Rozplątane Historie Julki i Szpulki — edukacyjne audiobooki dla dzieci. Zacznijmy jednak od początku, bo „Julka i Szpulka” to książki aktywizujące pod patronatem bloga Aktywne Czytanie, o których opowiadałam jakiś czas temu w recenzjach.
Bohaterkami są Julka – rudowłosa, bystra dziewczynka i Szpulka – jej kłębek nerwów.
Wiem, że brzmi to zaskakująco, ale taka jest prawda. Pewnego dnia zdenerwowana Julka poznaje Szpulkę i od tej pory wspólnie tropią emocje.
Autorką jest Maja Strzałkowska, a książki zilustrował Daniel Włodarski.
Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu
Julka i Szpulka. Kościochrupek
Teraz mamy też edukacyjne audiobooki pt. ROZPLĄTANE HISTORIE, uzupełniające przygody Julki i Szpulki.
W zasadzie to zupełnie nowe opowieści, które można wykorzystać w domu, przedszkolu i szkole. Najbardziej skorzystają z tych materiałów dzieci w wieku 5-10 lat.
Edukacyjne i angażujące audiobooki
Wspominam o materiałach, bo do audiobooków są też do pobrania karty pracy, dlatego to audiobook angażujący dzieci do pracy z własnymi emocjami. W tym przypadku radzimy sobie z relacjami rówieśniczymi, w które wkradła się złość.
I to nie jakaś mała złość, ale porządne wkurzenie Julki na kolegę. W grę wchodzi uderzenie w złości i oczywiście wyrzuty sumienia oraz „koniec przyjaźni”.
Właśnie tę trudną sytuację pomaga Julce rozplątać Szpulka. I słowo rozplątać pada zupełnie nieprzypadkowo, bo przecież kontakty z innymi ludźmi bywają czasem zagmatwane, a nawet powiązane w supły.
Zresztą w materiałach dodatkowych jest właśnie jedna karta pracy, plastycznie wyjaśniająca te szpulkowe nitki prowadzące do poszczególnych członków rodziny, kolegów i przyjaciół.
Przyznacie, że nie zawsze te niteczki są łatwe do rozplątania?
„A masz!”, czyli trudne relacje z rówieśnikami
Wszystko oczywiście zaczyna się od błahostki, nieporozumienia czy przypadku w klasie, a potem sytuacja narasta i emocje biorą górę.
Zdarza się i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Jednak warto umieć odpowiednio reagować i wyciągać wnioski ze swoich (i cudzych) zachowań.
Słuchacze dostaną więc garść podpowiedzi, co zrobić w takich zagmatwanych sytuacjach. I będą to konkrety wspierające pozytywną komunikację (bazujące na Porozumieniu Bez Przemocy) z uwzględnieniem emocji wszystkich uczestników zdarzenia.
„Rozplątane hisotrie” w dwóch wersjach
Ta historia jest do posłuchania w dwóch wersjach – udźwiękowionej lub lektorskiej. Nie każde dziecko chce być rozpraszane dodatkami, choć ja przyznaję, że właśnie wzbogacona wersja jest moją ulubioną.
O tym zdecydowali fani Julki i Szpulki. Okazało się, że około 40% dzieci woli słuchać audiobooków w wersji lektorskiej, a 60% w formie udźwiękowionej.
Dwie wersje to ukłon w stronę najmłodszych słuchaczy, by mieli wybór tego, jak wolą słuchać.
To także ukłon w stronę dzieci z rozmaitymi potrzebami, by mogły słuchać tak, by sprzyjało to trenowaniu koncentracji uwagi. Poza tym samodzielność wyboru wpisuje się w ideę serii o Julce i Szpulce. W książkach również dzieci same dokonują wyborów.
Za zgodą autorki możemy posłuchać fragmentu udźwiękowionego audiobooka pt. Rozplatane Historie – KLIK!
Narzędzie komunikacji i dobra zabawa
Muszę też przyznać, że takie audiobooki są też cenną sprawą dla dorosłych, bo Szpulka wzorcowo wręcz przeprowadza rozmowę ze zdenerwowanym dzieckiem.
Pozwala opowiedzieć o przeżyciach, uwzględnia emocje. Pokazuje też inną perspektywę i daje konkretne narzędzia do radzenia sobie z gniewem. Jeśli czasem brakuje wam argumentów, proszę bardzo, idźcie tropem Julki i Szpulki.
Myślę, że takie audiobooki spokojnie sprawdzą się też jako pomysł na lekcję w szkole, zwłaszcza że tu akcja dzieje się w klasie i dotyczy tematu kłótni między rówieśnikami. Coś, z czym nauczyciele mają do czynienia każdego dnia.
Jeszcze gratka od autorki Maii Strazłkowskiej, która czyta fragment „Rozplątanych historii”.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Funkcja trackback/Funkcja pingback