Ciekawe i przydatne, czyli sprawdzone książki dla dzieci w wieku 4-5 lat. Poniżej lista 23 książek zgłoszonych do Plebiscytu Aktywne Czytanie WOW! 2023 w tej kategorii wiekowej.
Wybierając książki dopasowane do wieku i oczywiście zainteresowań dzieci, pomagamy rozwijać kluczowe umiejętności.
- Rozumienie tekstu,
- wyobraźnię,
- budowanie relacji społecznych,
- poszerzanie języka.
Z ogromną przyjemnością podaje wyniki głosowania w Plebiscycie Aktywne Czytanie WOW! 2023. Kategoria wiekowa 4-5 lat.
Tym razem głosami czytelników, książką WOW! Jest „Świat pełen zmian” z wydawnictwa Alulalu. Gratulacje!
Na drugim miejscu mamy „Rózię i kolorowe emocje” z wydawnictwa Parasolka, a na trzecim „Gryzik” z wydawnictwa Dalej.
Bardzo dziękuję wszystkim za udział w plebiscycie i wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w głosowania. 🙂
Świat pełen zmian
Wydawnictwo Alulalu
„Choć spadła temperatura i zaczęło się robić pusto, bieszczadzki las zachwycał nieprzerwanie. Czarował spokojem i zapachami. I chociaż na drzewach prawie nie było liści, a ziemi nie zdobił jeszcze śnieg, miejsce to urzekało również swoim wyglądem”.
Do letniej i jesiennej części „Zwierząt z bieszczadzkiego lasu” dołącza zimowa, wielowymiarowa opowieść o łasiczce, jej mamie i rodzeństwie. Historia zwierzątka lubiącego obserwować i analizować świat pomaga oswoić się ze zmianami i zmiennością oraz wspiera budowanie pewności siebie i odporności na etykietowanie. Tekst można czytać aktywnie, uwzględniając wyróżnione zdania, lub tradycyjnie, pomijając je.
Książka jest jednocześnie bajką oraz źródłem wiedzy. Publikacja została skonsultowana z doktorem biologii specjalizującym się w łasicach pospolitych.
Zaglądamy do środka: Świat pełen zmian >>
Pantera Adela i EKOFERAJNA
Wydawnictwo Widnokrąg
Nie trzeba jechać na koniec świata, żeby zadbać o Planetę. Podaj łapę, dołącz do EKOLOGICZNEJ FERAJNY i dowiedz się, jak się to robi!
Pantera Adela i jej przyjaciele są sprytni, odważni i… mają bzika na punkcie ochrony środowiska. W książce Pantera Adela i ekoferajna Pawła F. Majki i Kasi Walentynowicz bohaterowie opowiadają o zwyczajach, dzięki którym każdy może przyczynić się do ochrony naszej planety.
Kruk Karol, Jamnik Centymetr, Ośmiornica Pola, Siostry Jagoda i Malina oraz inni członkowie EKOFERAJNY mają swoje powiedzonka, zwyczaje i przywary. Niektórzy z nich są mrukliwi, inni lubią żartować, ale wszyscy bez wyjątku wiedzą, co pomaga Ziemi, a co szkodzi. Spotkanie z nimi to idealny sposób, by pokazać dzieciom, że:
• ekologia to też proste, codzienne czynności,
• każdy może działać na rzecz przyrody, nawet dziecko,
• ludzie są częścią świata i każdy jest odpowiedzialny za dobrostan planety.
Pięknie ilustrowana, pełna zabawnych rymowanek i żartów kartonowa książka w przystępny sposób wyjaśnia, co tak naprawdę jest istotą ekologicznego stylu życia i zachęca najmłodszych do praktykowania go na co dzień. Najlepsze jest to, że dzięki grubszym stronom z kartonu, jest wytrzymała, a w odpowiednim momencie będzie można ją przekazać dalej, jak radzi ośmiornica Pola.
Tu zaglądamy do środka: Pantera Adela i EKOFERAJNA >>
Mama się złości
Wydawnictwo Wielokropki
To książka dla dzieci przełamująca tabu i poruszająca temat złości rodzica. Opowiada historię nieidealnej mamy, która w natłoku emocji nakrzyczała na swoją córkę… a później postanowiła ją przeprosić!
Przeczytaj recenzję: Mama się złości >>
Gryzik
Wydawnictwo Dalej
Czasami jedna książka może zadecydować o przyszłości Twojego dziecka. Czasami jeden bohater może nauczyć Twoje dziecko więcej niż Ty. Czasami jedno zdanie może stać się dla niego wskazówką na całe życie. To właśnie ten przypadek.
„Gryzik” to historia pewnego przypadkowego spotkania. Zetknięcia się z czymś nowym, intrygującym i nieznanym. Z jednej strony – mały chłopiec. Z drugiej – dziwne zwierzę. Z jednej – ciekawość. Z drugiej – nieufność.
Ale „Gryzik” jest przede wszystkim genialnym podręcznikiem do nauki empatii. Empatia to zdolność wczuwania się w sytuację innych ludzi, odczytywania ich emocji i potrzeb. I zarazem najcenniejsza umiejętność, jaką możesz wykształcić w swoim dziecku.
Książeczka „Gryzik” uczy empatii. Robi to w bardzo sprytny sposób. Historia przedstawiona jest z dwóch punktów widzenia. Dzięki temu mały czytelnik może doświadczyć tego, jak na wydarzenia reagują obaj bohaterowie książki.
Książka „Gryzik” może zadecydować o przyszłości Twojego dziecka. Jej bohater może nauczyć Twojego syna lub córkę więcej niż Ty i to jest najlepsze!
A zdanie: jego prawdziwe piękno nie tkwiło w wyglądzie, tylko w miłości, którą nam dawał – może stać się dla Twojego malucha wskazówką na całe życie.
Mała Wu i odwaga
Wydawnictwo Domirea
Mała Wu dwukrotnie ratuje sówkę, która nie ma odwagi latać. Początkowo przed bolesnym upadkiem, a potem przed złośliwymi zającami. Wiewióreczka musi wykazać się odwagą, by wybrnąć cało z niebezpiecznych sytuacji. Okazuje się jednak, że jej postępowanie ośmiela również sówkę. Czyżby odwaga była zaraźliwa?
Przekonajcie się, w jaki sposób zwierzątka pomagają sobie nawzajem, co zrobić ze strachem przed snem i czym właściwie jest odwaga na co dzień.
Zaglądamy do środka: Mała Wu i odwaga >>
Sekretne życie bąków i beków
Wydawnictwo Debit
O bąkach i bekach na wesoło!
Wszyscy puszczamy bąki i bekamy, bez względu na to, czy jesteśmy z Francji, Fidżi czy Japonii. Gazy jelitowe są całkowicie normalne i bardzo rzadko są oznaką tego, że coś źle działa w naszym organizmie. Ta książka zdradza ich sekrety!
Ilustrowana książka edukacyjna dla najmłodszych.
Bajka o Lęku
Agora dla dzieci
W niedużym miasteczku mieszkała rodzina Człowieczyńskich: mama, tata oraz piątka wyjątkowych dzieci: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Każde z nich było zupełnie inne i każde równie mocno kochane…
Radość cały czas się cieszyła, Złość była bardzo żywiołowa, Smutek popadał w melancholię, Wstręt był przebojowy i doskonale wiedział, czego nie lubi. A Lęk? No właśnie… Kochanego Lęczka rodzicom najtrudniej było zrozumieć. Nie mieli pomysłu, jak dotrzeć do tak bojaźliwego i skrytego dziecka.
„Bajka o Lęku wzięła się z bezsilności, ale też z wiary w to, że do zrozumienia lęku trzeba poszukać drogi poprzez słowa. I w ten sposób odebrać mu trochę jego moc. To bajka dla wszystkich małych ludzi, którym potwory spod łóżka nie dają żyć i których hałas na klatce przyprawia o gęsią skórkę.
To także opowieść dla dorosłych – zarówno dla tych, którzy lęku nie lubią, a nawet się go boją, jak i dla tych, którzy znają go aż za dobrze, ale brakuje im słów, żeby o nim rozmawiać. Jest zachętą do tego, żebyśmy wszyscy wyjęli Lęk ze swoich szaf, bo tak naprawdę jest on jak każde inne uczucie. I nie ma się czego tak bać”.
Zaglądamy do środka, bo sprawdzone książki są najlepsze: Bajka o Lęku >>
Chłopiec i pingwin
Wydawnictwo Tekturka
Był sobie raz chłopiec. Pewnego dnia do jego drzwi zapukał… smutny pingwin. Skąd on się wziął? Żeby pomóc pingwinowi wrócić do domu, chłopiec zaplanuje dla nich podróż aż na skuty lodem biegun południowy. I znajdą tam wielki skarb. „Chłopiec i pingwin” to krótka, ale niezwykle bogata w treść opowieść o poszukiwaniu i odnajdywaniu przyjaźni.
Opublikowana jako „Lost and Found” w Wielkiej Brytanii w 2005 roku, zdobyła wiele nagród i przyniosła autorowi Oliverowi Jeffersowi ogólnoświatową sławę. Książka została przetłumaczona na 28 języków, do tej pory sprzedano prawie milion egzemplarzy. Na jej podstawie powstał także film, uhonorowany Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej.
Tu zaglądamy do środka, bo sprawdzone książki sa najlepsze: Chłopiec i pingwin >>
Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach
Wydawnictwo Tako
„Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach” to ósmy tytuł serii Moje Ciało. Tym razem Gen-ichiro razem z Makoto Yamadą wyjaśniają, jak opatrywać drobne rany: skaleczenia, zadrapania, użądlenia, poparzenia czy przytrzaśnięte palce. Nie brakuje również ciekawostek związanych z czkawką, guzami i zdrętwiałymi kończynami.
Jak w każdym tomie proste i wyraziste rysunki Gen-ichiro Yagyu podkreślają naturalność, bezpretensjonalność i humor serii.
Tu zaglądamy do środka: Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach >>
Pięknie się różnimy. Chcę wiedzieć. Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo HarperKids
Zapraszamy do niezwykłej szkoły! Poznajcie jej uczniów i przekonajcie się, że nie ma dwóch takich samych dzieci – każdy jest wyjątkowy! Inaczej wyglądamy, mamy różne upodobania, zdolności i charaktery. Jedni są mniej sprawni, inni wolniej się uczą, jeszcze inni pochodzą z odległych stron, ubierają się inaczej lub mówią z akcentem.
„Pięknie się różnimy” to kolejna pozycji twórców bestselerowej książki „Tu jest nasz dom”. W poprzedniej autorzy pokazywali, jak żyją ludzie z różnych stron świata, oswajając czytelników z różnymi kulturami i modelami życia. Tym razem celebrują różnice w ramach jednej społeczności, na przykładzie jednej szkoły. Prezentują różne płcie, modele rodzin, kultury i wierzenia. Uświadamiają, że świat jest wspaniale urozmaicony właśnie dzięki temu, że pięknie się różnimy, choć mamy ze sobą wiele wspólnego – odczuwamy podobne emocje i często lubimy te same rzeczy.
Książka „Pięknie się różnimy” uczy, na czym polega niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, pomaga też zwalczać szkodliwe stereotypy, m.in. dotyczące ról społecznych czy podziałów na „chłopięce” i „dziewczęce”. Uświadamia, że rodziną można być na wiele sposobów – ważne, by czuć się kochanym i otoczonym opieką.
Niesie ze sobą też ważne przesłanie: nie zawsze się ze sobą dogadujemy, a odmienne zdania są nieuniknione, gdy przebywa się blisko innych osób. Ważne, by się szanować, traktować innych miło, a różnice wykorzystać do tego, by nauczyć się czegoś od siebie nawzajem.
Tu zaglądamy do środka: Pięknie się różnimy. Chcę wiedzieć. Akademia Mądrego Dziecka >>
Uroczy Kaczor
Wydawnictwo Frajda
No nie! Co się stało Kaczorowi? Zawsze był taki uprzejmy, opiekuńczy i przyjacielski! Ale dziś wstał z łóżka lewą nogą. Jest ponury, rozdrażniony i zły. Czy komuś się uda poprawić mu humor?
„Uroczy Kaczor” to – mistrzowsko przetłumaczony przez Michała Rusinka – rymowany i dowcipny picture book o znaczeniu życzliwości i przyjaźni. Ta zabawna książka obrazkowa pokazuje, że nawet najbardziej urocze kaczory mogą mieć czasem zły dzień (i to jest całkiem w porządku!).
Autorka opowieści, Kaye Umansky, tworzy pełne humoru książki dla dzieci i jest jedną z najbardziej lubianych brytyjskich pisarek. Z kolei Ben Mantle to wielokrotnie nagradzany ilustrator zajmujący się też animacją. Razem stworzyli wyśmienity duet!
Zaglądamy do środka: Uroczy Kaczor >>
Moja wielka rodzina
Wydawnictwo Babaryba
Nos po praciotce, dowcip po wujecznym stryjku, uroda i intelekt – wiadomo – po mamie. To jest niesamowite, że choć większości naszych przodków już z nami nie ma, to ich dziedzictwo żyje w nas i członkach naszej rodziny!
Czy znasz wszystkich członków swojej rodziny tych bliskich i tych dalekich? A ilu przodków wstecz pamiętasz? I czy spokrewniony jesteś z człowiekiem pierwotnym? Może już najwyższy czas, żeby stworzyć własne drzewo genealogiczne i wypytać rodziców oraz dziadków o wszystkich krewnych, których pamiętają?
Bo przeszłość ma ogromny wpływ na to co robimy i jak teraz żyjemy. Tak samo nasze dzisiejsze decyzje mają duże znaczenie dla przyszłych pokoleń! Czy więc wiesz, jak dobrze zapisać się w pamięci naszych wnuków i prawnuków? I co to właściwie znaczy Non omnis moriar?
Ta książka zachęca do szukania swoich korzeni, odkrywania rodzinnej przeszłości oraz budowania międzypokoleniowych więzi.
Zaglądamy do środka: Moja wielka rodzina >>
Adelka i trudne słowo na ”e”
Wydawnictwo BiS
Adelka jest chora i to wcale nie jest przyjemne. Do tego mama ma dużo pracy. Adelce wcale się to nie podoba.
Dorośli mają lepiej – Adelka jest tego pewna. I o co mamie chodzi z tą całą empatią (czy jakoś tak)? Czy to jakieś nowe okropne lekarstwo?
Zaglądamy do środka, bo sprawdzone książki dą najlepsze: Adelka i trudne słowo na ”e” >>
Moja złość
Wydawnictwo Zakamarki
Cztery relaksacje słowno-ruchowe, które pomogą dziecku wyrazić swoją złość i przez nią przejść.
Opis każdej relaksacji zawiera:
część informacyjną dla rodzica, czyli wyjaśnienie celu i przebiegu relaksacji oraz opis ruchu, jaki ma wykonywać dziecko,
Część praktyczną do pracy z dzieckiem, czyli tekst z ilustracjami do wspólnego czytania, oglądania i praktykowania.
Ćwiczenia są proste i przyjemne, dzięki czemu dziecko szybko je zapamięta. Przyswojone sekwencje ruchowe pomogą mu na co dzień uznawać, wyrażać i uspokajać swoją złość.
Wspólne chwile odprężenia dzieci i rodziców to wspaniała praktyka. Poczujcie, jak pozytywnie wpływa ona zarówno na ciało, jak i na ducha, i przekonajcie się, że będzie procentować przez całe życie!
Staś Pętelka. Brat czy siostra?
Zielona Sowa
Nadchodzi wielka zmiana! W domu Pętelków wszyscy czekają na nowego członka rodziny. Mama i Jadzia pakują do torby ubranka i pieluchy, tata skręca łóżeczko, a Staś… ma mnóstwo pytań: kto mieszka w brzuchu mamy i dlaczego ją kopie? Co się dzieje w szpitalu?
Dlaczego taki mały bobas robi tyle hałasu? I czy można nakarmić go jajecznicą?
Bogato ilustrowana seria dla dzieci ukazuje istotne wydarzenia z życia przedszkolaka. Każde dziecko odnajdzie tu znane mu sytuacje i wraz ze Stasiem spotka się z emocjami, których samo doświadcza.
Warto również poznać Jadzię Pętelkę, młodszą siostrę Stasia – bohaterkę serii dedykowanej maluszkom!
Zaglądamy do środka: Staś Pętelka. Brat czy siostra? >>
Las i jego mieszkańcy
Wydawnictwo Jedność
Ta wyjątkowa książka zaprasza na spotkanie z otaczającą nas przyrodą. Bliskie rzeczywistości, piękne ilustracje przedstawiające świat roślin i zwierząt z bukowego lasu oraz przyjazny dzieciom tekst zawierający mnóstwo wiadomości to prawdziwa gratka dla małych badaczy i miłośników przyrody.
Na dołączonej do książki płycie CD i pod kodem QR znajduje się interesująco opowiedziana historia, której towarzyszą odgłosy przyrody. Dzięki temu dzieci poznają otaczający je świat i nauczą się wsłuchiwać w jego przebogate dźwięki.
Książka podzielona jest na 13 krótkich rozdziałów. Każdy z nich wraz z odtworzonym nagraniem to wspaniała lekcja przyrody. Może ją przeprowadzić zarówno nauczyciel w szkole lub w przedszkolu, jak i każdy rodzic bądź opiekun w domu. To zachęta do obserwowania i pokochania najbliższej przyrody.
Podnieś klapkę. Kocham koty
Wydawnictwo Jupi jo!
Kocham koty to angażująca, pełna niespodzianek książka, która odpowie na ponad 60 dociekliwych pytań i wprawi w zachwyt miłośników kotów. Dowiedzą się oni, jak czytać z ruchu kociego ogona, dlaczego koty mruczą i który kot jest najbardziej puszysty.
Dzieci będą oglądać, czytać i podnosić klapki! Poznają kilkadziesiąt kotów, od dachowców przez koty syjamskie po dziko żyjące koty. Dowiedzą się mnóstwo o kocich zwyczajach, rasach kotów i zasadach opieki nad nimi.
Tu obejrzysz środek książki: Podnieś klapkę. Kocham koty >>
Rózia i kolorowe emocje
Wydawnictwo Parasolka
Rózia ze wsparciem mamy i taty uczy się jak rozpoznawać i jak oswajać emocje, tak aby lepiej rozumieć siebie i innych. Szybko dostrzega, że wszystkie uczucia są potrzebne i wszystkie są ważne.
Jednocześnie dziewczynka cały czas jest blisko czytelnika, to z nim równocześnie uczy się emocji i ich rozumienia. Każda przygoda Rózi pokazuje też możliwe interakcje między dzieckiem a wspierającym rodzicem.
”Rózia i kolorowe emocje” pomaga rodzicom – historyjki zawierają proste wyjaśnienia i pomysły dla opiekunów, w jaki sposób mogą towarzyszyć dziecku na drodze doświadczania różnych uczuć.
Zaglądamy do środka: Rózia i kolorowe emocje >>
Tamtej nocy nadeszła zima
Media Rodzina
„Tamtej nocy nadeszła zima” to opowieść o starszym bracie, w którego domu nigdy nie pojawi się długo wyczekiwany braciszek. Pięknie ilustrowana książka podejmuje z perspektywy dziecka temat śmierci niemowlęcia i żałoby przeżywanej przez całą rodzinę.
Ta lektura pozostawi czytelnika z pokrzepiającą refleksją o tym, że życie toczy się dalej.
