu książki są też „Porady Frani” i tu pełen szacun dla autorki, która zawsze konkretnie podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi na różne tematy.
Jest to też podsumowania każdego rozdziału i okazja do rozwinięcia wątków z dziećmi.
Szczerość to ważna wartość, ale powinniśmy ją wyrażać w sposób empatyczny i taktowny, żeby nie zranić uczuć innych ludzi. To pomaga budować dobre relacje.
Są też sytuacje, w których warto pomyśleć, zanim coś powiemy głośno, ponieważ nasze słowa mogą zranić innych ludzi.
Słowa mają moc, a szczerość też wymaga ”ćwiczeń z komunikacji”.
Co zrobi Frania? Szczerość
Autorka Barbara Supeł
Ilustracje Agata Dobkowska
Wydawnictwo Świetlik
Wiek czytelników: 4-7 lat
Okładka twarda, kartki miękkie.
Wszystkie zdjęcia w tej recenzji są bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze