
Książki dla dzieci w duchu Montessori. Zebrałam w jednym miejscu ciekawe propozycje z realistycznymi treściami i ilustracjami odzwierciedlającymi rzeczywistość, często edukacyjne, skupione na konkretnym temacie.
W przypadku podążania za dzieckiem warto zwracać uwagę na fazy wrażliwe. O tym, jak to robić i na czym polega pedagogiczna myśl Marii Montessori, opowiedziałam w artykule na blogu Nie tylko dla mam pt.: Metoda Marii Montessori w wychowaniu >>
Zainspirowana artykułem gościnnym o tym, na co zwracać uwagę w poszukiwaniach książek tzw. Montessori friendly, zebrałam kilkanaście tytułów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz dla najmłodszych czytelników.
Książki Montessori friendly dla dzieci
DZIKUSY. Nowi przyjaciele
Piątka rodzeństwa mieszkająca w Malinowym Domu na wsi. Tom drugi, choć nie trzeba ich czytać po kolei.
Dzikusy. Nowi przyjaciele to historia z wakacjami w tle. Dzieci już trochę okrzepły w nowym domu na wsi, mają też nowych kolegów, z którymi właśnie spędzają najzwyklejsze lato. Żadnych wyjazdów w ciepłe kraje, kąpieli w dalekich oceanach. Są po prostu: wieś, podwórko, zwierzęta i gromada dzieci z najróżniejszymi pomysłami.
Książka podzielona jest na kilka rozdziałów i myślę, że dedykowany wiek cztery lata, to strzał w dziesiątkę. Tekstu jest całkiem sporo, choć niemal na każdej stronie jest też choćby mała, przyjemna ilustracja.
Zerknijcie do całej recenzji na blogu: Dzikusy >>
Przygody Rysia i Krzysia
To seria książek o braciach, którzy wspólnie przeżywają najróżniejsze przygody. Ryś jeździ na wózku inwalidzkim, dlatego przed chłopcami stoją też codzienne wyzwania.
Niedawno rozmawiałam z autorką Martą Ostrowską, która powiedziała, że zależy jej na tym, aby te książki były na wyciągnięcie ręki. Stały się takimi po prostu zwykłymi historiami, przy okazji pokazującymi życie rodziny, w której jedno dziecko jeździ na wózku.
To bardzo dobre podejście, bo zauważyłam w grupie Aktywne Czytanie na FB, coraz częściej szukamy książek dla dzieci, w których będą pokazywane najróżniejsze postacie. Dzieci o różnym kolorze skóry, o bardzo różnym wyglądzie, z różnych kultur. Do tego dochodzą przecież dzieci jeżdżące na wózku, noszące aparaty słuchowe, okulary itd. I to są faktycznie codzienne wyzwania, z którymi mierzą się rodziny na całym świecie.
Zaglądnijmy razem do wszystkich części: Przygody Rysia i Krzysia >>
Dla wieku: 3+
Basia i skarby to kolejna część opowieści o rodzinie, w której dużo się dzieje. Jest też poczucie humoru i odkrywanie świata przez dzieci. Tym razem patronat Aktywne Czytanie.
Historia zaczyna się od wyjazdu rodziców, co oznacza, że dzieci zostają pod opieką babci i wujka Grześka, który wymyślił dla nich nie lada atrakcję. To wycieczka do prawdziwego królewskiego zamku.
A o co chodzi z tymi skarbami? No właśnie o bardzo wiele, choćby o takie materialne skarby, których na zamku nie brakuje. Wyszywane złotem arrasy powieszone na ścianach, klejnoty, rycerskie zbroje. Przepych składania dzieci do rozmowy o tym, czy takie fizyczne bogactwo jest ważne i dla kogo.
Basia nie do końca zgadza się z przekonaniami dawnych władców, którzy uwielbiali otaczać się złotem, bo to symbolizowało ich potęgę.
Więcej opowiadam w recenzji: Basia i skarby >>
Kuba jest chory
To książka autorstwa Joanny Świercz pod patronatem Aktywnego Czytania. To już kolejna propozycja autorki, która stworzyła całą serię bardzo pomocnych i mądrych bajek na ważne tematy.
Od dawna śledzę rozwój tej konkretnej serii i muszę powiedzieć, że jestem nią zachwycona. Bardzo przemyślana, bliskościowa, ale też współczesna. Dotyka kluczowych tematów, a nie od dziś wiadomo, że one wzbudzają najwięcej kontrowersji. Bo też najczęściej one są krokami milowymi w relacji rodzic-dziecko.
Zerkamy tu do Środka i jest też rozmowa z autorką: Kuba jest chory >>
Dla wieku: 3+
Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej
To prześlicznie zilustrowana książka pełna pomysłów na zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Centrum Edukacji Dziecięcej kolejny raz pokazuje książkę wspierającą rozwój maluchów, a Aktywne Czytanie chętnie potrenuje takim inicjatywom.
Dorota Paczuska stworzyła świetny zbiór 45 zabaw, których celem jest pokazanie ważnych dla rozwoju dzieci ćwiczeń.
Na każdej stronie mamy przedstawioną jedną rodzinną scenkę np. przy gotowaniu, praniu czy choćby graniu w Twistera. Kilkuletnia Mania spędza czas z rodzicami na codziennych czynnościach i zabawie. Zawsze też znajdziemy krótki opis tego, co akurat dzieje się u nich w domu.
Tu dokładnie opowiadam o tym, co w środku: Ćwiczenia dla rączek >>
Ksiązka dla wieku 3-6 lat.
Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami
Książka wydawnictwa ToTamto została przygotowana z myślą o dzieciach i rodzicach. Po to, żeby umiejętnie i z pełnym szacunkiem dla wszelkich emocji oraz reakcji potrafić informować o złych wydarzeniach.
Aktywne Czytanie patronuje tej książce, bo wychodzę z założenia, że lepiej się i na trudne rozmowy przygotować niż ich unikać. Wiedzieć, co, jak, komu i kiedy powiedzieć, znając oczywiście wrażliwość swojego dziecka i przede wszystkim ją brać pod uwagę. Uważam, że za mało mamy książek dbających o poczucie bezpieczeństwa dzieci w wieku 7-12 lat.
Koniecznie zerknijcie do tej ważnej książki: Stało się coś złego >>
Magia chusty
Jej magia znana jest wielu osobom, które choć raz spróbowały. Niewiele jest jednak książek dla dzieci, w których chusta jest tematem przewodnim. Brawo wydawnictwo Podskoki.
Monika Kamińska napisała piękna i prostą historię właśnie chusty, która zyskała drugie życie wraz z pojawieniem się w domu kolejnego malucha. Do tej pory leżała zapomniana i w zasadzie niepotrzebna, ale teraz… Mama wyciąga ją i zaczyna się magia.
Niektórzy dziwią się, jak to możliwe, że to się tak da. I czy to ma sens? Jednak rodzina wie, że chusta się sprawdza. Maleńka Tosia jest blisko mamy, a ta wolne ręce, czyli może się bawić ze starszym synkiem.
Magia chusty nie kończy się jednak na noszeniu, bo można z niej wyczarować inne rzeczy np. Hamak. I nie jest zarezerwowana jedynie dla dzidziusia.
Wzruszająca i najprostsza z możliwych opowieści pokazująca, jak budować bliskość. Cała książka jest kartonowa i pięknie zilustrowana przez Katarzynę Pałac. Konsultację wiązań w przygotowała Zuzanna Gierszal-Stroiwąs.
Wakacje z Bąblami
Brzmi trochę groźnie dla wielu rodziców, co? Żartuję oczywiście, zapewne wiele osób wprost nie może się doczekać wolnego czasu i leniuchowania z dziećmi podczas wakacji.
Z tym że w przypadku czwórki dzieci w różnym wieku ( w tym bliźniaki) nie do końca można mówić o leniuchowaniu, prawda? I w tej książce też jest go niewiele, co nie znaczy, że rodzice stają na głowie, żeby dzieciom zapewnić milion atrakcji na minutę.
To opowieść o zwykłej rodzinie, której plany związane z wyjazdem nad morze posypały się niemal z dnia na dzień. Powiedzieć o tym dzieciom to jest wyzwanie, ale też w sumie takie akcje są częścią rodzinnej codzienności. Już na wstępnie maluchy mierzą się z rozczarowaniem.
Przeczytajcie, co się wydarzyło: Wakacje z bąblami >>
Dla wieku: 4+
Hania baletnica
Hania ma marzenie o tym, żeby wyglądać i tańczyć, jak prawdziwa baletnica. Wszystkie swoje przemyślenia i przeżycia opisuje w pamiętniku i dowiaduje się, jak długa droga prowadzi od pomysłu do celu.
To piękna książka o wytrwałości dla wieku 7+. Więcej opowiadam o niej w recenzji: Hania baletnica >>
Pucio na wsi
Ćwiczenia rozumienia i mówienia to najnowsza część kultowej już z pewnością serii wydawnictwa Nasza Księgarnia, towarzyszącej dzieciom od wielu lat.
Została stworzona po to, by wspierać naukę mówienia i trzeba przyznać, że sprawdza się znakomicie.
Pucio na wsi wspiera rozwój mowy młodszych dzieci, czyli 2-3 lata oraz starszych 3-6 lat. Oczywiście w każdym wieku robimy to inaczej, a w tym początkowym tekście znajdziemy masę wskazówek, jak czytać książkę, żeby wydobyć z niej jak najwięcej.
I tak w przypadku 2-3 latków można po prostu przeczytać tekst i oglądać ilustracje lub swobodnie rozmawiać o tym, co widać na obrazkach.
Bardzo ważne jest pokazywanie przez dorosłego palcem konkretnych elementów i wypowiadanie na głos (być może razem z dzieckiem) słów i prostych zdań. Zresztą przydatne są wszystkie polecenia na dole każdej strony, zachęcam, żeby z nich korzystać, ponieważ widać, że są przemyślane, nic nie dzieje się na tej wsi przypadkiem.
Recenzja na blogu: Pucio na wsi >>
Naturalnie Montessori
Zabawy dla dzieci 1-4 lata przygotowane przez specjalistki. To 35 edukacyjnych pomysłów na kreatywne spędzanie czasu.
Karty są znakomite, tu można zerknąć do środka: Naturalnie Montessori >>
Co zrobi Frania? Współpraca
To pierwszy to nowej, przezabawnej i serdecznej serii, w którym rodzice i dzieci: Frania, Rysiek i Anielka mierzą się z konkretnymi tematami.
Chciałabym Wam przedstawić pięcioletnią Franię i jej rodzinkę. To propozycja wydawnictwa Słowne Młode dla nieco starszych przedszkolaków i nawet 7-latków. Napisana przez Barbarę Supeł (to ta od rodziny Pętelków).
W tej serii jest już więcej tytułów np. Akceptacja, Życzliwość.
Skoro to mój patronat, wiadomo, że opowiedziałam o niej ze szczegółami: Co zrobi Frania? >>
Jadzia Pętelka czuje złość
Sytuacja jest taka, że się nam Jadźka wkurzyła. A kiedy „Jadzia Pętelka czuje złość”, to klękajcie narody.
Dla osób, które Jadzi nie znają, zostawiam wprowadzenie do sytuacji. Niedawno przyszedł na świat Szczepan, najmłodszy członek rodziny Pętelków.
O właśnie tym czasie zarówno dla Jadzi jak i Stasia, opowiadam też filmowo: Jadzia Pętelka czuje złość >>
Wiek czytelników: 1-3 lata
Zdalna babcia
To książka wydawnictwa Zielona Sowa o budowaniu relacji w dzisiejszych czasach. Takich, kiedy nie zawsze można się spotkać, ale zawsze można zadzwonić i porozmawiać, a nawet się zobaczyć.
Wiem, że ta książka została napisana, by wesprzeć maluchy w tęsknocie. Czas pandemii zdecydowanie „sprzyjał” zmianie komunikacji twarzą w twarz na rozmowy online.
Dla mnie to jednocześnie wspierające i smutne, bo wiem z doświadczenia, że taka relacja jest czymś na kształt więzi, jednak niczego tak naprawdę nie zastępuje. Przeciwnie, czasem wzmaga tęsknotę, choć w przypadku naszej bohaterki Zosi, świetnie się sprawdza.
Zaglądamy do niej ze szczegółami: Zdalna babcia >>
Hela sama
To nowa seria wydawnictwa Wilga pod patronatem bloga Aktywne Czytanie. Mamy tutaj bardzo oryginalny pomysł na dwa rodzaje książek.
Małe, kartonowe rymowanki, w których Hela sama je obiadek, żegna smoczek, pieluchę i myje zęby.
Super dla wieku 1-3 lata. Ze szczegółami opowiadam o nich tutaj: Hela sama >>
Dla mnie
To znana już w kilku krajach, wzruszając książka autorstwa Zack Bush z wydawnictwa Dwukropek. O miłości taty do dziecka.
Mamy okazję obserwować relację budującą się między świeżo upieczonym tatą i maluszkiem.
To właśnie z perspektywy taty oglądamy pierwsze chwile, czujemy jego emocje podkreślone wyjątkowymi ilustracjami Gregorio De Lauretis. Potem koleje dni, kiedy ten wielkolud poznaje małą istotę i wiadomo, że w tym momencie serce nam skacze z radości i kolana miękną.
Przeczytaj recenzję: Dla mnie >>
Julka i Janek
To seria książek wydawnictwa Zielona Sowa. Propozycja opiekująca się poszczególnymi emocjami, na początek złość i strach.
Te książki pomagają dzieciom zrozumieć uczucia, ale też zerknąć, jak radzą sobie z nimi rówieśnicy. Autorką jest Kasia Keller, ilustracje przygotowała Karolina Krakowiecka, a uwagi dla rodziców napisała psycholożka Izabela Maliszewska.
Cała seria jest pod patronatem Aktywne Czytanie i myślę, że najlepiej sprawdzi się z dziećmi około trzeciego i czwartego roku życia.
Obie części zrecenzowałam także filmowo: Czego nie lubi burza i Czego nie lubi złość >>
Michał i 38
Ta fabuła jest muzyczna, bo rzecz się dzieje głównie podczas prób chóru, do którego Michał zapisał się trochę przypadkiem. Nieśmiały chłopiec powoli przekonuje się, że to był świetny pomysł, poznaje nowe koleżanki, przełamuje nieśmiałość i świetnie się bawi, podbudowując poczucie wartości. Lekko napisana, ze świetnym przekazem – dasz radę!
Apa pies zaprzęgowy
Poznajcie Apę ‒ psa zaprzęgowego rasy alaskan husky. Psy tej rasy idealnie nadają się do zaprzęgu ‒ ciągną sanie, przewożą ludzi i towary. Apa jest jednym z najbardziej doświadczonych psów w stadzie i zawsze biegnie na czele zaprzęgu. Od niedawna dołączył do niej hałaśliwy Pekko. Apa i Pekko najbardziej lubią zimę. Wtedy czują się naprawdę potrzebne.
Seria wyjątkowych książek przedstawiających historię niezwykłych psów, o których można powiedzieć, że są psami na medal! Ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi osobami, są przewodnikami niewidomych, pracują w GOPR-ze, WOPR-ze lub dla policji, na lotniskach oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci. Pies jak zawsze okazuje się najlepszym przyjacielem człowieka i niezastąpionym partnerem w niesieniu pomocy innym.
Sklep z babciami
Wojtek to jedynak, dla którego zapowiadające się nudno wakacje, okazały się jednymi z najlepszych w życiu. Oczywiście jak do tej pory, bo jeszcze sporo przed nim. Przecież dopiero skończył trzecią klasę.
Właśnie o to zakończenie trzeciej klasy trochę się sprawa rozbija. To taki nowy początek dla wielu dzieci i powód do stresu. Inni nauczyciele, więcej przedmiotów, różnie może być. Wojtek też się stresuje tym wszystkim.
Jeszcze bardziej jednak denerwuje się niedotrzymanymi przez rodziców obietnicami spędzania wspólnie świetnych wakacji.
Książka dla wieku 5+
Tola na wsi
Tola z rodzicami wyjeżdżają na wieś! Wspólnie odwiedzają gospodarstwo pani Róży i pana Tomasza, w którym można odetchnąć od gwarnego, miejskiego życia. Tutaj czas biegnie wolniej. Można wylegiwać się na hamaku wśród pól, drzew i łąk. Podpatrywać życie kur, gęsi i kaczek. Dziewczynka poznaje również nowe zwierzę, którego wcześniej nie widziała – małego osiołka. Tola pomaga Pani Róży przygotować przepyszny chleb na zakwasie. A Pan Tomasz pokazuje dziewczynce, gdzie rosną buraki, pszenica i kukurydza.
Ale wieś to nie tylko gospodarstwo, to również wspaniałe wycieczki po lesie, dni spędzone nad jeziorem, czy odwiedzanie ciekawych miejsc jak remiza strażacka!
Seria „Tola” to ciepłe, rodzinne opowiadania dla wszystkich przedszkolaków. Wraz z 4-letnią Tolą wspólnie obserwujcie otaczający was świat i celebrujcie te (nie)zwykłe codzienne chwile!
Dla wieku: 4+
Dziękuję za te propozycje 🙂