Książki do poczytania z babcią i dziadkiem. Propozycje dla dzieci o babci i dziadku to najczęściej piękne opowieści o miłości, trochę innej, niż ta rodzicielska.
Ta miłość jest bardziej dojrzała i też często trudniejsza, zwłaszcza dla dorosłego, który wie, że czas nie zawsze jest sprzymierzeńcem. To także książki do pośmiania się lub przemyślenia kilku spraw, kiedy można na nie spojrzeć z życiowym dystansem i doświadczeniem.
Cytaty o babciach i dziadkach
❣️ Nikt nie może zrobić dla małych dzieci tego, co robią dziadkowie. Dziadkowie posypują gwiezdnym pyłem życie małych dzieci. (Alex Haley)
❣️ Miłość jest największym darem, jaki jedno pokolenie może zostawić drugiemu. (Richard Garnett)
❣️ Dziadkowie to tylko antyczni chłopcy.
❣️ Cóż za okazją są wnuki! Daję im resztę (drobniaki), a oni dają mi przyjemność wartą milion dolarów. (Gene Perret)
❣️ Najlepsi rodzice awansują na dziadków.
❣️ Nigdy nie poznasz miłości dziadka lub babci, dopóki nim nie zostaniesz.
❣️ Coś magicznego dzieje się, gdy rodzice zamieniają się w dziadków.
❣️ Jednym z najpotężniejszych uścisków jest ręka noworodka zaciśnięta na palcu dziadka.
❣️ Dziadkowie to najlepsi dorośli.
❣️ Rodzice dużo wiedzą, ale dziadkowie wiedzą wszystko.
A te poniżej to zdania inspirowane mądrymi słowami żółwia z książki pt. Trzy pytania.
❣️ Kiedy jest właściwy moment na działanie? To ta chwila, w której obecnie się znajdujesz. Ona przecież może doprowadzić do wszystkich kolejnych. Zatem każda (wczorajsza i dzisiejsza) chwila są tymi najważniejszymi.
❣️ Czasami przez nieuwagę (złe emocje, różne zdarzenia) tracimy z oczu to, co najważniejsze, tracimy rozeznanie. Wtedy najważniejszą chwilą może być moment opamiętania lub czyjaś pomocna dłoń.
Nie bój się, dziadku!
To książka, w której wnuczka uświadamia dziadkowi, że miejsce kobiety nie jest w kuchni (to uproszczenie), a dubeltówka nie czyni człowieka z automatu mądrzejszym lub ważniejszym. To też opowieść o sile, jaką dają dzieciom mądre książki.
Wiek czytelnika 4-7 lat
Więcej o tej książce przeczytasz w recenzji: Nie bój się, dziadku! >>
Linie na twarzy babuni
To jedno wielkie wzruszenie, czyli kolejna piękna książka od wydawnictwa Czytalisek.
Aktywne Czytanie z radością patronuje tej rozmowie babci z wnuczką o tym, skąd wzięły się zmarszczki na twarzy.
Przeczytaj recenzję i zerknij do środka: Linie na twarzy babuni >>
Dla wieku 3-5 lat.
Trzy pytania
Pięknie wydana książka, w której senior, bardzo mądry żółw, uświadamia chłopcu o imieniu Mikołaj, jak być wrażliwym człowiekiem, co jest ważne w życiu. Nieco filozoficzna opowieść, dla dzieci wrażliwych i lubiących poszukiwanie odpowiedzi.
Książka dla dzieci w wieku 5-8 lat.
Więcej o książce przeczytasz w recenzji: Trzy pytania >>
Zagadki babci
To siedem opowieści napisanych przez polskich autorów. Podoba mi się pomysł wydawnictwa Frajda na pokazanie współczesnych babć i to w tak różnych odsłonach.
Autorami tych historii są: Ewa Winnicka, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Sylwia Chutnik, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka.
Myślę, że wiele dzieci odnajdzie tu swoje babcie i siebie, bo te opowieści są naprawdę zróżnicowane, choć łączy jej jeden temat.
Przeczytaj recenzję: Zagadki babci >>
Dla wieku 8+.
Zdalna babcia
To książka wydawnictwa Zielona Sowa o budowaniu relacji w dzisiejszych czasach. Takich, kiedy nie zawsze można się spotkać, ale zawsze można zadzwonić i porozmawiać, a nawet się zobaczyć.
Wiem, że ta książka została napisana, by wesprzeć maluchy w tęsknocie. Czas pandemii zdecydowanie „sprzyjał” zmianie komunikacji twarzą w twarz na rozmowy online.
Dla mnie to jednocześnie wspierające i smutne, bo wiem z doświadczenia, że taka relacja jest czymś na kształt więzi, jednak niczego tak naprawdę nie zastępuje. Przeciwnie, czasem wzmaga tęsknotę, choć w przypadku naszej bohaterki Zosi, świetnie się sprawdza.
Przeczytaj recenzję: Zdalna babcia >>
Dla wieku 4+.
Mysia Dolina
W tej książce mamy postać małej myszki i doświadczonego Archiwisty, który zna wszystkie mysie opowieści i dzieli się swoim doświadczeniem (oraz historiami rodu myszy) ze swoją małą następczynią. Dwa pokolenia, bardzo odległa, jednak umiejące czerpać wiedzę od siebie nawzajem.
Więcej o książce przeczytasz w recenzji: Mysia Dolina >>
Dla dzieci w wieku 4-8 lat.
Przeczytaj artykuł o tym, jak nie obciążać babci i dziadka oraz kochać mądrze, bo każdy wiek rządzi się swoimi prawami.
Zielona łódź podwodna Przedziadka
Droga na górę
Jedna z najpiękniejszych książek, jakie znam. Ciepła, dobra, spokojna opowieść, w której babcia borsukowa niespiesznie, z uwagą prowadzi na górę małego kotka. I droga, i góra są tu bardzo symboliczne, tak samo, jak ich wspólna podróż.
Książka dla dzieci w wieku 4-8 lat.
Więcej o tej opowieści znajdziesz w recenzji: Droga na górę >>
Dziadkowie. Emocje i uczucia
Kartonowa propozycja dla najmłodszych, w której babcie i dziadkowie trochę nie pasują do powszechnie znanego wizerunku. To znaczy zdaniem dwójki bohaterów, nie pasują, bo nie są… zbyt starzy. Zabawnie i z dystansem o stereotypowych dziadkach i to w dwóch wersjach językowych.
Wiek czytelnika: 1-3 lata
Więcej o książce opowiedziałam w recenzji: Dziadkowie. Emocje i uczucia >>
Babcia Rabuś
Wzruszająca i jednocześnie prześmieszna książka Davida Walliamsa. O budowaniu relacji między babcią i wnuczkiem. Wcale nie jest różowo i łatwo, ale jak się ma wspólny cel i przygodę na horyzoncie, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.
Zrecenzowałam ten tytuł na blogu: Babcia Rabuś >>
Wiek czytelników: 6-10 lat
Sznurówka, ptak i ja
Książka dla nieco starszych czytelników, w której dziadkowie grają drugorzędną rolę. Wspierają wnuczkę poszukującą odwagi, zmagającą się z nieśmiałością. To właśnie na wakacjach u dziadków dzieją się często ważne sprawy.
Więcej informacji i zdjęcia ze środka znajdziesz w zestawieniu: Książki dla 8-latków i 9-latków >>
Dla czytelników w wieku 8-10 lat.
Kot kameleon
Opowieść o babci i wnuczce, dla których budowanie więzi wcale nie było łatwe. Wycofane, zranione nieco dziecko, nieufne wobec rzadko widywanej babci. I staruszka, rozumiejąca, spokojna, dająca przestrzeń. Taka babcia, która zna zioła, tajemnice przyrody i po prostu rozumie.
Dodatkowym smaczkiem są ilustracje Emilii Dziubak.
Wiek czytelnika 7-11 lat.
Więcej o książce opowiedziałam w recenzji: Kot kameleon >>
Tututu odkrywa (nie)zwyczajność
Pięknie wyda książka opowiadająca o dzieciństwie w domu za miastem, ciekawości świata, mądrym dziadku, który zawsze chętnie wysłucha, wyjaśni i wesprze. Tututu to kilkuletnia dziewczynka, a jej przygody są po prostu pokazaniem, jak może czuć i myśleć dziecko ciekawe świata.
Wiek czytelnika 4-7 lat.
Więcej o książce opowiedziałam w recenzji: Tututu odkrywa (nie)zwyczajność >>
Tututu doświadcza (nie)znanego
To druga część ciepłej, spokojnej opowieści o szczęśliwym dzieciństwie u boku życzliwych bliskich. Każdy rozdział to krótka przygoda dzięki, której dzieci mogą zatrzymać się na chwilę, złapać oddech, zastanowić nad drobiazgami tworzącymi naszą (nie)codzienność. Dziewczynce ponownie towarzyszy wspaniały dziadek, który nigdy nie zapomniał, jak to jest być dzieckiem.
Przeczytaj recenzję na blogu: Tututu doświadcza (nie)znanego >>
Spodoba się dzieciom w wieku 4-7 lat.
Mimi i Czary na Odwagę
Dodaję ten tytuł do zestawienia, ponieważ rzadko zdarzają się książki dla najmłodszych, w których dzieci mieszkają z babcią, a nie np. z rodzicami. W tej właśnie tak jest, a babcia wraz z przyjaciółmi Mimi, pomaga wnuczce uporać się z chwilami, gdy nieśmiałość nieco utrudnia życie.
Wiek czytelnika 4-7 lat.
Więcej o książce opowiedziałam w recenzji: Mimi i Czary na Odwagę >>
Bajka o starej babci i molu Zbyszku
Bardzo niekonwencjonalna opowieść napisana z punktu widzenia mola właśnie. On mieszka u babci, widzi jej samotność. A potem się z nią zaprzyjaźnia, bo kiedy w jesieni życia nie ma do kogo się odezwać, można się zaprzyjaźnić też z molem.
Daje do myślenia, z ciekawymi, choć przedziwnymi ilustracjami.
Wiek czytelnika 7-10 lat.
Więcej opowiedziałam o niej w recenzji: Bajka o starej babci i molu Zbyszku >>
Babcia, Dziadek
Książki dla dzieci z serii „Rodzina” wydawnictwa Zielona Sowa. Konkretne postacie idą przez życie wśród bliskich. Obserwujemy jak się nawzajem wspierają, dorastają, starzeją się i potrzebują bliskości.
Wzruszające teksty napisała Barbara Supeł, ilustracje przygotowała Sara Olszewska. Zaliczam tę serię do książek typu „wzruszające”.
Nie każdego dorosłego oczywiście wzruszają książki dla dzieci, jednak chyba każdemu działa na wyobraźnię, taka zamknięta w jednej historii „podróż przez życie”. Jest emocjonalnie i jestem pewna, że niejedna babcia, dziadek i rodzice poczują, jak „pocą się oczy” przy ostatniej stronie.
Wiek czytelników: 5-100 lat
Tu cała recenzja: Babcia, Dziadek, Siostra, Brat >>
Dziadkowie, piranie i inne historie
To ciepła książka o seniorach. Dziadek widziany oczami wnuczka oraz budowanie wspomnień i wzruszeń. Bardzo niewiele testu, bo tu jednak ilustracje grają pierwsze skrzypce. One i wyobraźnia, jak we wszystkich propozycjach dla dzieci tworzonych przez fantastyczną Rocio Bonilla.
Zrecenzowałam ten tytuł na blogu: Dziadkowie, piranie i inne historie >>
Książka dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Czy umiesz gwizdać, Joanno?
Książka bardzo refleksyjna i smutna, choć prostota tej opowieści chwyta za serce.
Poznajemy dwójkę przyjaciół, z których tylko jeden ma dziadka. Bertil nigdy nie znał swojego, choć bardzo by chciał. Nie zastanawiając się długo, chłopcy wybierają się do domu spokojnej starości, gdzie Bertil wybiera sobie dziadka.
Przeczytaj całą recenzję na blogu: Czy umiesz gwizdać, Joanno? >>
Wiek czytelników: 6-10 lat.
Sklep z babciami
Uo urocza książka dla dzieci. Wojtek to jedynak, dla którego zapowiadające się nudno wakacje, okazały się jednymi z najlepszych w życiu. Oczywiście jak do tej pory, bo jeszcze sporo przed nim. Przecież dopiero skończył trzecią klasę.
Chłopiec czuje się trochę samotny, rodzice są zajęci, tak trafia do pasmanterii w rodzinnym miasteczku, która prowadzą trzy seniorki. To opowieść dla wszystkich, którzy nie mają „prawdziwej” babci. Wojtek odnalazł i pokochał trzy przyszywane babcie.
Na blogu znajdziesz całą recenzję tej książki dla wieku 5-10 lat: Sklep z babciami >>
Do poczytania z BABCIĄ i DZIADKIEM
W tym filmie opowiadam o tytułach z tego zestawienia i pokazuję jeszcze inne propozycje.
- Genealogia dla najmłodszych
- Moje drzewo rodzinne
- Babcia, Dziadek
- Trzy pytania
- Hej, Przedziadku!
- Babcia Rabuś
- Wielka Ucieczka Dziadka
- Droga na górę
- Bajka o starej babci i molu Zbyszku
- Kot kameleon
- Przyjaciel na zawsze
- Tututu poznaje (nie)zwyczajność
- Dziadkowie. Emocje i uczucia
- Mimi i Czary na Odwagę
- Zły Kocurek i Gwiazdka
Cudowny wpis blogowy! Chyba jeszcze nie czytałam notki blogowej łączącej czytelnictwo dzieci i osób starszych.
Bardzo dziękuję i cieszę się, że mogłam coś podpowiedzieć. 🙂