Pompon, bohater z lasu Wielkiego Dębu, powraca w trzeciej części uroczej serii, której głównym sekretem jest życzliwa komunikacja. Tu dziecko słyszy od rodziców: „Możesz na nas liczyć”.
Ta książka skupia się na współczuciu, przepuszczalnej więzi i granicy samodzielności. Co to oznacza?
Jeśli masz dziecko, dla którego proszenie o pomoc jest wyzwaniem, warto przeczytać o Pomponie. Jako dorośli też często udajemy, że potrafimy dać sobie ze wszystkim radę. Choć tak naprawdę współpraca i pokazanie, że nie znamy się idealnie na wszystkim, są wielką mocą budującą przyjaźń i uczącą współpracy.
A może jeszcze nie znasz poprzednich części? Gorąco zachęcam do zapoznania się z nimi, ponieważ wszystkie elementy w tych książek łączą się ze sobą, jak korzenie drzew opisane w książce.
Mam też niespodziankę, przez cały sierpień z kodem BLISKOSC10 mamy dodatkowe 10% rabatu w księgarni PWN i na stronie wydawnictwa na ten tytuł – KLIK!
Chcę liczyć tylko na siebie
W tej części Pompon bardzo się irytuje, bo nie potrafi samodzielnie złożyć latawca. Jednak gdy przyjaciele oferują pomoc, zdecydowanie odmawia. Dlaczego uważa, że sam sobie poradzi? Bo tak rozumie słowo samodzielność.
Maluch szybko przekonuje się, że jednak nie umie samodzielnie złożyć zabawki. Wraca więc do domu zdenerwowany i sfrustrowany.
Warto zaznaczyć, że rodzice Pompona są wspaniali. Zawsze troszczą się o jego emocje, są czuli i otwarci na rozmowę o tym, co dzieje się w jego życiu.
Dla Pompona samodzielność oznacza, że wszystko powinien robić samodzielnie, nigdy nie prosząc o pomoc innych. Czy jednak takie podejście jest słuszne? Rodzice wyjaśniają mu, że nawet osoby samodzielne potrzebują wsparcia innych.
Mogę liczyć na bliskich
Zabierają synka do lasu i pięknie wyjaśniają mu granice samodzielności na przykładzie drzew. Pojedyncze drzewa są silne i niezależne na zewnątrz, ale ich korzenie pod ziemią łączą się ze sobą. Wspierają się nawzajem i komunikują. Podobnie jak gałęzie drzew, które też się często splatają i dotykają, podtrzymują nawzajem.
Tak jak drzewa, również rodzina i przyjaciele mogą wspierać nas w trudnych momentach, mimo tego, że w wielu sprawach jesteśmy samodzielni.
Pompon szybko przekonuje się, że dzielenie się trudnymi sprawami i prośba o pomoc, mogą przynieść wiele radości.
Samodzielność nie zawsze jest najlepszą opcją, bo jeśli problem jest złożony, warto umieć poprosić o pomoc, by rozwiązać go szybciej i lepiej.
Dzielenie się z innymi własnymi radościami i osiągnięciami jest równie ważne.
Czym jest samodzielność?
Pomponowi nie trzeba dwa razy powtarzać, szybko układa sobie w głowie wszystkie nowe wiadomości i biegnie do przyjaciół, których rano odtrącił, gdy oferowali mu pomoc. Już wie, że wspólnie mogą zdziałać o wiele więcej i raz-dwa latawiec jest gotowy.
Do tego jeszcze mogą się bawić razem, a to przecież o wiele większa frajda niż zabawa latawcem samodzielnie.
Wspólne czytanie takich historii pozwala dzieciom zrozumieć, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, ale mądrości i odwagi. Dzięki temu rozwijają umiejętności interpersonalne i uczą się budowania zdrowych relacji opartych na wzajemnym wsparciu i współpracy.
To co, czytamy?
Możesz na nas liczyć
Autor Olivier Clerc
Ilustracje Gaia Bordicchia
Wydawnictwo Levyz Books
Książka dla wieku 3-7 lat.
Mam też niespodziankę, przez cały sierpień z kodem BLISKOSC10 mamy dodatkowe 10% rabatu na stronie wydawnictwa i w księgarni PWN na ten tytuł – KLIK!
Ktegoria: książki dla dzieci o emocjach
Sprawdź pakiet: e-book „Proste zabawy przygotowujące dziecko do żłobka i przedszkola”+ webinar o adaptacji
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze