Czy to niesprawiedliwe?
Kiedy pokazałam tę książkę na Instagramie Aktywne Czytanie, wiele osób zareagowało natychmiast: „Ooo, to moje dziecko! Moje dziecko często tak mówi!” Faktycznie, w książce przedstawione są sytuacje, które maluchy często uważają za niesprawiedliwe.
Czy one takie są? Tak i nie, zależy, z czyjego punktu widzenia je oglądamy. Chodzi o to, żeby umieć o tym porozmawiać.
Książka skierowana jest głównie do dzieci w wieku przedszkolnym, choć uważam, że nawet 7-8 latki wiele z niej wyniosą. Często słyszymy od dzieci: „To jest niesprawiedliwe!” czy „Życie jest niesprawiedliwe!”. W książce mamy kilka scenek, które dzieci mogą postrzegać jako niesprawiedliwe, bo tak czują w danej chwili.
Poznajemy surykatkę Agatkę, nową osobę w grupie, która postanowiła zorganizować przyjęcie z pysznym jedzeniem i grami, aby lepiej poznać nowych kolegów. To zawsze świetny pomysł na integrację.
Jednak Feluś, jeden z uczestników, nie jest zadowolony z tego, jak Agatka zarządza zabawami i np. przydziela osoby do grup. Uważa, że to niesprawiedliwe i miał pretensje, co jest typowe dla dzieci.
Czuję, że to niesprawiedliwe
Skoro ona go przydzieliła nie tam, gdzie chciał i nie wygrał (bo się potknął i to też jej wina!), Feluś nie przestaje marudzić. W końcu emocje sięgają zenitu i złość znajduje ujście w niszczycielskim szale balonowym.
Tego już dla Agatki za wiele, przecież tak się starała, żeby wszystkie gry były dopracowane i zabawa udana.
Sytuacje przedstawione w książce są dobrze znane każdemu rodzicowi. Podoba mi się, że książka nie mówi o jednoznacznej niesprawiedliwości, ale pokazuje momenty, które mogą być różnie rozumiane i odebrane. W zależności od punktu widzenia i oczekiwań dziecka.
Kluczowym elementem książki jest postać żyrafy, symbolu Porozumienia bez Przemocy, która zachęca dzieci do rozmowy i wyjaśniania emocji. Dzięki spokojnej rozmowie i zrozumieniu drugiej strony, dzieci uczą się, że konflikty można rozwiązywać bez przemocy. Niekoniecznie trzeba na siebie wrzeszczeć czy niszczyć dekoracje.
Porozumienie bez przemocy
Na końcu książki znajdują się uwagi do omawianego tematu oraz notatka wyjaśniająca, czym jest Porozumienie bez Przemocy. To świetne uzupełnienie dla rodziców, którzy chcą zrozumieć, co w naszym sposobie komunikacji jest źródłem konfliktów i jak je rozwiązywać w życzliwy sposób.
Wiem, że jedna książka może nie rozwiąże wszystkich problemów, ale cieszę się, że jest takich książek coraz więcej i podejmują różne tematy. Mam nadzieję, że pomoże wielu dzieciom.
Porozumienie bez przemocy (PBP), stworzone przez Marshalla B. Rosenberga, to metoda komunikacji, która koncentruje się na empatii, wzajemnym zrozumieniu i wyrażaniu swoich uczuć oraz potrzeb w sposób nieagresywny.
Pomaga dzieciom poprzez uczenie ich, jak wyrażać swoje emocje i potrzeby bez krzywdzenia innych oraz jak słuchać i zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Dzięki temu dzieci uczą się rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny, co sprzyja budowaniu zdrowych relacji i lepszemu zrozumieniu siebie oraz innych.
Kładzie nacisk na komunikację opartą na szacunku, co wspiera rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, pomagając im lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
To niesprawiedliwe!
Autorki: Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi
Wydawnictwo Papilon
Wiek czytelników: 4-8 lat
Okładka twarda, kartki miękkie.
Zdjęcia bez filtrów.
Potrzebujesz więcej wsparcia? Przygotowałam webinar
Jak działać, gdy dziecko bije, gryzie, jest agresywne? Jak nauczyć dziecko bronic się, gdy ktos je atakuje?
Najnowsze komentarze