„Niesamowite Polki. 24 inspirujące historie kobiet, które sięgały po swoje marzenia” to książka pod patronatem Aktywnego Czytania z wydawnictwa Tata Robi Książki.
Cieszy mnie, że wciąż pojawiają się propozycje pokazujące współczesnym dzieciom ciekawe wzorce kobiece.
Specjalnie mówię o dzieciach, nie tylko o dziewczynkach, bo chyba już dawno za nami czasy, w których książki były podzielone na „te dla chłopców” i „te dla dziewczynek”.
Wiecie, co mam na myśli? Dzielni rycerze, samochody dla chłopców oraz księżniczki, lalki i domowe zacisze dla dziewczyn.
I też żebyśmy się dobrze rozumieli, nie chodzi o to, że dziewczynki nagle nie powinny interesować się sztuką, gotowaniem czy lalkami. Każde zainteresowanie jest dobre, jeśli sprawia radość i pobudza ciekawość.
Jednak nie ma się co oszukiwać, że od nas, czyli dorosłych zależy, jak dzieci (potem dorośli) będą postrzegać wzorce męskie i kobiece.
Kiedyś było niewiele książek pokazujących odważne, przebojowe kobiety. Jeśli już, to „stały za sukcesem mężczyzny”. Teraz jest mówimy otwarcie o babeczkach, które nie bały się działać, bo chyba to jest słowo klucz.
Od nas zależy, czy ich historie poznają wszystkie dzieci.
Jeśli więc ktoś uważa, że skoro książka o kobietach chłopców nie zainteresuje… Racja, gwarantuję, że tak się nie stanie, jeśli sami nie pokażemy im, jak ważne są dokonania kobiet.
24 niesamowite Polki
Niesamowite kobiety
Dokonania zresztą to wielkie słowo i też nie chciałabym ubierać tego typu książek w jakieś patetyczne szaty.
To kobiety, które widziały potrzebę lub czuły ją w sobie i działały. Nie dlatego, że to była ich powinność dziejowa, oczekiwania ojca króla czy świata.
Można powiedzieć, że często bywało wręcz przeciwnie, bo świat (zwłaszcza ten historyczny) rzadko miał wobec kobiet inne oczekiwania niż dobre zamążpójście, gospodarowanie i rodzenie dzieci.
Te 24 historie opowiadają o kobietach, które pokazały swoimi działaniami, że nie chcą wpisywać się w utarte schematy.
Zerknijcie na spis treści, bo jest dokładnie przemyślany. Poznajecie te postacie?
Świetne ilustracje przygotowała Kazia Kalitan-Młodkowska.
Niesamowite i inspirujące
Jeśli mówimy o pokazywaniu dzieciom kobiecych wzorców, nie poprzestajemy na mądrej królowej czy sławnej pisarce.
Są wśród nich naukowczyni, polityczka, podróżniczka. Cały wachlarz zawodów, które wybrały, podążając przy okazji za pasją.
Moją ulubienicą z tego zestawienia jest Wisława Szybmorska.
Wiecie, że była osobą bardzo skrupulatną w pracy nad swoimi wierszami? Wielokrotnie poprawiała i edytowała swoje teksty, starając się dojść do idealnej formy.
Dlatego publikowała relatywnie niewiele wierszy, ale każdy był dopracowany w najmniejszych szczegółach.
Niesamowite supermoce
Przy każdej z tych kobiet mamy też podane jej supermoce. Skrupulatność, odwaga, ciekawość, przebojowość itd.
Traktuję je z przymrużeniem oka, bo wiem, że chodzi o cechy charakteru lub umiejętności wypracowane przez lata – czy to w zawodzie, czy dzięki otaczającym ludziom.
Być może czytające dzieci odnajdą podobieństwa lub zapragną takie supermoce w sobie „wyprodukować”? Tu jest spore pole do inspiracji konkretnymi osobami.
Kobiece wzorce
Równość płci
Pokazywanie różnorodnych wzorców kobiecych pomaga promować równość płci od najmłodszych lat.
Dzieci powinny widzieć, że kobiety mogą osiągać sukcesy w różnych dziedzinach życia, takich jak nauka, sport, sztuka czy polityka. To pomaga przełamać stereotypy i przekonanie, że pewne role i umiejętności są zarezerwowane tylko dla jednej płci.
Inspiracja i motywacja
Najmłodsi potrzebują inspirujących wzorców do naśladowania. Widząc kobiety, które osiągają sukcesy i realizują swoje pasje, mogą czuć się zmotywowane, by także dążyć do spełnienia marzeń i rozwijać umiejętności.
To pokazuje, że nie ma ograniczeń związanych z płcią w osiąganiu sukcesu.
Budowanie pewności siebie
Widząc różnorodne wzorce kobiece, dzieci uczą się, że istnieje wiele sposobów na życie. To pomaga w budowaniu pewności siebie i akceptacji własnych wyborów. Zachęca też do poszukiwań.
Dziewczynki mogą czuć się silniejsze i bardziej zdecydowane, a chłopcy rozwijać empatię i szacunek wobec kobiet.
Zrozumienie różnorodności
Dzieci uczą się szanować i doceniać różnorodność oraz różnice obserwując wybory i drogi życiowe kobiet na przestrzeni lat. To buduje tolerancję i otwartość na innych.
Przekazywanie wartości równości
Pokazywanie interesujących wzorców kobiecych to również sposobność do przekazania szacunku dla wszystkich ludzi, niezależnie od płci. Dzieci uczą się, że każdy zasługuje na równe szanse i możliwości.
Jest to istotne dla budowania sprawiedliwej i zrównoważonej społeczności.
Komu przyda się ta książka
Myślę, że powinna trafić w ręce osób, dla których ważne jest pokazywanie dzieciom różnych pasji, pięknych postaw, ważnych osób. Być może znajdziecie wśród nich wzór do naśladowania lub po prostu garść inspiracji w poszukiwaniu zainteresowań.
Krótkie teksty specjalnie zostały przygotowane tak, by nie nudzić, a dać obraz tego, czym zajmowała się każda z tych kobiet. Niektóre zresztą są z nami we współczesnych czasach.
Tym bardziej można śledzić ich poczynania i sprawdzać, co robią, jak działają, czym się kierują i poznać je lepiej.
24 Niesamowite Polki
Autorka Kazia Kalitan-Młodkowska
Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Jankowiak-Maik
Wydawnictwo Tata Robi Książki
Zdjęcia bez filtrów.
Jaki wiek?
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.