Dzisiaj mam kontynuację książki, która już zdobyła status kultowej. Nowością są „Sprawy Inspektora Krokodyla. Tajemnice dziesięciu uczuć” z wydawnictwa Dwukropek.
To kontynuacja znanej i lubianej serii pod patronatem Aktywnego Czytania – „Uczuciometr Inspektora Krokodyla„, a ja muszę przyznać, że mam do niej szczególny sentyment. Właśnie od tej pierwszej części zaczęła się moja poważna przygoda z opowiadaniem o książkach dla dzieci.
Uczuciometr stał się bestsellerem i mam nadzieję, że jej kontynuacja pójdzie w ślady poprzedniczki. Od czasu premiery pierwszej części na polskim rynku pojawiło się mnóstwo książek o emocjach, co ogromnie mnie cieszy.
Dziś z przyjemnością zaglądam do kolejnej odsłony przygód Inspektora Krokodyla. Czy jest pod moim patronatem? Oczywiście!
Zaglądamy!
Pozostałe książki w serii Uczuciometr
Sprawy emocji
Jak czyta się tę książkę i co sprawia, że jest wyjątkowa? To interaktywne narzędzie, które pomaga dzieciom zrozumieć i wyrazić emocje.
Zawiera koło emocji, które umożliwia stopniowanie swoich uczuć, bo przecież mogą mieć różne natężenie. Nie zawsze jesteśmy na maksa wkurzeni. To niezwykle pomocne, zwłaszcza dla najmłodszych, którzy jeszcze uczą się nazywać i rozumieć swoje emocje oraz idące za nimi zachowania.
Głównym bohaterem jest Inspektor Krokodyl, który wraz z grupą Emoludków – czyli małych stworków reprezentujących emocje – bada różne sytuacje i analizuje, jakie uczucia towarzyszą postaciom w książce.
Każdy rozdział skupia się na jednej emocji, pokazuje inny przykład znany z życia. Dzieci mogą analizować zachowania bohaterów, co sprawia, że książka jest doskonałym narzędziem do rozmów o uczuciach.
Radość czy inna emocja?
Na przykład w rozdziale „Tajemnica szpitala” omawiana jest radość. Główna bohaterka, mała świstaczka, spędza czas na placu zabaw ze swoją ciocią. Mimo że ktoś wciska się przed nią do kolejki, ona nie przestaje się uśmiechać. Sami przyznacie, że dzieci zazwyczaj nie są aż tak spokojne w podobnych sytuacjach?
Coś wywołuje w niej radość, która staje się dominującą emocją. To jest tajemnicą rozdziału, którą odgaduje (analizując szczegóły sytuacji) Inspektor Krokodyl. Kolejne strony prowadzą nas przez tropy, które wskazują, że powodem tej radości są narodziny rodzeństwa.
Na końcu rozdziału znajdują się wyjaśnienia: czym jest uczucie radości i jak dzieci mogą ją rozpoznać.
Zrozumieć tyle emocji
Jednak ta książka nie tylko uczy nazywania emocji, ale też pomaga zrozumieć, jak emocje wpływają na nasze zachowanie. Pokazuje, że uczucia to tylko jeden z elementów składowych danej sytuacji.
Ważne jest, aby dziecko nauczyło się analizować, co dzieje się w jego głowie i ciele, zanim przejdzie do działania. Dzięki tej książce, dzieci (i dorośli) mogą lepiej zrozumieć swoje reakcje i nauczyć się odpowiednio je wyrażać. Wszystko opisane jest w czterech krokach: sytuacja, interpretacja, emocja, zachowanie.
My często zauważamy tylko zachowanie, a przecież ono jest na samym końcu tego łańcuszka. Każdy rozdział opisuje to, co doprowadziło do zachowania. Wspaniała pomoc przy rozmowach o emocjach.
Jakie emocje i sprawy?
- Radość z narodzin rodzeństwa.
- Smutek z powodu zepsutego zamka w ulubionym kostiumie.
- Złość z powodu męczącego nawyku przyjaciółki.
- Strach spowodowany kiepskim pomysłem na udowodnienie swojej odwagi przed rodzeństwem.
- Zazdrość o smakołyki sąsiadki.
- Zawiść, ponieważ koledzy dobrze się bawią beze mnie.
- Zaskoczenie wywołane ciekawą sztuczką magika.
- Wstyd spowodowany pomyłka przy wystąpieniu przed klasą.
- Wstręt wywołany niemiłym zapachem.
- Miłość okazana chęcią spędzania wspólnie czasu.
To co, czytamy?
Sprawy Inspektora Krokodyla. Tajemnice dziesięciu uczuć
Autorka Susanna Isern
Wydawnictwo Dwukropek
Wiek czytelnikóe: 5-8 lat.
Kategoria: książki dla dzieci o emocjach
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze