Przygody z nauką to seria z wydawnictwa HarperKids. Akademia Mądrego Dziecka w wydaniu dla nieco starszych czytelników. Eksperymenty i zabawa.
Myślę, że takie odkrycia spodobają się dzieciom powyżej czwartego roku życia. Nawet może bardziej uczniowie będą zadowoleni z takich aktywności, a już na pewno z podanej tu teorii.
Nie wiem, czy kojarzycie serię Przygody z nauką, bo jest już w niej całkiem sporo propozycji zawierających pomysłowe eksperymenty.
Chodzi o to, żeby bawić się tym, co zazwyczaj mamy w domu. Cytryna, papier, jajka, woda, balon, cukier, sól, ziemniak, spinacz.
A teraz nowości PIASEK i MYDŁO.
W każdej z tych książek znajdziemy 10 prostych doświadczeń pozwalających zrozumieć mnóstwo naukowych spraw.
Eksperymenty z nauką. Mydło
Myślę, że wielką zachętą do wykonania tych eksperymentów są ilustracje. Proste, obrazkowe instrukcje z dziećmi w rolach głównych.
A wszystko w formie zabawy np.:
- zachęć mydło do skakania,
- przygotuj mydlaną galaretę,
- naucz się puszczać wielkie bańki.
Swoją drogą, bańki mydlane są świetną motywacją do ćwiczeń logopedycznych. Napisałam o tym więcej na blogu Nie tylko dla mam.
Przygody i zabawy
Na każdej stronie, oprócz prostej instrukcji i ciekawostek związanych z konkretnym eksperymentem, znajdziemy też podsumowanie. Dzieci przeczytają, co udało się odkryć lub czego udało się dowiedzieć dzięki ich aktywności.
Na przykład po zrobieniu kuleczek z oleju, będziemy wiedzieli, że mydło pełni funkcję emulgatora. To znaczy, że rozprasza olej w wodzie i stabilizuje emulsje.
Przyznacie, że są to już informacje na poziomie szkolnym, choć samą zabawę zrozumieją też przedszkolaki.
Mydło. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką
Autorzy: Cécile Jugla, Jack Guichard
Wydawnictwo HarperKids
Książki dla wieku 4-8 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Eksperymenty nie tylko na plaży. Piasek
Autorka tej serii stawia na obserwację i przeprowadzenie doświadczenia jako sposób nauki o świecie. Chyba właściwie nie ma lepszego sposobu i Piasek też świetnie się do tego nadaje.
Gdy już poznamy piasek w pierwszym rozdziale, dalej zaczyna się zabawa.
Odkrywamy tajemnice plaży, a potem uczymy ziarenka podskakiwać. A także sprawdzamy, jak mętna woda robi się klarowna oraz jak powstaje krater.
A może chcecie odmierzać czas piaskiem? Jest to eksperyment, z którego dzieci dowiedzą się, że piasek przesypuje się w sposób regularny.
Zwykłe budowanie zamków z piasku, też może być fantastycznym eksperymentem i poznaniem pracy architekta. Do tego dzieci dowiedzą się (zresztą już maluchy to wiedzą), jak pracuje się z sypkim piaskiem, a jak z mokrym i który sprawdza się przy budowaniu.
Akurat książkę o piasku śmiało można zabrać ze sobą na wiosenne czy letnie wyprawy, żeby te eksperymenty robić także na świeżym powietrzu.
Piasek. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką
Autorzy: Cécile Jugla, Jack Guichard
Wydawnictwo HarperKids
Książki dla wieku 4-8 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Komu przydadzą się takie eksperymenty?
Myślę, że ta seria ucieszy dzieci szukające pomysłów na zabawy i ciekawe świata. Takie, które lubią rozkładać tematy na czynniki pierwsze.
Jeśli macie w domu maluchy, które rozkręcają zabawki i nie tylko zabawki, bo chcą się dowiedzieć, co znajduje się w środku, pokażcie im te książki.
Zresztą czytanie prostych instrukcji, to świetna wprawka do późniejszego samodzielnego odrabiania lekcji.
Jednak nie do końca chodzi tu tylko o edukację. Gołym okiem widać, że seria pomyślana jest tak, by dzieci przy tych aktywnościach po prostu dobrze się bawiły.
Książki są pięknie wydane, a niekoniecznie kosztują miliony monet. Miksując kilka tytułów z serii, można sprawić radość przedszkolakom lub uczniom na zakończenie roku szkolnego. Dzieci potem mogą się przecież tymi książkami wymieniać. 🙂
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze