Obiecałam ostatnio, że będzie nieco więcej audiobooków i słowa dotrzymuję. Za namową Audioteki wybrałam 10 wspaniałych opowieści dla dzieci.
Uwijałam się z tym zestawieniem, bo wiem, że one się sprawdzają w trakcie przedświątecznych podróży. Ale też ratują życie, gdy nieco brak czasu na wspólne czytania podczas grudniowej krzątaniny.
I w końcu… nie trzeba żadnej wymówki ani mocnego argumentu, by puścić i nawet wspólnie z dziećmi posłuchać tych świątecznych historii. Pięknie przygotowane i przeczytane przez wspaniałych lektorów, pomogą poczuć zimowy klimat.
Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry
Eliza Piotrowska jest bardzo oryginalną autorką, a tu w dodatku rymuje. To opowieść o Mikołaju z Miry, której sednem jest przekazanie dzieciom, jak wiele radości może sprawić prezent. Jednak nie tylko obdarowanemu, również osobie, która go wręcza.
Sprawdzi się dla dzieci w wieku 3+.
To prześlicznie przeczytana historia przez samą Elizę Piotrowską z muzyczną oprawą. Słucha się jej magicznie.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry >>
Szczęściarz
W tej opowieści czytanej przez Artura Barcisia, poznajemy gałgankowego pajacyka w czerwonej czapeczce z czterolistną koniczynką.
Pewnego dnia postanawia opuścić kwiaciarnię, w której mieszka i sprawdzić, co słychać nieco dalej. Poszukać dzieci, które chciałyby go przygarnąć.
A wszystko to dzieje tuż przed świętami. Jest śniegowa aura, oczekiwanie i ten czas, kiedy spełniają się marzenia. Choć w przypadku pajacyka było tak, że sam zawalczył o szczęście.
Spodoba się dzieciom wieku 5+.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Szczęściarz >>
Świąteczny kalendarz Gabrysi
Ciepła, urocza historia opowiedziana przez Dominikę Kluźniak. Jej autorką jest Agnieszka Włodarkiewicz, której udało się oddać przedświąteczny klimat, jednocześnie pokazując całą gamę przeżyć Gabrysi związanych z oczekiwaniem na rodzeństwo i perypetiami z przyjaciółkami.
To książka adwentowa, to znaczy z 25 rozdziałami. Można ich słuchać każdego dnia grudnia w oczekiwaniu na święta.
Tu opowiadam o książce ze szczegółami: Świąteczny kalendarz Gabrysi >>
To świetna propozycja dla wieku 7+.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Świąteczny kalendarz Gabrysi >>
Podwójne święta
Piękna i potrzebna opowieść przeczytana przez Ewę Wodzicką-Dondziłło, w której Maja i Wojtek poznają nowych sąsiadów z Ukrainy.
Dzieci na początku nieśmiałe, powoli odnajdują wspólny język i opowiadają sobie nawzajem o świątecznych tradycjach z Polski i Ukrainy. Tym samym buduje się między nimi relacja, a my słuchając o przygotowaniach do świąt, możemy dowiedzieć się sporo o zwyczajach z innego kraju.
Myślę, że wiele osób tez pozna (lub przypomnieć sobie) polskie zwyczaje, bo autorka Joanna Jagiełło zadbała o to, by w tej historyjek znalazło się ich całkiem sporo.
Super dla wieku 4-7 lat.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Podwójne święta >>
Jak Zrzędus chciał zepsuć święta
Zabawna zimowa powieść o Zrzędusie, który (delikatnie mówiąc) za świętami nie przepada. Do tego topnia, że w tym roku postanawia się z nimi rozprawić na dobre, to znaczy sprawić, że nie przyjdą.
Żeby to zrobić, czyli przeszkodzić Mikołajowi, postanawia wyruszyć na Biegun Północny. I właśnie podczas długiej wędrówki dociera do Zrzędusa, czym jest przyjaźń, lojalność i radość, których sobie do tej pory odmawiał.
Zrzędus poznaje cudownych przyjaciół, którzy pomagają mu poznać ten magiczny, klimatyczny, najważniejszy aspekt świąt – bycie razem.
Spodoba się dzieciom w wieku 5-9 lat:
Brawouro czyta ją Janusz Zadura, a do tego audiobook przygotowany jest z akcetami melodycznymi, które świetnie podbijają akcję.u
Posłuchaj darmowego fragmentu: Jak Zrzędus chciał zepsuć święta >>
Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta
Mam nadzieję, że nie przegapicie tej świątecznej historii czytanej przez Macieja Więckowiskiego.