Strata dziecka dotknęła osobiście zarówno Annę Elinę Isoaro, jak i Mirę Mallius. Pisarka i ilustratorka postanowiły stworzyć razem książkę, która przyniosłaby pocieszenie rodzinom doświadczonym równie boleśnie jak one.
Moja krew ma moc
Wydawnictwo Dwukropek
Adaś jest wesołym przedszkolakiem: uwielbia dinozaury, swojego psa Szalika i grę w piłkę. Ale pewnego dnia zauważa, że brakuje mu sił. Zaniepokojona mama idzie z nim do lekarza, który stawia diagnozę: chłopiec ma anemię.
To dlatego, że jadł za dużo słodyczy. Co zrobić, żeby jego krew odzyskała utraconą moc? Jest na to sposób: dieta bogata w produkty zawierające żelazo.
„Moja krew ma moc” to doskonała książka dla wszystkich przedszkolaków, ale przede wszystkim dzieci ze złymi nawykami żywieniowymi.
W szczegółowy, ale bardzo przyjazny i humorystyczny sposób przeprowadza najmłodszych czytelników przez takie etapy jak: pobieranie krwi, wizyta u lekarza, spotkanie z dietetykiem aż do trwałej zmiany jadłospisu.
Książka nie straszy, ale uczy. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, jak istotną funkcję pełnią czerwone krwinki, jak ważne dla organizmu jest żelazo, a jak bezwartościowe – śmieciowe jedzenie. Kolorowe ilustracje sprawią, że nawet te dzieci, które nie lubiły warzyw, wykorzystają zawarte w książce przepisy i zamienią bezwartościowe produkty na pyszne i zdrowe kule mocy! Z żelazem, oczywiście.
Antologia poezji dziecięcej
Olesiejuk
Przygotowana przez Wydawnictwo Olesiejuk „Antologia poezji dziecięcej” to zbiór najwspanialszych wierszy polskich poetów – klasycznych i współczesnych – ze zjawiskowymi ilustracjami Iwony Kalenik.
Polscy Poeci Dzieciom
W tym pięknie wydanym unikatowym zbiorze na niemal 200 stronach znajdziecie nie tylko utwory, na których wychowały się całe pokolenia młodych odbiorców, ale i nowsze wiersze, które z pewnością w przyszłości wejdą do kanonu literatury dziecięcej.
Wybitnych polskich autorów, prezentowanych w porządku alfabetycznym, poznajemy bliżej dzięki zamieszczonym biogramom. A poetami, których twórczość przybliża ta książka, są: Zofia Beszczyńska, Marcin Brykczyński, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Aleksander Fredro, Konstanty Ildefons Gałczyński, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Maria Kownacka, Urszula Kozłowska, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Irena Landau, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Michał Rusinek, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim, Natalia Usenko, Emilia Waśniowska i Danuta Wawiłow. Zbiór otwierają znane wiersze anonimowych twórców: „Aaa, kotki dwa”, „O czarnym baranie”, „Sroczka kaszkę warzyła”, „Wlazł kotek na płotek” i „Kosi, kosi łapci”.
Niektóre wiersze zamieszczone w „Antologii…” zaliczane są do lektur szkolnych i dzieci będą przerabiać je w szkole.
Któż nie słyszał o perypetiach słonia Trąbalskiego? Kogo nie rozbawiła Zosia Samosia? Kto by nie znał Pawła i Gawła czy małpy w kąpieli? Wielu rodziców umie te wiersze na pamięć – także dlatego, że maluchy tak je lubią, że trzeba je czytać bez końca!
Poezja dziecięca w niepowtarzalny sposób ubogaca wyobraźnię i słownictwo, wywołuje uśmiech na twarzach maluchów i zachęca do zabawy słowem – i rymowania. Dzieci, ucząc się wierszyków na pamięć, doskonalą swoje umiejętności. Do tego: krótkie utwory dla dzieci to doskonały pomysł na wspólne czytanie przed zaśnięciem.
Powodów, dla których warto sięgnąć po „Antologię poezji dziecięcej” Wydawnictwa Olesiejuk jest całe mnóstwo!
Pięknie wydaną książkę, jaką jest „Antologia poezji dziecięcej”, zilustrowała i opracowała graficznie dla Wydawnictwa Olesiejuk Iwona Kalenik.
Zaglądamy do środka, bo sprawdzone książki są najlepsze: Antologia poezji dziecięcej >>
Książeczka pełna radości
Wydawnictwo Kropka
„Książeczka pełna radości. 365 sposobów na miły dzień” to mnóstwo zabawnych i interesujących faktów, zajmujących aktywności, ciekawostek oraz informacji o międzynarodowych świętach wartych celebrowania.
Odkryj niezawodne sposoby na radość i dobre samopoczucie każdego dnia w roku i dziel się nimi z przyjaciółmi lub rodziną. Ta mała-wielka książeczka pokazuje jak doceniać drobne przyjemności i cieszyć się codziennością.
Zainspiruj się sławnymi ludźmi w dniu ich urodzin, dowiedz się, jak rozpoznawać i znajdować kwiaty przez cały rok, stwórz własny słoik wdzięczności, naucz się robić wypieki, zrób własnoręcznie prezent dla kogoś, kogo kochasz, odkryj przyjemność pisania listów i odnajduj przy tym radość w każdy, nawet deszczowy dzień!
Nieustraszeni i wielki skok
Wydawnictwo Mamania
Bestsellerowa seria książek z zakresu edukacji emocjonalnej dzieci, wspierająca je w pokonywaniu codziennych trudności i wykorzystywaniu potencjału rozwojowego.
Alicja, Tadzio i ich pies Rocky szykują się do snu, gdy wtem za oknem pojawia się sunący po chmurach statek. Spragnione przygód dzieci wezmą udział w Olimpiadzie Emocji, a ich przewodniczką po świecie uczuć będzie mewa Florentyna.
Tym razem rodzeństwo nauczy się radzić sobie ze strachem. Mewa pomoże im rozpoznać jego oznaki, ułożyć indywidualne plany antystrachowe, a potem podda ich nie lada próbie odwagi!
Każda książka z serii zawiera zabawną i magiczną historię oraz dodatkowe materiały, wskazówki i strategie dla rodziców i nauczycieli.
Jakie książki dla 4-latka i 5-latka?
Wybieraj książki z ilustracjami o dużej liczbie szczegółów
Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo cenią sobie obrazy w książkach, ponieważ pomagają im zrozumieć treść i rozwijają wyobraźnię.
Książki z dużą ilością kolorowych i bogatych ilustracji przyciągną uwagę dziecka i pomogą mu zaangażować się w lekturę.
Książki zawierające ciekawostki i pytania
Wybieraj książki, które stawiają pytania i zawierają ciekawostki. Dzieci w wieku 4-5 lat są bardzo dociekliwe, więc książki, które pobudzają ich ciekawość i zachęcają do zadawania pytań, pomogą w rozwijaniu umiejętności myślenia krytycznego.
Książki o wartościach i emocjach
Wybieraj książki, które poruszają tematy wartościowe i emocje. Dzieci w tym wieku uczą się rozumieć siebie i innych, więc książki, które opowiadają o przyjaźni, empatii, szacunku i innych ważnych wartościach, pomogą im w budowaniu zdrowych relacji społecznych.
Książki, które rozwijają wyobraźnię: Poszukuj książek, które pobudzają wyobraźnię dziecka.
Książki fantasy, opowiadania o przygodach, baśnie i historie o niezwykłych miejscach mogą rozbudzać kreatywność i zachęcać dzieci do tworzenia swoich własnych opowieści.
Plebiscyt Aktywne Czytanie WOW! powstaje bez najmniejszej współpracy komercyjnej z wydawcami i autorami. Jego celem jest promowanie czytelnictwa i dzielenie się informacjami o pięknych książkach.
Najnowsze komentarze