Wybór książek dla maluchów w wieku 0-2 lat może być prawdziwą przygodą i wielką radością, bo to przecież te pierwsze książeczki.
Głosowanie w tej kategorii trwa w dniach 13-17 sierpnia 2024.
Tym razem gościnna nominację jednej z książek przygotowała Julita Pasikowska, którą wszyscy znamy z bloga Bajkochłonka. Dziękuję!
Które z książek zgłoszonych do plebiscytu Aktywne Czytanie WOW! 2024, wpadły ci w oko?
Pierwsze listy na dobranoc od Feliksa
Autorzy Annette Langen & Constanza Droop
Wydawnictwo Mamika
Feliksa poznały już całe pokolenia. Tym razem ten pluszowy zając – podróżnik umili najmłodszym czytelnikom codzienny rytuał zasypiania.
Duże okienka skrywają przed maluchami wyjątkowe listy, w których Feliks opisuje, jak do snu układają się małe zwierzątka z całego świata. Zewsząd słychać: – Cmok, cmok, zamknij małe oczka, już na Ciebie czeka dobra nocka!
Jadzia Pętelka idzie do dentysty
Autorka Barbara Supeł
Ilustracje Agata Łuksza
Wydawnictwo Zielona Sowa
Czas na okresowy przegląd zębów. Rodzina Pętelków wybiera się do dentysty.
Pani doktor jest bardzo miła, wszystko spokojnie i cierpliwie tłumaczy. Staś ma malutką dziurkę w ząbku, więc dentystka zakłada plombę. Niebieską! Super! Jadzia też chce kolorową plombę.
Ciekawe, czy ząbki Jadzi okażą się zdrowe?
Wierszyki do brzuszka i dla maluszka
Autorka Katarzyna Vanevska
Ilustracje Natalia Berlik
Wydawnictwo AWM
Książka przedstawia wierszyki podzielone na dwie grupy: do czytania w okresie prenatalnym oraz już po narodzeniu dziecka.
Pozwala to na stworzenie więzi emocjonalnej z maleństwem od samego początku. Codzienne czytanie dziecku wspiera jego wszechstronny rozwój, a słuchanie znajomego głosu daje maluchowi poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Ilustracje są utrzymane w ciepłym pastelowym klimacie. Wiersze, pełne miłości, czułości i ciepła, umilą radosne oczekiwanie na maluszka oraz pierwsze spędzone wspólnie z nim chwile.
Tosia i Julek sprzątają. (Nie) tacy sami
Autorka Magdalen Boćko-Mysiorska
Ilustracje Dorota Prończuk
Wydawnictwo Dwukropek
Seria (Nie) tacy sami powstała z potrzeby serca – zarówno Autorki, jak i Wydawcy. Magdalena Boćko-Mysiorska, świetna polska pedagożka, terapeutka, trenerka i blogerka, promotorka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy stworzyła książki – i dla dzieci, i dla rodziców – jakich do tej pory nie było na polskim rynku.
Nie tylko pokazujemy w nich emocje i ważne etapy w rozwoju dziecka – zawsze robimy to z uwzględnieniem jego wrażliwości sensorycznej.
Kim jesteś? Tutu i zwierzęta
Tekst i ilustracje Piotr Karski
Dwie Siostry
Książka nominowana przez Julitę Pasikowską, którą znamy z bloga Bajkochłonka.
Nominuję „Kim jesteś? Tutu i zwierzęta” wydawnictwa Dwie Siostry z kilku powodów. Przede wszystkim jest to kartonówka, która bardzo mocny nacisk kładzie na kwestię graficzną. Już sam główny bohater składa się właściwie z czarnych konturów, uzupełnionych wielkimi, białymi oczami. W tej książce bohater zastanawia się kim jest. Przyglądając się swojemu wyglądowi, upodobaniom czy umiejętnościom, odnajduje rozmaite zwierzęta, z którymi coś go łączy.
Czy jednak Tutu jest lemurem dlatego, że ma podobny do niego ogon, czy może gorylem, bo podobnie jak goryl lubi jeść banany? Zupełnie nie. Tutu jest po prostu Tutu – i to jest właśnie morał tej książki. Prosty, czytelny, a przede wszystkim bardzo ważny. Zachęca, by nie próbować na siłę porównywać się do innych, ale docenić własną wyjątkowość.
Choć to książka dla najmłodszych odbiorców, już od początku buduje w nich poczucie tożsamości – a dodatkowo, uczy znajomości różnych zwierząt, przymiotników oraz biologicznej różnorodności.
Małpa w kąpieli
Autor Aleksander Fredro
Ilustracje Kasia Walentynowicz
Wydawnictwo Frajda
Klasyka poezji dziecięcej w znakomitym opracowaniu graficznym!
„Wziąwszy pański czepek ranny,
Prześcieradło —
I zwierciadło,
Szust do wanny!”
Kasia Walentynowicz ukazuje znany i lubiany od pokoleń tekst w nowej i świeżej odsłonie. Pełne zabawnych drobiazgów oraz odważnych kadrów ilustracje sprawią frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Gdzie się schował kotek? Akademia mądrego dziecka. Zabawa w chowanego
Opracowanie zbiorowe
HarperKids
Gdzie się schował kotek? to nowa książeczka w serii Zabawa w chowanego Akademii mądrego dziecka. Ta kartonowa książeczka ma duże, filcowe i wytrzymałe klapki, które odporne są na ciągnięcia małych rączek i zapewniają super zabawę.
Na każdej stronie mamy barwne ilustracje z pytaniem: gdzie się schował: jednorożec, smok, syrenka czy wróżka? Za każdym razem maluszek otwiera miękką, filcową klapkę i znajduje odpowiedź – postać.
Na ostatniej stronie szukamy naszego czytelnika, zadając mu pytanie: „A gdzie ty jesteś?” Pod ostatnią klapką znajdziemy lusterko: „Tutaj jesteś”!
Hela sama zasypia
Autorka Kamila Gurynowicz
Ilustracje Patrycja Fabicka
Wydawnictwo Wilga
Gdy zabawki są już posprzątane, a kolacja zjedzona, nadchodzi czas na wieczorne, rodzinne rytuały Heli: kąpiel, mycie zębów, ubieranie w piżamkę i czytanie książek.
Lecz gdy przychodzi pora snu, nie wszystko idzie zgodnie z planem – dziewczynka wierci się w łóżku i nie może zasnąć. Hela może jednak liczyć na wsparcie i bliskość mamy oraz jej pomoc przy zasypianiu.
Czary-mary kąpielowe, hop do wody i gotowe!
Autorka Patricia Geis
Wydawnictwo Jupi jo!
Dudusie bawiły się w parku, a teraz nadszedł czas, aby wrócić do domu i się wykąpać. Młodzi czytelnicy będą towarzyszyć Króliczkowi, Kotkowi, Śwince i Misiowi podczas kąpieli, czesania i suszenia włosów, mycia zębów, obcinania pazurków i innych czynności higienicznych.
Kartonowa książeczka zawiera wyjmowane postacie i mnóstwo akcesoriów. Rymowana opowiastka sprawi, że mycie i związane z nim rytuały będą również świetną zabawą!
Świnka, Królik, Kotek, Miś
muszą się wykąpać dziś.
Każdy z nich do wanny wskoczy.
Potrzebują twej pomocy!
Lisek szuka skarpet. W Dębowym Lesie
Autorka Julia Donaldson
Ilustracje Axel Scheffler
Wydawnictwo Tekturka
Witaj w Dębowym Lesie, gdzie Lisek zgubił skarpety. Pomożesz mu je odnaleźć?
Aby to zrobić, otwórz okienka!
Bycie sobą najlepszą przygodą
Autorka Maria Lekszycka-Petryszyn
Ilustracje Malwina Hellich
Wydawnictwo To Misie Podoba
Poznaj wesołe zwierzaki i zobacz, co wyróżnia każdego z nich – jakie ma wyjątkowe cechy. Czy zawsze spotyka się tylko z pozytywnymi komentarzami? Nie! Czy warto się tym przejmować? Też nie!
Najważniejsze to pozostawać sobą i cieszyć się tym. Nikt inny nie jest przecież taki jak my sami. Warto kochać siebie. A ty – co lubisz w sobie najbardziej?
Najlepszy tata na świecie
Autor Nathaniel H’Limi
Wydawnictwo Babaryba
W tej wzruszającej książce poznajemy młodego ojca, który dzieli się z nami swoimi rozczulającymi, a niekiedy nawet bardzo śmiesznymi spostrzeżeniami.
Dla niego narodziny dziecka to początek wspaniałej przygody pełnej wyzwań, sukcesów i wyrzeczeń, przeplatanej momentami szczęścia, smutku i radości. To początek zupełnie nowego życia!
Kicia Kocia się złości
Głowińska Anita
Media Rodzina
Kicia Kocia, jak każde dziecko przeżywa wiele emocji! Emocje towarzyszą nam każdego dnia.
W kolejnej książeczce z serii Kicia Kocia uczy się, jak radzić sobie z tak trudnym, lecz czasem ją ogarniającym uczuciem, jakim jest złość. A mali czytelnicy poczują się lepiej, wiedząc, że Kicia Kocia czuje się czasem podobnie.
Kubuś okazuje życzliwość. Disney
Autorka Aleksandra Górska
Ilustracje Magdalena Dej
Wydawnictwo Olesiejuk
Kubuś Puchatek to najsympatyczniejszy miś na świecie. Jest bardzo życzliwy i uczynny. Pomagając innym, odkrywa, że spełnianie dobrych uczynków to najlepsza recepta na szczęście, i swoją mądrością dzieli się z przyjaciółmi.
Kubuś wymyślił grę w życzliwość i zaprosił do niej swoich przyjaciół. Jakie są jej zasady? Każdy codziennie postara się spełnić dobry uczynek. Z czasem okaże się, że przyjaciele odkryli efekt życzliwości? Czym on jest? Dowiecie się z tej opowiastki.
Wielka nauka dla małych dzieci KOSMOS
Autorka Olga Woźniak
Ilustracje Maciej Łazowski
Wydawnictwo Papilon
Żadne dziecko nie jest za małe, żeby opowiadać mu o tym, co dzieje się na niebie o wyjaśnić zagadnienia związane z kosmosem.
Która planeta w Układzie Słonecznym jest największa? Ile jest gwiazd na niebie? Dlaczego Księżyc zmienia kształt? Jak duże jest Słońce?
Na te i inne dziecięce pytania odpowiada ta książka.
Trwałe, kartonowe strony i otwierane okienka – mnóstwo zabawy dla małych odkrywców!
Jak wybierać ksiązki dla dzieci 0-2 lata?
Zastanawiasz się, co wybrać, aby dziecko miało frajdę, a przy tym bezpiecznie rozwijało swoje umiejętności? Już podpowiadam!
Zwróć uwagę na materiał, książki powinny być kartonowe i… nie śmierdzieć farbą lub po prostu chemią. Przecież wiadomo, że czasem książka bywa bardziej smakowita niż obiad.
Wybieraj książki wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymają każde ciągnięcie, gryzienie i przewracanie stron. Książki dla wieku 0-2 lata takie z grubymi kartonowymi stronami są idealne. Maluchy mogą je przewracać do woli, a ty nie musisz martwić.
Co ze zdjęciami i ilustracjami w książkach dla wieku 0-2 lata?
Pomyśl o książkach jak o każdej innej zabawce. Czy wiesz, że maluchy lubią jasne, kontrastowe obrazki? Te z dużymi, wyraźnymi kształtami i intensywnymi kolorami przyciągną ich uwagę jak magnes.
Proste wzory są najlepsze – zbyt skomplikowane ilustracje mogą być dla małych oczek trochę jak puzzle o tysiącu elementów!
I nie zapominaj o tekstach – krótkie, rymowane wierszyki czy proste zdania sprawiają, że czytanie jest też zachętą do mówienia, a już z pewnością wspiera słuch.
Najnowsze komentarze