Wiele radości sprawiło mi poznanie historii Mikołaja w bardzo dziewczyńskiej odsłonie. Bo kto powiedział, że to musi być on?
Już od początku jest klimatycznie i ciekawie. Poznajemy sierotę Blanche, która dosyć ma życia w domu dziecka. Ucieka, czyli bierze los w swoje ręce.
Jednak nie byłoby świątecznej opowieści bez odrobił magii, która zaczyna się i kończy na czerwonej bombce, z która Blanche stara się nie rozstawać podczas wszystkich swoich przygód.
Super dla wieku 7+.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta >>
Sekret świąt
Wiktor Zborowski zaprasza nas do pewnego śledztwa, które toczy się w zimowym czasie.
Tym razem ekipa Zagadkowych Agentów musi dotrzeć do sedna sprawy zaginięcia zabytkoej gwiazdy ozdobnej, która w tajemniczych okolicznościach zniknęła z miejskiego muzeum.
To już drugi tom (nie trzeba słuchać w kolejności) detektywistycznych historii autorstwa Maxa Czarnyja. Warto tych bohaterów przedstawić dzieciom w wieku 7-9 lat. Są nietuzinkowi, lubią zagadki i zdecydowanie nie lubią niedopowiedzeń.
Czy zdołają uratować święta?
SUper dla wieku 7+.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Sekret świąt >>
Biuro Śledcze Trop Sekret. Filip, Inka i znikające bestsellery
Tym razem nie do końca bożonarodzeniowa, ale będzie zimowo. Kolejny tom przygód Inki i Filipa, którzy razem ze swoimi ojcami (a może bardziej obok nich) rozwiązują zagadki detektywistyczne.
W tej historii słuchacze zaproszeni są do pomocy, autorka Joanna Jagiełło tak napisała każdy rozdział, żeby zna było pomagać i dowiadywać się, na czym polega praca detektywa.
W Milutkach, gdzie toczy się akcja dzieją się przedświątecznie dziwne rzeczy. Na przykład znikają wszystkie dekoracje z wizerunkiem Mikołaja. Albo w mieście pojawiają się spore ilości bałwanów.
Kolejny tom, ale nie trzeba ich słuchać w kolejności, można spokojnie zacząć od tego z zimą w tle.
Spodoba się dzieciom w wieku 8-12 lat.
Czyta Wojciech Chorąży.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Biuro Śledcze Trop Sekret. Filip, Inka i znikające bestsellery >>
Chłopiec zwany Gwiazdką
To (kolejna, bo mamy ich wiele) prawdziwa opowieść o Świętym Mikołaju, czyli skąd on się właściwie wziął. Nie oczekujcie jednak cukierkowej, ckliwej historyjki. Do tego audiobooka trzeba podejść jak do baśni, czyli będą też momenty trudniejsze.
Główny bohater moi przejść długą drogę, by poznać siebie, nowych przyjaciół i zaprzyjaźnić się z elfami, w końcu zostać tym, który rozwozi prezenty po świecie.
Bywa tu wesoło, wiadomo, jednak najlepiej powiedzieć, że bywa różnie. Dlatego polecam tę opowieść dzieciom 9+, które lubią baśnie, rozumieja świat fantasy i będą umiały bawić się historią o Mikołaju.
Czyta Konrad Biel.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Chłopiec zwany Gwiazdką >>
Szkoła Szpiegów na nartach
Trochę brawury i sporo śmiechu. Tym razem opowieść zdecydowanie zimowa, jednak niekoniecznie świąteczna. Dla wszystkich, którzy marzą o szusowaniu na narciarskich stokach lub ciekawi ich, jak to jest być nastoletnim szpiegiem… albo szpieżką.
Kolejna część przygód Benjamina i jego kolegów ze Szkoły Szpiegów. Nie trzeba ich słuchać w kolejności, bo autor zadbał o to, byśmy za każdym razem byli wprowadzeni w tej brawu wory świat.
Tym razem akcja polega na rozprawianiu pewnego podejrzanego biznesmena przez poznanie jego nastoletniej córki. Plan jak zwykle wydaje się dobry, a wykonanie, tez jak zwykle w przypadku Szkoły Szpiegów, potoczy się własnym torem.
To propozycja dla wieku 9-14 lat czytana przez Mateusza Grydlika.
Posłuchaj darmowego fragmentu w Audiotece: Szkoła Szpiegów na nartach >>
Swoją opinię o książce wyraziłam dzięki współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Moja córka jak usłyszała początek Zrzędusia taki upiorny chichot tak się przrstraszyła że nie chciała słuchać dalej. Spróbuję jej puścić Szczęściarza.
Ojej, to szkoda, bo cała ta opowieść jest ciepła i przyjemna.