Dotarła do mnie wielka paczka z książkami Tomasza Rożka i Anny Leszczyńskiej-Rożek, czyli Nauka. To lubię.
Pewnie doskonale kojarzycie audycje radiowe, podcasty i wszystkie cudowne informacje, którymi autorzy dzielą się z młodszymi i starszymi na swoim kanale.
A potem dostałam maila, że mam wybrać tylko jedną książkę do recenzji! I temu się poddałam przy wybieraniu, bo każda zawiera wiele ważnych informacji. W dodatku wiem, że sprawdzonych, rzetelnych i ciekawie podanych. Jak tu wybrać?
Nauka i frajda z czytania
Zapytałam więc na Instagramie Aktywne Czytanie, która z nich najbardziej zainteresowała. Padło na „Jak działa kosmos?”, a na drugim miejscu z tej samej serii „Jak działa człowiek”.
Zatem na tych dwóch skupię się bardziej, jednak pokażę ci też środek pozostałych książek i gier karcianych.
Przecież od tego jestem, żeby pokazywać książki i pomóc podjąć decyzję, która najlepiej pasuje do twojej biblioteczki. 🙂
Jak działa człowiek?
Książki zainspirowane są audycją radiową „Nauka to lubię junior”. Już wiadomo, że będzie to większa seria w ramach biblioteki „Nauka to lubię”.
Obie sprawdzą się dla wieku 5+.
Doskonale rozumiem tok działania Tomasza Rożka, który wraz z rozwojem kanału, otrzymywał mnóstwo informacji od rodziców pragnących porozmawiać z dziećmi o najróżniejszych edukacyjnych ciekawostkach.
Żeby to zrobić, trzeba się jednak czasem trochę doszkolić. Dlatego powstały przewodniki po ciele człowieka i po kosmosie.
To książki w twardych oprawach z kolorowymi ilustracjami Sary Olszewskiej.
Jeśli szukasz czegoś, co dokładnie wyjaśni już przedszkolakowi, jak działa nasze ciało, co się dzieje w Układzie Słonecznym, tutaj znajdziesz wszystkie podstawowe informacje.
Podoba mi się sposób opisu i duże, czytelne wyjaśnienia, a także kody QR, które pozwalają poszerzać wiedzę.
Mnóstwo wątków zaczyna się od pytania, które mogłoby zadać dorosłemu dziecko. Są też ciekawostki i porównania, co bardzo doceniam, bo takie drobiazgi najbardziej pomagają zapamiętywać informacje.
Jak działa kosmos?
W książce o kosmosie i tej o ciele także, pojawia się sam autor, który przekazuje najróżniejsze informacje. Dobry sposób na wciągnięcie dzieci do „porozmawiania” z autorytetem.
Tutaj również są kody QR, a co ciekawe, wskakują do tej książki postacie, które znajdziemy „Akademii Superbohaterów”, czyli już osobnej publikacji.
Zeszyty zabaw „Nauka to lubię”
Zerknijmy też do zeszytów zabaw, bo one są uzupełnieniem, a właściwie zachętą do aktywnego czytania i utrwalania informacji zdobytych w książkach o kosmosie i ciele człowieka.
Tak działa kosmos i Tak działa człowiek sprawdzą się z nico starszymi czytelnikami. Wiek wczesnoszkolny będzie tu dobrym wyborem.
W każdym z nich znajdziemy zagadki, zadania, kolorowanki, a także ciekawostki.
Bardzo ważne miejsce zajmują przemyślenia i notatki dzieci.
Są też eksperymenty, które pozwalają się przyjrzeć, porównać, policzyć, dorysować, połączyć, pokolorować. Dzięki nim dzieci same nadają książce wyjątkowy charakter.
Akademia Superbohaterów
Ta publikacja to już kolejne, rozszerzone wydanie bestsellera autorstwa Tomasza Rożka. Zyskała ona nowy format, projekt okładki oraz twardą oprawę.
W książce znajdzesz 6 dodatkowych biografii, prezentując łącznie 38 fascynujących historii polskich naukowców, którzy są członkami Akademii Superbohaterów.
Sprawdzi się wśród czytelników w wieku szkolnym.
To pomysł, który powstał po to, by przedstawić dzieciom ważne postacie z dziedziny nauki. W dobie tak rozbuchanych mediów społecznościowych, czasami osoby, które może niekoniecznie powinny być wzorami do naśladowania, zdobywają popularność.
W historii nauki jest przecież tylu wspaniałych ludzi, którzy nie mają szansy błyszczeć na Instagramie, za to my mamy szansę znaleźć ich w książce. Dowiedzieć się o ich działalności oraz tym, jak naprawdę można wpływać na zmianę losów ludzi.
Do tej książki jest też quizowa gra karciana.
Pytania z Księżyca
To publikacja, która powstała z pytań zadawanych w programie radiowym. I tu wydaje mi się, że nie ma dolnej ani górnej granicy wiekowej. Jeśli masz dziecko zadające milion różnych pytań, takich dosłoweni z kosmosu, przeczytajcie razem.
Jakie to mogą być pytania?
- Czy po powierzchni Księżyca da się jeździć na rowerze?
- Dlaczego niebo jest niebieskie, a słońce przy zachodzie czerwone?
- Dlaczego człowiek zamyka oczy, gdy kicha?
Myślę, że te kilka przykładów świetnie obrazuje, o czym jest książka. Tak naprawdę o wszystkim, co może zaciekawić dzieci i cieszę się, że autor zebrał te niekończące się pytania w tak fantastyczne wydanie.
Do tej książki mamy również dołączoną grę karcianą, która jest zdecydowanie pomysłem na rodzinne spędzanie czasu. A co można wygrać w takiej grze, gdy dobrze odpowie się na pytania? Nagrody są fantastyczne! 🙂
Nauka to lubię. Kosmos. Człowiek
O tych książkach dla wieku 10+ już kiedyś ze szczegółami opowiedziałam w recenzji na blogu Aktywne Czytanie.
Kliknij w zdjęcie, przeczytasz o nich więcej.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze