Czytanie książek o budowaniu poczucia wartości z dziećmi w wieku 6-10 lat jest ważne, można nawet powiedzieć, ze kluczowe. Kiedyś się o tym nie rozmawiało, dzisiaj to naturalne. Bardzo się cieszę, że polscy autorzy napisali 12 supermocy.
Dlaczego to ważne? W tym okresie dzieci zaczynają kształtować swoją tożsamość i uczą się, jak reagować na różne sytuacje społeczne.
Tylko czasem nie mamy pomysłu, brakuje argumentów, czy odpowiednich słów, prawda? I tu z pomocą przychodzi ta książka 12 supremocy, czyli polscy autorzy o tym, jak budować poczucie wartości.
Opowiadania z konkretnymi sytuacjami pokazują im, jak radzić sobie z trudnościami, co pomaga w rozwijaniu emocjonalnej odporności.
To ksiązka pod patronatem bloga Aktywne Czytanie i wcale nie pierwsza z dużej, mądrej serii „12 ważnych”.
Dla kogo ta książka?
Jeśli szukasz książki, która na konkretnych przykładach pomoże dziecku zrozumieć, jak się małymi krokami buduje poczucie wartości, to jest dobra droga. Tu dzieci często mają jakieś problemy lub ich sytuacja wyjściowa jest kiepska. Znajdują jednak sposoby, by wyciągnąć wnioski i po prostu poradzić sobie nawet jeśli czasem bywa trudno.
Jakie to kroki i jakie supermoce? Jedno opowiadanie opiekuje się jednym tematem, czyli właśnie tą mocą. Spis treści jest więc wspaniała ściągą.
Pocuczicie humoru to jedna z supermocy
W opowiadaniu o poczuciu humoru mama gra pierwsze skrzypce, tata wyjechał za granicę, a Antoś został i stara się być dzielny. Pojawiają się dwa problemy. Pierwszy polega na tym, że mama złamała nogę, co jest ogromnym kłopotem zwłaszcza gdy taty nie ma w domu.
Drugi problem dotyczy ich nazwiska, Miotła. Ze względu na niektóre żarty Antosia i jego rodziny czasem wyśmiewają się inni. Jednak mama pokazuje, że można podejść do takich sytuacji z przymrużeniem oka i żartem, zamiast się zrażać czy obrażać.
Nie oceniaj po pozorach
W jednym z opowiadań znajduje się historia o tym, by nie oceniać po pozorach i nie przyklejać etykietek, bo czasami trudno się potem wydostać z takiego określenia. Poznajemy chłopaka, który zawsze był postrzegany jako łobuz. Kiedy jednak nadarzyła się okazja, pokazał, kim naprawdę jest. To przypomnienie, że warto umieć dostrzegać, nawet gdy ktoś prosi o pomoc i nie zawsze wiedzieliśmy, że jej potrzebuje.
Asertywność to ważniejsza z tych supermocy
Jest też opowiadanie o asertywności, gdzie utalentowana Karolinka nie do końca radzi sobie z żartami kolegów podczas prób chóru. Czasem warto mieć obok siebie życzliwą osobę, która pokaże nam, jak być asertywnym.
W przypadku chórzystki istnieją również występy publiczne, z którymi Karolinka musi się zmierzyć, bo lubi śpiewać dla rodziny i znajomych, ale niekoniecznie dla obcych.
To nie opowieść o tym, jak dziecko przezwycięża lęki i występuje, lecz jak asertywnie dba o siebie, mówiąc rodzicom, że nie chce już uczęszczać na próby chóru. Czasem dzieci potrzebują wsparcia, by móc porozmawiać z rodzicami otwarcie.
Otwartość na nowości
Jeśli macie dziecko, które niekoniecznie lubi próbować nowych rzeczy, przeczytajcie razem opowiadanie o otwartości na nowości. To też świetna historia o tym, że nie trzeba popadać w rutynę i iść tylko utartym torem. Warto rozmawiać z ludźmi, poznawać ich opinie i zainteresowania, nie narzucając swojej woli, lecz z otwartością słuchać tego, co przynosi każdy nowy dzień.
Wytrwałość i troska
Czasem dzieci stają przed wyzwaniami, które wydają się zbyt wielkie, by sobie poradzić. Czy potrzebują supermocy? Oczywiście!
Tak było z opieką nad zwierzętami, gdy dziadek wyjechał do sanatorium. Jednak nawet takie trudne chwile da się przejść, jeśli jest świadomość, że sytuacja jest ważna i trzeba kontrolować emocje. Trzeba działać tak, by zwierzętom nic się nie stało, mimo że nie zawsze mają ochotę współpracować.
12 supermocy dla dziecka
Ta książka oferuje dzieciom wiele wsparcia. Znajdziemy tu też opowieści o wytrwałości, budowaniu pozytywnych relacji oraz akceptacji siebie (nowy w klasie). Nawet jeśli nie wszystko nam się w sobie podoba, nie do końca pasujemy do reszty, jesteśmy w porządku. Nikt nas nie powinien na siłę wbijać we własne wyobrażenia czy stereotypy.
Ważne jest też umiejętne wyrażanie swoich emocji, nie krzywdząc przy tym innych ludzi. Rozmowy bez zastanowienia nad tym, co mówimy, nie są dobre.
Dla mnie jednym z kluczowych tematów budowania poczucia wartości jest sprawczość. Dzieci powinny zdawać sobie sprawę, że nawet w trudnych sytuacjach mogą coś zrobić. Bierność wobec problemów tylko pogłębia poczucie bezsilności.
Podobnie jest z angażowaniem się w pasje i szukaniem własnych ścieżek. Miłośnicy koni pokochają to opowiadanie.
Książka okiem pedagoga
Po przeczytaniu pewnie zauważycie, że wszystkie te opowieści łączą się ze sobą w pewien sposób. Na przykład akceptacja siebie idzie w parze z samoświadomością, wytrwałością i otwartością na nowe doświadczenia. Nie można się skupić na tylko jednej supermocy, to znaczy można, ale nie warto.
Podoba mi się, że dzieci tutaj nie są same w swoich problemach i że każda trudność angażuje ostatecznie też inne osoby do pomocy. Wspólnota to też ważny element budowania poczucia wartości.
Mam nadzieję, ze będziecie czytać razem z dziećmi, bo takie książki nie tylko wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem, ale są tez okazją do zwierzeń, wymiany doświadczeń i planowania przyszłości.
To co, czytamy?
12 supremocy, czyli polscy autorzy o tym, jak budować poczucie wartości
Praca zbiorowa
Wydawnictwo Papilon
Książka dla wieku 6-10 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Ktegoria: książki dla dzieci o emocjach
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze