W dzisiejszym świecie, pełnym technologii, bodźców i pędzącej codzienności, warto pamiętać, jak wielką moc mają książki. Wybrałam książki o chłopcach pełnych odwagi, empatii, sprytu, ale też wątpliwości i zwykłych, codziennych wyzwań.
Dlaczego warto sięgnąć po książki z chłopięcymi bohaterami?
Współczesne książki oferują znacznie więcej niż tylko akcję i przygodę. To historie, które pokazują chłopcom, że nie muszą być zawsze „superbohaterami” w klasycznym rozumieniu. Mogą być wrażliwi, ciekawi świata, a przede wszystkim – mogą odkrywać, że ich prawdziwą siłą jest zdolność do myślenia, współpracy i rozwiązywania problemów w nieszablonowy sposób.
Wspaniałe książki o chłopcach
Bohaterowie współczesnych książek nie tylko podbijają nieznane światy czy rozwiązują zagadki, ale także uczą, jak radzić sobie z emocjami, jak pielęgnować przyjaźnie i jak odkrywać własne talenty.
W świecie, który jeszczce wciąż często stawia przed chłopcami stereotypowe wyzwania, czytanie takich opowieści daje narzędzia do rozwijania się w sposób zgodny z ich naturą, bez presji bycia „idealnym”.
W tym zestawieniu znajdziesz historie pełne humoru, wzruszeń, ale też momentów refleksji – bo książki dla chłopców to coś więcej niż przygody. To przewodnicy po życiu, pokazujący, jak znaleźć równowagę między odwagą a wrażliwością, i jak stawiać czoła różnorodnym wyzwaniom współczesnego świata.
O chłopcu, który zniknął świat
Jedna z najfajniejszych książek dla wieku 8-12 lat, jakie miałam okazję czytać. Pomyślcie tylko, jak świetnie byłoby mieć swoją własną czarną dziurę, do której można włożyć właściwie wszystko, co tylko nam przeszkadza.
Kuszące, prawda? Śmieci, nielubiane przedmioty, niesmaczne jedzenie, a nawet niewygodnych sąsiadów czy po prostu głupich ludzi. Tak, tak! Wspaniale sobie przez chwilę wyobrażać, co by było, gdyby… 🙂
Ja też lubię sobie to wyobrażać, dlatego blog Aktywne Czytanie objął ten wydawnictwa Wilga tytuł patronatem.
Klikjni w zdjęcie, a przejdziesz do recenzji!
Kazik
Książki wydawnictwa Media Rodzina napisane przez Aleksandrę Beltę-Iwacz, którą – jestem pewna – wiele osób kojarzy z blogiem Mamologia.
Wiek 3+.
Kliknij w zdjęcie, przejdziesz do recenzji.
Cały ten Kostek, czyli rok szkolny na wesoło
To fantastyczna, zabawna książka o pierwszaku jedynaku i jego szkolnych przygodach.
Lekka, ciekawa i mocno zahaczająca o pierwszą klasę.
Aktywne Czytanie patronuje przygodom Kostka z uśmiechem od ucha do ucha. Przeczytaj recenzję – KLIK!
Wiek 6-8 lat.
Nocny Kotek
Przejmująca książka dla dzieci, które kochają koty. Historia jest wrażliwa i pełna nostalgii, idealna dla małych i dużych czytelników, którzy szukają wzruszenia.
Opowieść rozpoczyna się od Antosia, wrażliwego chłopca gotowego pomóc kotom ze schroniska. Chłopiec nawet decyduje się podzielić swoimi zabawkami, co pokazuje jego wielkie serce.
W schronisku Antoś spotyka różne koty, ale to spotkanie z nieśmiałym kocurem Walentym, coś zmienia, choć jeszcze oboje o tym nie wiedzą. Między nimi szybko rodzi się silna więź.
Książka delikatnie porusza temat samotności i potrzeby przyjaźni, ale również pokazuje, jak ważne jest pomaganie innym.
Wiek 4-8 lat.
Przeczytaj całą recenzję, kliknij w zdjęcie!
Wolfgang Niezwyczajny
Wydawnictwo Widnokrąg już powoli specjalizuje się w książkach o młodzieży. Czasem takiej wczesnej młodzieży mniej więcej 11-13+, pokazujących trudniejsze aspekty życia, problemy i wyzwania. Tym razem to książka pt. Wolfgang (Niezwyczajny) autorstwa Laila Aguilar.
Śmiało można powiedzieć, że Wolfgang jest postacią postrzegającą świat w sposób czarno-biały, choć przy bliższym poznaniu wywołuje w czytelniku całą gamę uczuć, kolorową tęczę emocji.
Koniecznie przeczytaj więcej na blogu Aktywne Czytanie.
Droga do domu
Droga do domu to książka wydawnictwa Media Rodzina, która jest wyjątkowym doświadczeniem i chyba można śmiało powiedzieć, że jest przeżyciem.
Kto kojarzy Pettsona i Findusa czy Niezwykły prezent dla świętego Mikołaja, pewnie rozpoznaje już kreskę Svena Nordqvista.
To patronat Aktywne Czytanie dla wieku 6+. Wiem, że w księgarniach on-line wiek jest zaniżony, dlatego dokładnie przeczytaj recenzję, żeby zdecydować.
Ilustrowana w niezwykły sposób, pięknie wydana opowieść, zabiera nas w podróż pełną przygód, emocji i wyzwań. Książka ta nie jest typową, cukierkową opowieścią, dlatego przeczytaj recenzję.
Wiek 6+.
Marcin
Seria książek o codziennych sprawach. Wydaje mi się, że wydawnictwo ToTamto właśnie zapełniło pewną lukę w sektorze książek dla dzieci. Może nawet więcej niż jedną. Chodzi o nową serię, w której występuje kilkuletni Marcin.
Wydanych zostało do razu kilka książek pokazujących codzienne życie.
Czas przed ekranem
Pora spać
Nie lubię tego!
Zaginiony pluszak
Mamy więc bohatera chłopięcego, ale mam też wrażenie, że mamy kolejne brakujące ogniwo, czyli takiego powiedzmy starszego przedszkolaka.
Kliknij w zdjęcie, przeczytaj więcej o każdej z nich.
Gluciak
Gluciak to kolejna książka Davida Walliamsa wydana po polsku przez cudowne, małe Wydawnictwo Mała Kurka. Przygotujcie się na mieszankę obrzydliwości (w końcu Gluciak musiał z czegoś powstać!) i uroku, bo jest to fantastyczna postać.
Cała akcja toczy się na wyspie Guano Albatrosa. Głównym bohaterem jest Ned, jedenastoletni chłopiec jeżdżący na wózku i pochodzący z biednej rodziny – w dodatku rodziny śmierdzącej rybami. Wyspa Guano Albatrosa jest niewielka, ale dzieje się tam bardzo dużo. Mówiąc w największym skrócie: tutaj dorośli jakby uwzięli się na dzieci i po prostu ich nie cierpią!
Wiek 7+.
Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę
Współcześni następcy Dzieci z Bullerbyn czy Dzieci z ulicy Awanturników. Aktywne Czytanie z dumą patronuje zaradnym, pomysłowym dzieciakom, czyli książce wydanej pod skrzydłami Agory.
Nie bez powodu wspominam o książkach Astrid Lindgren, bo w grupie Aktywne Czytanie na Facebooku często pada prośba: doradźcie coś podobnego. Chodzi o wesołe przygody grupki dzieci, rezolutnych smyków, które – gdy zachodzi taka potrzeba – biorą sprawy w swoje ręce.
Wiek 7+.
Kliknij w zdjęcie, przejdziesz do recenzji.
W stronę morza
Kolejny piękny picture book wydawnictwa Czytalisek pod patronatem bloga Aktywne Czytanie.
Niezwykła historia o przyjaźni, bo też właśnie takie niezwykłe opowieści pokazują bardzo uniwersalne sprawy związane z budowaniem relacji.
Wpisz tytuł w lupce i przeczytaj więcej na blogu Aktywne Czytanie.
Wiek 3+.
Staś Pętelka Kieszonkowe
Co oznacza, że świnka skarbonka ulubieńca dzieci z Zielonej Sowy ma pełny brzuch? I czy na pewno wystarczająco pełny? Czy wystarczy na wymarzony szpiegowski zegarek?
Powiem wam, ze Staś dorasta i bardzo mnie cieszy, że Barbara Supeł poruszyła temat pieniędzy, bo przecież one są istotnym elementem codzienności.
Najbardziej podobają mi się, że przykłady są dosłownie z życia wzięte i czytelne dla dzieci.
Wiek 4+.
Szalona gra w rób to, co ja. Franek i Felek idą spać
to bez wątpienia turbo aktywizująca książka dla dzieci w wieku 3-6 lat. Franek i Felek idą w niej spać, ale jak? Z przytupem, tak dosłownie.
Napisała ją jest Gabriela Rzepecka-Weiss, a dynamiczne ilustracje przygotował Piotr Stachera.
Wiek 4+.
Koniecznie zerknij do recenzji!
Kurzol
Antek to bohater książki autorstwa Bogusia Janiszewskiego i Nikoli Kucharskiej.
To patronat Aktywne Czytanie dla wieku 6-12 lat z wydawnictwa Agora.
Nie mogłam jej wypuścić, tak mnie wciągnęła! Z przyjemnością podzielę się z wami moimi wrażeniami.
Będzie o śnie i bezsenności, o kurzu pod łóżkiem, bałaganie w jelitach i strajkujących hormonach. A do tego będzie śmiesznie, zadziornie, przekornie i przy tym wszystkim zaskakująco… edukacyjnie. Jest też część o pokonywaniu lęku.
Wiek 6+.
Ukradłem mózg mojej genialnej siostry
Keith jest zazdrosny o siostrę, a konkretnie o uwagę rodziców, ale ma także własne plany i marzenia. W tej chwili potrzebuje 500 funtów, aby wziąć udział w targach Wynalazców w Paryżu. Jednak rodzice uważają, że to zbyt daleko i to zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Skąd więc Keith ma wziąć pieniądze?
Wiek 7-12 lat.
Słoniku, gdzie jesteś?
To kartonowa książka dla wieku 2-5 lat, która zdecydowanie zasługuje na miano uroczej. Jeśli macierz dziecko, dla którego ukochana przytulanka jest ważna, pewnie spodoba mu się ta książka. Jest w niej sporo empatii, codziennych sytuacji i pokazania, że razem jakoś tak raźniej.
Barbara Wicher przedstawia nam dwoje bohaterów – chłopca i pluszowego słonia. Każdą przygodę oglądamy z perspektywy jednego i drugiego. Są momenty, gdy Leon i słonik bardzo się wspierają.
Wiek 2-5 lat.
Przeczytaj recenzję na blogu Aktywne Czytanie.
Tymek i Mistrz
Duet nauczyciel i uczeń to sprawdzona fabuła wielu opowieści, także tych dla dzieci. W tym wydaniu jednak trochę nie do końca wiadomo, czy uczeń powoli przerasta mistrza? Czy to może mistrz jest tak zakręcony, że czasem daje się przerosnąć uczniakowi?
To seria komiksowa autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki), która rozśmiesza od lat. Teraz w odświeżonym przez Kulturę Gniewu wydaniu.
Wiek 7+.
Draka o chłopaka
Książka, w której bohaterem jest chłopczyk lubiący bawić się pianą i bańkami mydlanymi. Najlepiej czuje się przy zmywaniu naczyń, sprawia mu to przyjemność.
Jednak świat, konkretnie jego bliscy, kompletnie nie rozumieją tego zainteresowania, nie akceptują. Tata mówi, że chłopakowi nie wypada się tak bawić. To samo babcia: jak to przy zlewozmywaku?
Dziadek wciska mu do ręki koparki i „chłopackie” zabawki, a dziecko czuje się po prostu zdezorientowane.
Wiek 3+.
Bobcio i mecz żużlowy
Niszowy temat, choć nie mam wątpliwości, że dla wielu dzieci bardzo ciekawy. To książka wyjaśniająca tajniki tego sportu.
Gdy Marta Magdańska napisała do mnie, że ma pomysł na taką książkę, chwilę się zastanawiałam, czy znajdzie odbiorców. A potem w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci na FB właśnie żużel został wymieniony, jako pomysł na ciekawą książkę, której jeszcze nie ma na rynku. Dzięki temu autorka chyba dostała wiatru w żagle i cieszę się, że taka propozycja już jest gotowa.
Jest recenzja na blogu!
Co zrobiłeś, Bałaganku?
Jako miłośniczka porządku jestem fanką historii o pięcioletnim Kaziku, który nauczył Bałaganka, jak sprzątać. A właściwie, jak nie bałaganić!
Wiek 4+.
Kliknij w zdjęcie, przejdziesz do recenzji.
Czesio i trema
Tekst przygotowała Anna Majcherczyk i od razu widać, że otworzyła go kreatywna dusza, która zresztą wie, o czym mówi, bo była dzieckiem, które spotykało Tremę przed występami. Dokładnie przed koncertem, bo autorka koncertuje, uczy, pisze i podróżuje.
Przeczytaj całą recenzję na blogu Aktywne Czytanie.
Wiek 4+.
Kuba w przedszkolu
Tam czuje się świetnie i chętnie o nim opowiada. Nic dziwnego, chodzi tam od trzech miesięcy, zdążył już poznać nową sytuację. Teraz zaprasza nas (czytelników) do zerknięcia, jak tam jest i pokazuje, co mu się najbardziej podoba.
To książka wspierająca maluchy rozpoczynające swoją przygodę z przedszkolem. Kolejna w serii książek o Kubie, którego znamy z poprzednich tytułów: „Żegnamy mleko mamy” i „Kuba na tropie snu”.
Wiek 3+.
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze